Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gospodarka i pieniądze Afganistanu załamują się

W następstwie przejęcia Afganistanu przez talibów cierpi zarówno jego ludność, jak i gospodarka. Bank Centralny Afganistanu nie może zastąpić swojej papierowej waluty, w wyniku czego banknoty afgańskie upadają wraz z gospodarką.

Szef Biura Bliskiego Wschodu LA Times, Nabih Boulos, udał się do Kabulu i poinformował o historii LA Times Today.

Gospodarka afgańska załamała się po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały swoje siły w zeszłym roku.

„Widzisz, że dziesiątki tysięcy ludzi właśnie straciło pensje z pracy na całym świecie. Nawet dla tych, którzy zamierzają dostać pracę, waluta straciła na wartości, chociaż nie tak bardzo, jak myślisz. Było kilka ruchów przez bank centralny, który zablokował napływ Biggera za monetę. Codziennie widać biedę na ulicach. W tym momencie agencje pomocowe są zmuszone wyżywić połowę kraju.

Afganistan stał się gospodarką wyłącznie gotówkową. Jednak ta moneta gotówkowa dosłownie się rozpada. Zanim talibowie przejęli władzę, afgańscy przywódcy zawarli umowę z polską firmą, która miała drukować ich pieniądze. Kary po przejęciu uniemożliwiły uzyskanie tych środków.

Nowy rząd pod rządami talibów próbował zdobyć te pieniądze. Ale za każdym razem, gdy próbują to zrobić, sankcje lub strach przed sankcjami w cudowny sposób uniemożliwiają im zdobycie pieniędzy w kraju. Na przykład ludzie powstrzymywali się od dawania pieniędzy talibom, ponieważ obawiali się, że inne kraje ich ukarają. Polos wyjaśnił, że firmy, które miały przenieść wszystkie papierowe pieniądze do kraju, obawiały się, ponieważ myślały, że zostaną objęte sankcjami.

Talibowie wstrzymali również krótkoterminowe wysiłki na rzecz wprowadzenia kryptowaluty do upadającej gospodarki. Paulus dyskutował, czy w interesie Stanów Zjednoczonych jest pomoc w ustabilizowaniu afgańskiej gospodarki.

Gdy jest bałagan lub zła sytuacja, mamy problem. Ale Stany Zjednoczone tworzą teraz ten afgański fundusz o wartości około 3,5 miliarda dolarów. Intencją jest wykorzystanie tego do pomocy Afgańczykom w budowaniu, ale bez pomocy talibów.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Kliknij strzałkę powyżej, aby wyświetlić pełny wywiad.

Oglądaj „LA Times Today” o 19:00 i 22:00 od poniedziałku do piątku w Spectrum News 1 i aplikacji Spectrum News.