Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Inwazja na Tajwan może być dla Pekinu zbyt ryzykowna

Niespodziewane ogłoszenie Anzac Day przez dyrektora ds. Bezpieczeństwa narodowego w Canberze Mike’a Pizzolo o „bębnach wojennych” było jednym z najsilniejszych jak dotąd wskazań do obaw o gotowość Chin do bitwy.

Innym są Siły Powietrzne Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) Częste wtargnięcia do tajwańskiej strefy obrony powietrznejKtóre sam w tym roku zrobiłem ponad 70 razy.

Narastają obawy, że Pekin jest u progu inwazji na Tajwan, demokratyczny kraj, który kiedyś był częścią Chin przed rządami komunistycznymi.

Ale czy bicie w bęben może być czymś więcej niż tylko grzechotaniem szablą?

Australijski ekspert ds. Obrony powiedział, że pomimo wszystkich bombardowań, Chiny byłyby wszędzie „bezbronne” Wojna o podbój Tajwanu.

Amerykański obserwator z Chin przewidział, że atak na wyspę na pełną skalę byłby „ryzykownym hazardem”, który może się nie udać.

Jednak Pekin może mieć w zanadrzu inny plan, który nie obejmuje żadnych walk fizycznych. Chce wygrać wojnę, ale nie chce prawdziwej walki.

Siła chińskiej armii jest znacznie większa niż Tajwanu

W 160-kilometrowej cieśninie oddzielającej kontynent od Tajwanu napięcia rzadko były wyższe niż obecnie.

Pekin zawsze nalegał, aby Tajwan zjednoczył się z Republiką Ludową, z wyboru lub siłą. Stało się to mottem dla chińskiego przywódcy Xi Jinpinga.

Dzieje się tak pomimo faktu, że nigdy nie był pod rządami komunistów. Stolica Tajwanu, Tajpej, była miejscem, do którego uciekł ówczesny rząd chiński w 1949 roku, kiedy komuniści przejęli kontrolę nad kontynentem.

Na papierze wszystko jest na korzyść Pekinu. Ludność Tajwanu w Chinach, licząca 23 miliony, spada do 1,4 miliarda – Szanghaj ma więcej mieszkańców niż Tajwan.

Roczny budżet wojskowy Tajpej w wysokości 12 miliardów dolarów jest tylko efektem ubocznym w porównaniu z budżetem 250 miliardów dolarów Pekinu. Chiny mają ponad dziesięciokrotnie więcej żołnierzy.

READ  Chiny nadal wywierają presję na kraje wyspiarskie Pacyfiku, aby podpisały regionalną umowę w sprawie handlu i bezpieczeństwa

Ponadto Stany Zjednoczone nie mają obowiązku obrony Tajwanu, chociaż ich polityka „strategicznej niejednoznaczności” wobec Tajwanu oznacza, że ​​zastrzegają sobie do tego prawo.

Niektórzy wyżsi rangą wojskowi w USA stwierdzili, że Chiny mogą być w stanie zaatakować Tajwan w ciągu sześciu lat – inni uważają, że już teraz mają na to siłę.

Związane z: Australijczyk mieszka na tajwańskiej wyspie, oddalonej od Chin o kilometry

Dlaczego Pekin mógłby wycofać się z inwazji

Jednak nawet gdyby to było możliwe, Pekin mógłby powstrzymać inwazję na Tajwan.

Działania Chin do tej pory unikały przekroczenia progu otwartej wojny. „Jeśli wybuchnie wojna, Chiny są zagrożone” – powiedział profesor John Blacksland, ekspert ds. Obronności z Australian National University.

„Na początek dzieli granice lądowe z 14 krajami, co stwarza potencjał do stawienia czoła narastającym wyzwaniom, jeśli nie otwartym atakiem na wielu frontach”.

Pisanie na stronie RozmowaProfesor Blacksland powiedział również, że ból gospodarczy, jaki świat może zadać Chinom, byłby ogromny, biorąc pod uwagę ich głęboką integrację z globalnymi łańcuchami dostaw.

Wspomniał o istotnym przepływie towarów i energii do iz Chin przez cieśninę Malakka na południe od Singapuru, która może się udusić.

w Prześlij go do komisji w Kongresie USA W lutym profesor nadzwyczajny Michael Hunziker z George Mason University powiedział, że atak na Tajwan był „ryzykownym hazardem … z wygórowanymi kosztami dla najeźdźców”.

Było to po części spowodowane naturalnym górzystym terenem Tajwanu, obroną morską i samą złożonością ataku morskiego na stosunkowo dużym obszarze morskim.

„Nie sądzę, by było nieuniknione, że atak Armii Ludowo-Wyzwoleńczej odniesie sukces za cenę, którą Pekin jest gotów zapłacić” – powiedział.

Jest duża szansa, że ​​Tajwan całkowicie walczy, a zdjęcia zabijanych Tajwańczyków chińskiego pochodzenia mogą nie wyglądać dobrze na kontynencie.

READ  W Luizjanie pierwsi uchodźcy klimatyczni w USA znajdują nową bezpieczną przystań

„Będzie to największa i najbardziej złożona operacja desantowa w historii, przeprowadzona przez armię, która miała niewielkie doświadczenie bojowe od 1979 roku, kiedy to słabo radziła sobie w wojnie granicznej z Wietnamem” – powiedział Denny Roy, pracownik naukowy z Azji w Amerykańskie Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem na Pacyfiku, L. Dyplomata czasopismo.

Ale najbardziej niepokojące dla Pekinu jest to, czy Stany Zjednoczone faktycznie zaoferowały pomoc Tajwanowi.

Będzie to pod ogromną presją. Porzucenie Tajwanu może oznaczać, że całkowicie porzucił on Azję Wschodnią i nie można na nim polegać, jeśli chodzi o przystąpienie do walki z Koreą Południową lub Japonią.

Stany Zjednoczone mają bazy na Guam i w całym regionie, które mogą grać. Co najważniejsze, ma nie tylko dużą siłę ognia, ale ma także znacznie nowsze doświadczenie bojowe z Chin.

Związane z: Australia stoi w obliczu „potencjalnego kryzysu militarnego” z Chinami

Trudno będzie powstrzymać nieoczekiwaną wojnę

Istnieje jednak inny problem, przed którym stoją Chiny w walce z wojną. Jak pringles, po wybuchu trudno będzie go zatrzymać.

„Przywództwo Komunistycznej Partii Chin nie mogło zaakceptować porażki” – powiedział Lonnie Henley, który do 2019 roku był analitykiem ds. Obrony w Pentagonie, a obecnie jest ekspertem ds. Obrony na Uniwersytecie George’a Washingtona. Przesłuchania w Kongresie w lutym.

„ Nastroje wywołane samą wojną i propagandowe wysiłki na rzecz wojny nie pozwolą partii zaprzestać osiągania wyniku politycznego, który mogłaby sprzedać jako zwycięstwo.

Gdyby taka formuła była dostępna bezpośrednio po niepowodzeniu lądowania, mogłaby ich kusić. Jeśli nie, to nie będą mieli innego wyboru, jak kontynuować konflikt w jakikolwiek sposób ”.

Mówiąc do EkonomistaHenley powiedział, że bliskość Chin do Tajwanu i ich szereg pocisków unoszących się na wybrzeżu oznacza, że ​​są one potężnym wrogiem. Jednak ryzyko pójścia na wojnę było również ogromne.

READ  Nie martw się o mnie. „Nic mi nie jest”: krytyk Kremla Nawalny z arktycznego więzienia | Wiadomości więzienne

„Trendy nie są doskonałe z chińskiej perspektywy. Ale czy są nie do zniesienia? Po prostu nie widzę ich w tym ponurym nastawieniu” – powiedział.

Celem Pekinu może być „wojna bez walki”

Roy powiedział, że bezpośrednia wojna, ze wszystkimi niebezpiecznymi i kosztownymi zmiennymi, które ją wywołują, może wcale nie być tym, do czego dąży Pekin.

Powiedział w „Strach przed wojną, a nie rzeczywistą wojną. To pozostaje optymalna polityka Republiki Ludowej”. Dyplomata.

„Najwyższe kierownictwo może postrzegać to jako okazję do„ zwycięstwa bez walki ”, kiedy demonstruje chińskiej publiczności i potencjalnym rywalom politycznym, że rząd Xi robi coś, aby skłonić Tajpej do negocjacji zjednoczeniowych.

Chiny intensyfikują także tzw. Wojnę „szarej strefy” – ciągłe wtargnięcie do strefy obrony powietrznej Tajwanu, ćwiczenia morskie w pobliżu jego granic morskich, cyberataki i izolacje dyplomatyczne.

To ryzykowny plan, ale jeśli zadziała, zobaczysz jaskinię Taipei bez oddania strzału.

Okropne zagrożenia ze strony Chin mogą się zdarzać często, ale nie są one szczególnie nowe dla mieszkańców Tajwanu.

Wydaje się, że wszystkie środki podjęte przez Pekin zachęcają Tajwan do wyznaczenia własnej ścieżki i zbudowania własnej ścieżki Przemysł półprzewodników ma wielką wartość Cieszy się burzliwą kulturą demokratyczną.

Roy powiedział, że zasoby wojskowe narodu wyspiarskiego mogą być ograniczone, ale jeśli zostaną dobrze wykorzystane, ryzyko konfliktu zbrojnego może pozostać „niedopuszczalnie wysokie” dla Pekinu.

„Na nieszczęście dla mieszkańców Tajwanu, nawet jeśli ryzyko wojny jest niskie, ciągłe napięcie jest najlepszym, na co mogą liczyć” – powiedział.