Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Hongkong w odpowiedzi na orzeczenie brytyjskiego sędziego stwierdza, że ​​praworządność jest „poważnie zagrożona” |  Wiadomości sądowe

Hongkong w odpowiedzi na orzeczenie brytyjskiego sędziego stwierdza, że ​​praworządność jest „poważnie zagrożona” | Wiadomości sądowe

Dyrektor naczelny Hongkongu broni sądownictwa na tym terytorium w związku z obawami dotyczącymi wpływu przepisów dotyczących bezpieczeństwa i działalności wywrotowej.

Hongkong ostro zareagował na brytyjskiego sędziego, który w zeszłym tygodniu ogłosił swoją rezygnację z pracy w Sądzie Najwyższym na tym terytorium i wyraził zaniepokojenie zagrożeniem dla praworządności w następstwie historycznego skazania 47 prodemokratycznych polityków i działaczy.

Jonathan Sumption, jeden z dwóch brytyjskich sędziów, którzy w zeszłym tygodniu zrezygnowali ze stanowiska w Sądzie Apelacyjnym, napisał w poniedziałek w „Financial Times”, że decyzja z zeszłego miesiąca, która jego zdaniem może jeszcze zostać unieważniona przez Sąd Apelacyjny, jest „objawem rosnące poczucie złego samopoczucia.” W sądownictwie w Hongkongu”, gdzie sędziowie „musieli pracować w niemożliwym środowisku politycznym stworzonym przez Chiny”.

47 osób zostało skazanych za działalność wywrotową za organizowanie nieoficjalnych prawyborów w celu wybrania swoich kandydatów w największym w historii procesie na podstawie ustawy o bezpieczeństwie narodowym, którą Pekin narzucił na tym terytorium w 2020 r.

Wśród swoich obaw Sampson wymienił odnowioną z czasów kolonialnych ustawę o bezpieczeństwie i działalności wywrotowej, którą jego zdaniem stanowiło „nieliberalne ustawodawstwo” „poważnie” ograniczające swobodę działania sędziów, oraz „interpretacje” wydane przez stałą komisję Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w 2011. Pekin, podobnie jak w przypadku uwięzionego biznesmena Jimmy'ego Lai i „paranoja” władz.

„Najmniejszy przejaw sprzeciwu jest traktowany jako wezwanie do rewolucji” – napisał Sumption. „Wysokie kary więzienia grożą osobom, które publikują „nielojalne” kreskówki dla dzieci, śpiewają prodemokratyczne piosenki lub w milczeniu czuwają nad ofiarami Tiananmen. Hongkong, niegdyś tętniące życiem i zróżnicowane politycznie społeczeństwo, powoli staje się państwem totalitarnym”. praworządność jest zagrożona w każdym obszarze, co do którego rząd ma zdecydowane zdanie.

We wtorek w obszernym oświadczeniu rząd Hongkongu odrzucił uwagi brytyjskiego sędziego, stwierdzając, że „nie ma absolutnie żadnego prawdy” w sugestiach, że sądownictwo Hongkongu znajdowało się pod presją Pekinu lub że nastąpił jakikolwiek spadek praworządności w Hongkongu Hongkong. Hongkong, który powrócił pod chińskie panowanie w 1997 r.

READ  Największy dotychczasowy błąd Władimira Putina w wojnie na Ukrainie? Zaufanie do zachodniego systemu finansowego

„Rząd nie pozwolił i nie pozwoli nikomu ingerować w ściganie Ministerstwa Sprawiedliwości i procesy prowadzone przez sąd” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor naczelny John Lee, zauważając, że władza prokuratorska i władza orzekająca są niezależny i powołując się na Ustawę Zasadniczą, minikonstytucję Hongkongu.

„Te dwie uprawnienia są w pełni i pozytywnie chronione przez Ustawę Zasadniczą i orzeczenia Prokuratury wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości [sic] Nie była poddawana żadnej ingerencji. Sąd zawsze sprawował niezależną władzę sądowniczą bez jakiejkolwiek ingerencji. Tak było w przeszłości, tak jest obecnie i tak będzie w przyszłości. „Praworządność w Hongkongu jest silna i się nie zmieni”.

We wtorek podczas cotygodniowej konferencji prasowej Lee wskazał palcem na Wielką Brytanię, byłego władcę kolonialnego Hongkongu.

„Niektórzy urzędnicy i politycy Wielkiej Brytanii próbują wykorzystać brytyjskie wpływy sądowe jako broń przeciwko Chinom i Specjalnemu Regionowi Administracyjnego Hongkongu [Hong Kong]Lee powiedział reporterom. „Sędzia ma prawo do swoich osobistych preferencji politycznych, ale nie jest to obszar jego zawodowej specjalizacji”.

problemy polityczne

Sumption, który w 2021 r. opierał się naciskom na zagranicznych sędziów, aby ustąpili ze stanowisk, złożył rezygnację w zeszłym tygodniu wraz z innym brytyjskim sędzią, Lawrence'em Collinsem.

Collins powiedział agencji prasowej Associated Press, że choć nadal wierzy w niezawisłość sądów, zdecydował się wyjechać „ze względu na sytuację polityczną w Hongkongu”.

W 2019 r. regionem wstrząsnęły masowe protesty, które rozpoczęły się w związku z obawami dotyczącymi planów ekstradycji podejrzanych w celu rozprawy przed chińskimi sądami, a następnie przekształciły się w wezwania do demokracji, które później przerodziły się w przemoc. Pekin wprowadził ustawę o bezpieczeństwie narodowym 1 lipca następnego roku, a Hongkong przyjął własną ustawę o bezpieczeństwie na początku tego roku.

Od czasu protestów zaostrzono także zasady wyborów w Hongkongu, a wszyscy kandydaci muszą przejść rygorystyczną weryfikację, aby mieć pewność, że urzędy publiczne sprawują wyłącznie „patrioci”.

READ  Śmierć królowej: dzieci Meghan Markle, Archie i Lillibet, zostają księciem i księżniczką

Wielu prodemokratycznych polityków i działaczy, w tym niektórzy zasiadający w władzach ustawodawczych regionu, zostało aresztowanych lub wyjechało na wygnanie, ponieważ policja oferowała nagrody finansowe za informacje prowadzące do ich aresztowania. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego również przestały działać, a niezależne media zamknęły swoje drzwi.

Dziesiątki osób stoi obecnie przed sądem na mocy chińskiego prawa, a pierwszych aresztowań na mocy prawa Hongkongu dokonano w zeszłym miesiącu.

Rządy w Pekinie i Hongkongu twierdzą, że przepisy przywróciły stabilność po protestach w 2019 r.

W obliczu kontrowersji wokół zagranicznych sędziów Hongkong ogłosił pod koniec poniedziałku, że była prezes Sądu Najwyższego Kanady Beverley McLachlin (80 l.) ustąpi ze stanowiska w lipcu, gdy wygaśnie jej kontrakt.

McLachlin, która wcześniej znajdowała się pod presją w związku z jej decyzją o pozostaniu na ławce rezerwowych, została powołana w 2018 r.

„Nadal mam zaufanie do członków Trybunału, ich niezależności i determinacji, aby stać na straży praworządności” – stwierdziła w krótkim oświadczeniu.

W przeciwieństwie do Chin kontynentalnych, gdzie sądy są kontrolowane przez Partię Komunistyczną, Hongkong jest jurysdykcją prawa zwyczajowego.

Od momentu przekazania władzy w składzie Sądu Najwyższego nieprzerwanie zasiadają niestali sędziowie zagraniczni. W 2019 r. takich sędziów było 15, a po odejściu McLachlina pozostanie ich około siedmiu.