Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rozpoczęły się poszukiwania zaginionego samolotu, na pokładzie którego znajdował się wiceprezydent Malawi

Rozpoczęły się poszukiwania zaginionego samolotu, na pokładzie którego znajdował się wiceprezydent Malawi

Biuro prezydenta Malawi podało, że samolot wojskowy z wiceprezydentem Malawi i dziewięcioma innymi osobami zaginął podczas krótkiego lotu ze stolicy do górzystego obszaru na północy kraju, a poszukiwania nadal trwają.

Samolot wiozący wiceprezydenta Saulosa Chilimę (51 l.) wyleciał ze stolicy południowoafrykańskiego kraju, Lilongwe, w poniedziałek o 9:17 (17:15 AEDT), ale zniknął z radarów i około 45 minut później nie wylądował zgodnie z planem na międzynarodowym lotnisku Mzuzu. , około 370 kilometrów na północ.

W oświadczeniu wydanym przez biuro prezydenta Malawi Lazarusa Chakwery napisano: „Wszelkie wysiłki podjęte w celu skontaktowania się z samolotem od czasu jego zniknięcia z radarów jak dotąd zawiodły”. Jego biuro podało, że Chakwera nakazał przeszukanie i odwołał podróż na Bahamy. Tożsamość pozostałych osób znajdujących się na pokładzie samolotu nie została ustalona.

Samolot przewożący wiceprezydenta Malawi Saulosa Chilimę (po lewej) rozbił się, a poszukiwania nadal trwają. (AP)

Mzuzu to trzecie co do wielkości miasto Malawi i stolica Regionu Północnego. Położone jest w górzystym terenie leśnym, w którym dominuje pasmo górskie Viphya, które obejmuje rozległe plantacje sosny.

The Times Media Group z Malawi poinformowała, że ​​zespoły poszukiwawcze, w skład których wchodzili żołnierze, policjanci i inne osoby, przeczesywały obszar leśny w pobliżu Mzuzu w poszukiwaniu śladów samolotu.

Jego biuro poinformowało, że Chakwera nakazał władzom krajowym i lokalnym „przeprowadzenie natychmiastowej akcji poszukiwawczo-ratowniczej w celu zlokalizowania samolotu”. Chakwera ogłosił później na swojej oficjalnej stronie na Facebooku, że w poniedziałkowy wieczór wygłosi na żywo przemówienie do narodu.

Chilemie postawiono zarzuty korupcyjne w związku z zarzutami, że otrzymywał pieniądze w zamian za wpływanie na przyznawanie kontraktów rządowych, ale w zeszłym miesiącu prokuratorzy nagle wycofali zarzuty. Doprowadziło to do krytyki, że administracja Chakwery nie zajęła wystarczająco zdecydowanego stanowiska przeciwko łapówkarstwu.

Prezydent Malawi Lazarus Chakwera ogłosił, że wygłosi przemówienie do narodu. (AP Photo/Brian Enganga, plik) (AP)

Chilima był kandydatem w wyborach prezydenckich w Malawi w 2019 r. i zajął trzecie miejsce. Głosowanie to wygrał obecny prezydent Peter Mutharika, jednak Trybunał Konstytucyjny w Malawi unieważnił je ze względu na nieprawidłowości. Chakwera zajął drugie miejsce w tych wyborach.

W rankingu najbezpieczniejszych miast na świecie znalazła się stolica stanu Australia, w pierwszej piątce

Następnie Chilima przyłączył się do kampanii Chakwery jako jego kandydat na kandydata w historycznej reelekcji w 2020 r., kiedy Chakwera został wybrany na prezydenta.

Po raz pierwszy w Afryce wynik wyborów unieważnionych przez sąd doprowadził do porażki urzędującego prezydenta.