Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Igrzyska Olimpijskie 2021 w Lekkoatletyce: Porwanie Kristiny Tsimanoskiej

Kristina Tsimanskaya powiedziała, że ​​została zabrana na lotnisko wbrew jej woli. Zdjęcie: Getty/Reuters

Białoruska biegaczka odmówiła opuszczenia Tokio po tym, jak przedstawiciele drużyny zabrali ją na lotnisko wbrew jej woli, po skardze trenerów olimpijskich.

Kristina Tsimanoskaya, 24-letnia kadra trenerska, powiedziała: Przyszła do swojego pokoju w niedzielę i poprosiła, żeby się spakowała.

Powiedziała, że ​​przedstawiciele białoruskiej drużyny olimpijskiej zabrali ją bezpośrednio na lotnisko Haneda i poprosili o powrót samolotem do domu.

‘Co do cholery’: Wrzawa o „farsę” złotego medalu olimpijskiego

‘Zdumiewający’: W odległości 100 metrów Włoch zostaje najszybszym człowiekiem w nowym świecie

Ale odmówiła i zamiast tego szukała ochrony u japońskiej policji, mówiąc Reuterowi w wiadomości telegramu: „Nie wrócę na Białoruś”.

Białoruski Komitet Olimpijski poinformował w oświadczeniu, że trenerzy podjęli decyzję o wycofaniu Cimanoskiej z igrzysk za radą lekarzy dotyczącą jej “stanu emocjonalnego i psychicznego”.

Tsimanoskaya wciąż była na tokijskim lotnisku Haneda we wczesnych godzinach poniedziałkowego poranka, kiedy Międzynarodowy Komitet Olimpijski powiedział, że rozmawiał z zawodnikiem i że towarzyszył jej członek personelu Tokyo 2020.

„Powiedziała nam, że czuje się bezpiecznie” – powiedział w tweecie MKOl.

W filmie opublikowanym przez Białoruską Fundację Solidarności Sportowej Tsimanoskaya poprosiła MKOl o udział w jej sprawie.

„Zmuszono mnie do wywiezienia mnie z kraju bez mojej zgody, więc proszę MKOl o wkroczenie” – powiedziała.

Źródło w fundacji, która wspiera sportowców uwięzionych lub zepchniętych na margines za poglądy polityczne, powiedział Tsimanoskaya planuje w poniedziałek ubiegać się o azyl w Niemczech lub Austrii.

Szefowa fundacji, była pływaczka olimpijska Alexandra Heracemenia, powiedziała Reuterowi, że Tsimanoskaya może również otrzymać pomoc z Polski.

„Apelowaliśmy do wielu krajów o pomoc” – powiedział trzykrotny medalista olimpijski Heracamine.

Ale pierwszą reakcją był polski konsulat. Jesteśmy gotowi przyjąć ich pomoc.

READ  Wyniki pierwszej rundy meczu pomiędzy Roberto Bautista Agut i Nickiem Kyrgios, najnowsze aktualizacje i skróty wideo
Na zdjęciu Kristina Tsimanskaya rywalizuje na dystansie 100 m na igrzyskach olimpijskich.

Kristina Tsimanskaya (z lewej) startuje na 100 m na igrzyskach olimpijskich. (Zdjęcie: GIUSEPPE CACACE/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Kristina Tsimanskaya „porwana” po skrytykowaniu urzędników

Białoruskie media państwowe podobno rozpoczęły kampanię przeciwko Tsimanoskiej po tym, jak w piątek skrytykowały kierownictwo drużyny narodowej.

Dziennikarka Hanna Lyubakova napisała na Twitterze: „Podobno Krishina Tsimanoskaya, która otwarcie krytykowała reżim i działaczy sportowych, zostanie zwrócona z Tokio na Białoruś.

„Podobno przedstawiciele białoruskiej drużyny narodowej zabrali ją na lotnisko. To wygląda na porwanie”.

Tsimanoskaya przebiegła biegi na 100m w piątek i miała wystartować w biegach na 200m w poniedziałek, wraz ze sztafetą 4x400m w czwartek.

Powiedziała, że ​​została wyrzucona z zespołu z powodu „faktu, że mówiłem na mojej stronie na Instagramie o zaniedbaniu naszych trenerów”.

Tsimanoskaya skarżyła się na Instagramie, że weszła do sztafety 4×400 m po tym, jak niektórzy członkowie zespołu zostali uznani za niekwalifikujących się do udziału w igrzyskach olimpijskich, ponieważ nie przeszli wystarczającej liczby testów antydopingowych.

„Niektóre z naszych dziewczyn nie przyjechały tutaj, aby wziąć udział w sztafecie 4×400 m, ponieważ nie miały wystarczającej liczby testów antydopingowych” – powiedziała Tsimanoskaya Reuterowi z lotniska.

Trener dodał mnie do sztafety bez mojej wiedzy. Mówiłem o tym publicznie.

„Trener przyszedł do mnie i powiedział, że z góry jest rozkaz usunięcia mnie”.

Jurij Moiseevich, szef białoruskiej drużyny lekkoatletycznej w Tokio, powiedział państwowej stacji telewizyjnej STV, że podjęto decyzję o zmianach w sztafecie, ale nie ogłosili tego od razu, aby nie utrudniać przygotowań sportowców.

„Chcieliśmy jej wszystko opowiedzieć, wyjaśnić, zwłaszcza, że ​​była chroniona” – powiedział Moisevic.

z Reuterem

Obejrzyj „Mind Games”, nową serię Yahoo Sport Australia, która bada brutalną psychiczną pracę, jaką przechodzą elitarni sportowcy w pogoni za wielkością:

Kliknij tutaj Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe wiadomości z Australii i całego świata.

READ  Wyciekła obrona piłki nożnej, indywidualne błędy skłaniają Polskę do mobilizacji