Ingebrigtsen ustanowił nowy rekord Europy w Śląskiej Diamentowej Lidze

Silesia (Polska) (Reuters) – Norweg Jakob Engebrigtsen pobił swój rekord świata na 1500 m podczas mistrzostw Diamentowej Ligi w niedzielę na Śląsku z czasem 3:27:14.

A 22-latek podążał za boiskiem aż do ostatniego okrążenia, kiedy biegł sprintem, pobijając poprzedni rekord ustanowiony w Oslo w zeszłym miesiącu o 0,81 sekundy, wysyłając zawodnikom strzał ostrzegawczy przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata w Lekkiej Atletyce w Budapeszcie w przyszłym miesiącu.

„W wyścigach zawsze skupiam się na sobie. Dzisiaj chciałem pobiec sprintem i pobiec poniżej 3:28” – powiedział Ingebrigtsen.

„Ten wynik był najlepszym, na jaki mogłem dzisiaj liczyć”.

Do rekordu świata 3:26:00, ustanowionego 25 lat wcześniej w Rzymie przez Marokańczyka Hichama El Guerrouja, zabrakło mu ponad sekundy.

„Nie zawsze można myśleć o rekordach. Dziś chciałem jeden, ale teraz całkowicie skupię się na przygotowaniach do mistrzostw świata” – powiedział.

Drugie miejsce zajął Kenijczyk Abel Kipsang, który przekroczył linię mety prawie dwie sekundy za Ingebrigtsenem z czasem 3:29,11.

Południowoafrykański Akane Sembene odniósł swoje drugie z rzędu zwycięstwo w Diamentowej Lidze na 100 m, pokonując 9,97 sekundy, dzieląc pierwszą czwórkę zaledwie o 0,02 sekundy. Amerykanin Fred Curley zajął drugie miejsce, ponosząc pierwszą porażkę w sezonie.

„Wiem, że jestem pierwszym, który pokonał Freda w tym roku, mamy dobrą przyjaźń, dobrą rywalizację. Jestem bardzo zadowolony ze swojego występu i mam nadzieję, że utrzymam mój dobry poziom” – powiedział Sembene.

Curley wydawał się niewzruszony porażką.

„Czuję się dobrze po dzisiejszym wyścigu. Niczego nie brakowało. Wykonałem swoją pracę”.

Amerykanka Sha Carrie Richardson wygrała bieg na 100 metrów z czasem 10,76 sekundy. Wyprzedziła Shericę Jackson z Jamajki o 0,02 sekundy, zdobywając drugie w tym roku zwycięstwo na 100 metrów w Diamentowej Lidze.

„Uwielbiam ten czas. Ułożyłem świetny wyścig. To były świetne zawody, było świetnie. Pobiegło dobrze” – powiedział Richardson.

READ  Rosja mówi, że „Wielka Brytania jest winna” za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Yulimar Rojas z Wenezueli wyprzedził światową przewagę 15,18 m i wygrał trójskok kobiet.

Polka Natalia Kaczmarek dała kibicom powód do radości, wygrywając bieg na 400 m kobiet z rekordem życiowym 49,48.

„Na treningu wszystko wyglądało dobrze, ale nie byłem w stanie przełożyć tego na zawody. Teraz w końcu wszystko się ułożyło” – powiedział Kacharik.

Ulubiony i rekordzista świata Armand Duplantis pokonał 6,01 metra i zdobył tytuł mężczyzn w skoku o tyczce, wyprzedzając Amerykanina Sama Kendricksa.

(Reportaż Tommy’ego Lunda w Gdańsku; montaż przez Toby’ego Davisa)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.