Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Huawei wprowadza własny mobilny system operacyjny dla telefonów komórkowych | Aktualności Biznesowe i Ekonomiczne

Huawei uruchomił w środę swój mobilny system operacyjny HarmonyOS na swoich telefonach, ponieważ dwa lata temu dostosowuje się do utraty dostępu do usług mobilnych Google, po tym jak Stany Zjednoczone umieściły chińskiego operatora telekomunikacyjnego na czarnej liście handlowej.

Chińska firma Shenzhen ogłosiła, że ​​około 100 modeli smartfonów Huawei będzie korzystać z systemu HarmonyOS, a w ostatnim kwartale tego roku system operacyjny będzie również dostępny na niektórych tabletach i inteligentnych wyświetlaczach.

Uruchomienie systemu operacyjnego następuje, gdy firma pozostaje odcięta od amerykańskich technologii, w tym usług Google i niektórych chipów komputerowych do zasilania swoich urządzeń po tym, jak Stany Zjednoczone umieściły go na „liście podmiotów”, mówiąc, że Huawei może pomóc chińskim wysiłkom szpiegowskim, oskarżając firma stanowczo zaprzecza.

Umieszczenie Huawei na liście ogranicza amerykańskie firmy do prowadzenia interesów z chińskim sprzętem telekomunikacyjnym i producentem smartfonów. Czarna lista była dotkliwym ciosem dla Huawei, które opierało się na podstawowych technologiach ze Stanów Zjednoczonych.

“Wrażenia użytkownika HarmonyOS wykroczyły poza erę Androida. Rozwiązaliśmy problemy, takie jak spowolnienie sprzętowe i opóźnienia w czasie w erze Androida” – powiedział Richard Yu, dyrektor generalny działu konsumenckiego Huawei, podczas wydarzenia z okazji premiery produktu online w środę. .

„HarmonyOS ma większą funkcjonalność i wytrzymałość i będzie najlepszym systemem operacyjnym w erze Internetu Rzeczy” – powiedział.

Według danych firmy Canalys zajmującej się badaniami rynku, Huawei, niegdyś największy na świecie producent smartfonów, był w zeszłym roku w pierwszej piątce na świecie, ściągnięty przez Samsunga z Korei Południowej.

Od tego czasu inni chińscy producenci smartfonów, tacy jak Xiaomi, OPPO i Vivo, wyprzedzili Huawei pod względem globalnej sprzedaży. Huawei zajmuje obecnie siódme miejsce na świecie i trzecie w Chinach po tym, jak sprzedaż smartfonów spadła o 50% w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym.

READ  Horizon Forbidden West oferuje tryb 60 klatek na sekundę – ale tylko na PS5

W listopadzie ubiegłego roku Huawei sprzedał również swoją markę budżetowych smartfonów, starając się złagodzić skutki amerykańskich sankcji.

Wprowadzenie smartfona HarmonyOS Huawei jest alternatywą dla braku dostępu do usług Google, zwłaszcza dla smartfonów sprzedawanych za granicą. Chociaż telefony sprzedane przed umieszczeniem Huawei na czarnej liście nadal działają z usługami Google, nowsze urządzenia nie będą miały dostępu do usług mobilnych ani aktualizacji Google.

Aby rozwiązać ten problem, Huawei uruchomił własną platformę Huawei Mobile Services (HMS), która umożliwia programistom uruchamianie aplikacji na urządzenia Huawei. W marcu Huawei powiedział, że ponad 120 000 aplikacji znajduje się obecnie w jego App Store i korzysta z HMS, chociaż wciąż brakuje popularnych aplikacji za granicą, takich jak Instagram, Twitter i Facebook.

Właściciele telefonów Huawei, którzy nie mają dostępu do usług Google, nie będą mogli pobierać aplikacji takich jak Gmail czy YouTube. Zamiast tego HMS oferuje skróty do mobilnych witryn tych usług.

Google jest zablokowany w Chinach, więc użytkownicy Huawei w Chinach raczej nie zostaną dotknięci. Analitycy twierdzą, że brak dostępu do usług Google sprawia, że ​​Huawei jest mniej atrakcyjną opcją dla użytkowników za granicą, przyzwyczajonych do oglądania filmów na YouTube lub korzystania z aplikacji poczty Gmail.

Próba promowania nowego HarmonyOS firmy Huawei może być trudnym zadaniem. Wyzwania stojące przed dominującymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows Phone OS Microsoftu i Tizen OS Samsunga, które nie są popularne w świecie smartfonów, ale używane w smartwatchach, zwykle maleją.

„Ciekawie byłoby zobaczyć, jak wygląda interfejs użytkownika HarmonyOS i czy naprawdę istnieją pewne funkcje, które dają mu przewagę u niektórych użytkowników, ale nie wstrzymuję oddechu” — powiedział Brian Ma, wiceprezes ds. sprzętu klienta w firmie firma badawcza IDC.

READ  Promocja na Złoty Tydzień na Steamie zawiera niesamowite okazje na Yakuzę, Dragon Ball Z i Persona

„Wciąż wracamy do wszystkich dyskusji, które toczyły się w ciągu ostatnich kilku lat, że jeśli nie ma usług Google, to jest to duży problem” – powiedział.

Jednak przejście Huawei na mobilny system operacyjny, który może działać na smartfonach, może dać mu nowy model biznesowy do dystrybucji wśród innych producentów smartfonów w Chinach, którzy mogą chcieć zarabiać na włączaniu swoich aplikacji do usług mobilnych Huawei.

„HarmonyOS może być dość atrakcyjny dla dostawców, którzy nie mają zasobów, aby zbudować własny system operacyjny” — powiedziała Nicole Peng, wiceprezes ds. mobilności w Canalys.