Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Inflacja w Polsce spada poniżej 10% po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Inflacja w Polsce spada poniżej 10% po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Według wstępnych szacunków rządowej agencji statystycznej GUS, stopa inflacji zasadniczej w Polsce spadła we wrześniu do 8,2% rok do roku, poniżej oczekiwań analityków na poziomie 8,5%. Po raz pierwszy od lutego 2022 r. wskaźnik ten spadł poniżej 10% i jest to najniższy poziom od końca 2021 r. W lutym tego roku inflacja osiągnęła najwyższy poziom 18,4%.

W dużej mierze do tego spowolnienia przyczyniły się niższe ceny paliw w transporcie prywatnym, które były o 7% niższe niż we wrześniu ubiegłego roku.

„Wojnowy szok cenowy powoli mija” – twierdzą analitycy PKO Banku Polskiego. „Według naszych szacunków inflacja bazowa jest również jednocyfrowa (8,6%)” – dodali, odnosząc się do miary inflacji, która wyklucza produkty o bardziej zmiennych cenach, takie jak żywność czy paliwo.

Ceny spadły w ujęciu miesięcznym o 0,4%, w tym ceny paliw o 3,1%, energii o 0,8%, a żywności o 0,4%. W ostatnich tygodniach państwowy gigant naftowy Orlin został oskarżony o sztuczne zaniżanie cen paliw, aby pomóc partii rządzącej przed przyszłomiesięcznymi wyborami. Zaprzecza temu zarzutowi.

Wrzesień był piątym miesiącem z rzędu bez wzrostu cen w ujęciu miesięcznym i miesiącem z największym spadkiem cen od 2016 roku – zauważył cytowany przez PAP ekonomista Picao Banku Kamil Łuczkowski.

„Spadek inflacji w dalszym ciągu wynika w dużej mierze z ubiegłorocznej wysokiej bazy, ale obecna dynamika wskazuje również na wyraźne osłabienie presji inflacyjnej” – powiedział Łuczkowski. „Według naszej prognozy do końca 2023 roku inflacja spadnie poniżej 7% rok do roku”.

Ekonomista uważa, że ​​ten odczyt przekona Radę Polityki Pieniężnej Polskiego Banku Centralnego (MPC) do dalszej obniżki stóp procentowych podczas posiedzenia ustalającego stopy procentowe w przyszłym tygodniu.

READ  Ciche fotografowanie jest odpowiedzią na najnowszy trend wirusowy w biurach związany z epidemią rzucania palenia

„Naszym zdaniem ponownie obniży stopy procentowe, ale na mniejszą skalę niż na ostatnim posiedzeniu, tym razem o 25 punktów bazowych. Chociaż, jak wiemy, RPP lubi zaskakiwać.”

W zeszłym miesiącu Narodowy Bank Polski zaskoczył rynki obniżką o 75 punktów bazowych, trzykrotnie większą od oczekiwań, i obniżył stopę procentową do 6%.

Dzisiejsze dane o inflacji zostały przyjęte przez władze z zadowoleniem, a rzecznik rządu Piotr Müller pochwalił „perspektywy szybszego spadku inflacji pod koniec roku”.

Tymczasem Paweł Bures, szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), uważa, że ​​dane wskazują, że polskiej gospodarce udało się kontrolować inflację „zgodnie ze strategią miękkiego lądowania”, czyli terminem odnoszącym się do powstrzymania wysokiej inflacji poprzez politykę narzędzia. Takie jak podniesienie stóp procentowych, bez powodowania recesji.

Analitycy byli jednak bardziej krytyczni, zauważając, że inflacja bazowa w Polsce w dalszym ciągu obniża się wolniej w porównaniu do innych krajów regionu.

„Inflacja we wrześniu pokazuje znaczący spadek inflacji bazowej z ok. 10 do 8,5% r/r. To pozytywny sygnał, ale proces wyhamowania inflacji jest w dalszym ciągu minimalny na tle regionu” – oceniają analitycy ING Banku Śląskiego.

READ  Podgląd: Powrót do domu po Ultrace

„Od szczytu, podstawowe [inflation] Dodali, że dane z Polski uwzględniają odczyt z września, podczas gdy w dwóch pozostałych przypadkach najnowsze dane pochodzą z sierpnia.

„Oznacza to znaczny wkład czynników zewnętrznych w spowolnienie inflacji w naszej gospodarce, podczas gdy miks polityki krajowej w niewielkim stopniu sprzyja obniżeniu inflacji”.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Karolina Grabowska/Pexels