Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ian Nepomniachtchi zostaje pretendentem do tytułu mistrza świata

Ian Nepomniachtchi zostaje pretendentem do tytułu mistrza świata

Po remisie w meczu rundy 13 z wielkim Węgrem Richardem Renserem, Nepomnyasci prowadzi 13 września, półtora punktu przed resztą stawki, według komunikatu FIDE. To jego drugie zwycięstwo z rzędu na ośmioosobowej krótkiej liście.

W wywiadzie po meczu, kiedy Nepomnyashny został zapytany, jak się teraz czuje, powiedział FIDE: „Tradycyjna odpowiedź brzmi – nie wiem… w tym turnieju bardziej starałem się grać w szachy niż grać To ważne… Innym ważnym czynnikiem jest to, że nie grałem tutaj od sześciu godzin. Miałem szczęście, że nie grałem tak długo – powiedział Nepomniachczi.

31-letni GM objął prowadzenie na początku mistrzostw i jest jedynym graczem, który nie przegrał ani jednego meczu. Amerykanin Hikaru Nakamura jest obecnie wyraźnie na drugim miejscu z wynikiem 7,5 punktu, po tym jak dzisiaj pokonał polskiego dyrektora generalnego Jana Krzysztofa Dudę. W finale – rundzie 14 – zmierzy się z mającym siedem punktów Chińczykiem Deng Lirenem w bezpośrednim pojedynku o drugie miejsce.

Wyścig o drugie miejsce jest ważniejszy niż kiedykolwiek, ponieważ pięciokrotny mistrz świata Magnus Carlsen zasugerował, że może nie być gotowy do obrony swojego tytułu. Jeśli Carlsen zrezygnuje z gry w meczu zaplanowanym na przyszły rok, zastąpi go drugie miejsce w nominowanych.

W rundzie 13 Ian Nepomnyachchi był biały przeciwko Richardowi Routherowi, który wybrał ostrą passę w różnicy między Richterem Rauserem na Sycylii. Jednak Nepomnyakhchi chciał ochłodzić mecz i wymusić wymiany, ułatwiając grę na planszy. Rapport w pewnym momencie zaczął zbliżać swojego króla do środka, ale omijał groźnych przeciwników, takich jak ci w siódmej rundzie przeciwko Nebo, kiedy odrzucił ofertę remisu i przegrał. W równej pozycji remis został uzgodniony w kroku 34 po potrójnej iteracji.

READ  Tanie ceny biletów dla Alexandre Usyka i Daniela Dubois ujawniono, aby uczynić je „dostępnymi”

To wszystko, czego potrzebuje Nepomnyashchi, aby zająć pierwsze miejsce, z kolejną rundą do końca.

W świetle debaty na temat tego, czy mistrz świata Magnus Carlsen obroni tytuł, pojawia się ważniejszy znak zapytania, z kim zmierzy się zwycięzca. Kiedy zapytano Nepomnyakhchi, kto chciałby zagrać w meczu o mistrzostwo świata, powiedział: „Dosłownie, nie obchodzi mnie to, ale oczywiście bardzo trudno byłoby ponownie zagrać z Magnusem.

Ian Nepomnyashchi jest kapitanem od początku turnieju i jest jedynym niepokonanym graczem na boisku w swoich 13 rundach. Ma nadzieję, że utrzyma to w finale, w 14 rundzie, i uniknąć powtórki kandydatów na sezon 2020/21 w Jekaterynburgu, gdzie również wygrał rundę do stracenia, ale przegrał ostatni mecz.

O ile główną historią dnia jest potwierdzenie przez Nepomnyashchi jego zwycięstwa w nominowanych, o tyle bardziej ekscytujące pytanie brzmi – kto będzie drugi? To pytanie zdominowało dalszą część imprezy, ponieważ szanse na wygraną Nipominichi stały się niemal pewne.

Czołowymi kandydatami są Hikaru Nakamura i Deng Liren, którzy weszli do dzisiejszej rundy z 6,5 pkt.

Najbardziej emocjonujący mecz tego dnia rozegrał Hikaru Nakamura i Yan Krzysztof Doda. Młody zawodnik z Polski wybrał zawodnika z Najdorfu z Sycylii – wchodząc w ostrą passę, w której obie strony muszą dużo liczyć. W meczu pełnym wzlotów i upadków dla obu stron, Nakamura wydawał się przepracować, poświęcić pionka i dać czarnym kilka dobrych szans na początku środkowego meczu. Jednak podobnie jak w poprzednich meczach, siła i energia Dody nie zdołały odwrócić przewagi przesuniętej na środek i stopniowo odwróciły prowadzenie białym. W sytuacji taktycznej Nakamura był w stanie pokonać przeciwnika w drugiej części gry i po poważnym błędzie czarnych w kroku 37, ostatecznie wygrał całkowicie. Z wynikiem 7,5/13 sam Nakamura zajął drugie miejsce.

READ  Philadelphia 76ers vs Minnesota Timberwolves, Joel Embiid wraca z Covid, ostatni Ben Simmons, James Harden wygwizdany

Ding był czarny przeciwko Alirezie Firouzji, która zdecydowała się na spokojniejszą passę – z szkocką czterech dżokejów. Przez pierwsze dziesięć ruchów obaj mieli taką samą passę, jak w meczu ósmej rundy między Nepomniachtci i Dingiem, który zakończył się remisem. Po szybkiej grze i wymianach dwójka wydawała się zmierzać do szybkiego remisu. Jednak pod koniec gry Ding postanawia zrezygnować z pionka na linii h i urozmaicić sytuację. Firuozja dobrze skontrowała zaloty Blacka, a następnie odkryła, że ​​biskup ofiarny aktywował Rkh, umożliwiając mu dokonywanie stałych kontroli. Ding był gotów dzisiaj zaryzykować i zapłacił, ale nie poszedł i nie był nadmiernie zmuszany. Z 7/13 Ding ma duże szanse na drugie miejsce. Jeśli chodzi o Firuzę, wszystko oprócz porażki jest w tym momencie dobrą wiadomością.

W rundzie finałowej Hikaru Nakamura zmierzy się z Dingiem Leringiem w pojedynku o drugie miejsce.

W dzisiejszym meczu Fabiano Caruana grał czarnymi figurami z niespokojnym Timurem Rajabovem. W języku katalońskim Caruana początkowo zaskoczył przeciwnika, wybierając rzadką passę i poświęcając pionka. Czarne zdobyły pewną inicjatywę, ale Rajabov szybko uprościł grę i przeniósł się do wyrównanej gry końcowej, w której obaj szybko zgodzili się na remis. Zarówno Caruana, jak i Radjapov mają 6,5/13 i nie mają szans na drugie miejsce.

Raport z 13 rundy:

Ian Nepomnyashchi
½ – ½
Richard Routh
Hikaru Nakamura
1 – 0
Jean Krzysztof Duda
Ali Reza Firouzja
½ – ½
Ding Liren
Timur Radżabow
½ – ½
Fabiano Caruana

Stojąc po 13 rundzie:

1
Nepomniachczi, Ian
9/13 2766
2
Nakamura, Hikaru
7½ / 13 2760
3
Ding, Liren
7/13 2806
4
Radżabow, Timur
6½ / 13 2753
5
Caruana, Vapiano
6½ / 13 2783
6
Rothert, Richard
5½ / 13 2764
7
Duda, Jan Krzysztof
5/13 2750
8
Firouzja, Ali Reza
5/13 2793
READ  Australijski Snubed tworzy historię tenisa

Ostatnia 14. runda nominowanych rozpocznie się w poniedziałek 4 lipca o godzinie 15:00 CST w Palacio de Santona w Madrycie.

Pary z czternastej rundy są następujące:

Richard Routh kontra Timur Rajabov
Fabiano Caruana x Alireza Firouzja
Ding Liren kontra Hikaru Nakamura
Jan Krzysztof Duda vs Ian Nepomnyashchi