Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gospodarka turecka odnotowuje silne ożywienie w drugim kwartale po zeszłorocznej recesji

Ludzie robią zakupy na lokalnym targu w dzielnicy Fatih w Stambule w Turcji. Reuters

Oficjalne dane pokazały w środę, że zgodnie z oczekiwaniami turecka gospodarka odnotowała w drugim kwartale fenomenalne 21,7 proc.

Dane z Tureckiego Instytutu Statystycznego pokazały, że wzrósł on o 0,9 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem w ujęciu wyrównanym sezonowo i kalendarzowym. Lira ustabilizowała się do 8,29 po liczbach z zamknięcia 8,32.

Jednak boom w działalności gospodarczej jest zasilany – a tym samym osłabiany – dwucyfrową inflacją. Oczekuje się, że odczyt inflacji z sierpnia, publikowany w piątek, pozostanie w lipcu blisko 18,95 proc.

Minister skarbu i finansów Lutfi Elvan, komentując dane o wzroście, podkreślił znaczenie walki z inflacją.

„Dla zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu, niska inflacja, stabilność kursu walutowego i przewidywalność są niezwykle ważne” – powiedział Elvan na Twitterze.

Wskaźniki wzrostu gospodarczego rok do roku były zgodne z sondażem Reuters za drugi kwartał. Badanie przewiduje również wzrost w całym roku o 7,95 procent, ale ostatnie dane skłoniły do ​​pewnej rewizji w górę.

„Wskaźniki wyprzedzające w okresie lipiec-sierpień pokazały, że aktywność gospodarcza utrzymała tempo w trzecim kwartale”, powiedział Haluk Burumcekci z Burumcekci Consulting, który podniósł całoroczną prognozę wzrostu do 9,3 procent z 7,7 procent.

Gospodarka o wartości 720 miliardów dolarów wzrosła w zeszłym roku o 1,8 procent, pomimo spadku o 10,4 procent w drugim kwartale, co jest jedną z niewielu na świecie, która uniknęła rocznego skurczu w związku z początkowymi skutkami pandemii.

Wzrost w drugim kwartale był napędzany przez sektor usług, który odbił się o 45,8 proc.

Wolniejszy wzrost odnotowano w sektorze nieruchomości, który urósł o 3,7 proc., budownictwie o 3,1 proc. i rolnictwie o 2,3 proc.

Osobne dane ze środy wzmocniły obraz kontynuacji ekspansji, gdyż PMI dla przemysłu wzrósł w sierpniu do 54,1 z 54,1 w poprzednim miesiącu.

W tym roku Turcja przywróciła godziny policyjne, weekendowe zamknięcia i zamknięcia restauracji, w tym bardziej rygorystyczne, ale krótkotrwałe zamknięcie w kwietniu i maju z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków COVID-19. Na przemysł i ogólnie na gospodarkę nie wpłynęły środki zniesione w czerwcu.

READ  Piękne znaczki świętują historię podróży transatlantyckich - The First News

Rząd oficjalnie spodziewa się wzrostu o 5,8 procent w tym roku, chociaż Elvan powiedział, że może on przekroczyć 8 procent rocznie przy dobrym wyniku w drugim kwartale.

Gospodarka turecka, która rozwinęła się średnio o 5 procent w ciągu ostatnich dwóch dekad, spadła znacznie poniżej tych poziomów w ciągu ostatnich kilku lat.

Tymczasem turecka lira wzrosła o 0,3 proc. w stosunku do dolara po tym, jak dane pokazały, że w drugim kwartale gospodarka odnotowała fenomenalny wzrost o 21,7 proc. rok do roku, podczas gdy indeksy PMI wykazały wzrost aktywności fabryk w sierpniu.

W Polsce industrializacja rosła, ale w wolniejszym tempie. Polski złoty pozostał blisko ośmiotygodniowego maksimum w stosunku do euro.

Indeks walut rynków wschodzących MSCI ustabilizował się blisko dwumiesięcznych maksimów, podczas gdy odpowiadające mu akcje wzrosły o 0,1 proc. po tym, jak odnotowały najlepszy miesiąc od stycznia.

Wskaźniki PMI, wraz z powolnym wzrostem cen nowych domów w Chinach, podniosły oczekiwania na złagodzenie polityki pieniężnej i spowodowały wzrost chińskich blue chipów o 1,3% po dwóch dniach strat.

„Chociaż istnieje pole do nadrobienia przez politykę fiskalną i monetarną, aby złagodzić ból spowolnienia (w Chinach), sama polityka gospodarcza nie wystarczy, aby pomóc odwrócić gospodarkę” – ostrzegał Hao Zhou, główny ekonomista Commerzbanku. .

Akcje tureckie osiągnęły najwyższy poziom od pięciu miesięcy, podczas gdy rosyjski MOEX zmniejszył swoją lukę do rekordowego poziomu 0,4 proc.

Ceny akcji na Bliskim Wschodzie iw Afryce ustabilizowały się i spadły. Dyrektor naczelny ogarniętego wojną państwowego Eskomu ostrzegł, że energetyka węglowa może doprowadzić RPA do „kolejnej ery izolacji”.

Indyjskie akcje ustabilizowały się po osiągnięciu rekordowych maksimów, pobudzone danymi pokazującymi, że gospodarka wzrosła o ponad 20 procent w kwartale kwiecień-czerwiec.

W nocy bank centralny Chile podwoił swoją referencyjną stopę procentową do 1,5 procent, przekraczając oczekiwania. Waluta zachowywała się słabiej niż jej odpowiedniki z Ameryki Łacińskiej w zeszłym miesiącu głównie ze względu na zmienność na rynkach metali spowodowaną obawami o krajową podaż miedzi.

READ  Forum Ekonomiczne: dyskusje, których nie można ignorować

Wolniejszy wzrost odnotowano w sektorze nieruchomości, który urósł o 3,7 proc., budownictwie o 3,1 proc. i rolnictwie o 2,3 proc.

W tym roku Turcja przywróciła godziny policyjne, weekendowe zamknięcia i zamknięcia restauracji, w tym bardziej rygorystyczne, ale krótkotrwałe zamknięcie w kwietniu i maju z powodu gwałtownego wzrostu liczby przypadków COVID-19.

Na przemysł i ogólnie na gospodarkę nie wpłynęły środki zniesione w czerwcu.