Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja wysłała wynajętych zabójców, aby zabili dezertera z armii w Hiszpanii

Rosja wysłała wynajętych zabójców, aby zabili dezertera z armii w Hiszpanii

„Hiszpańskie służby wywiadowcze nie mają wątpliwości, że za tą bezprecedensową zbrodnią w Hiszpanii: morderstwem Maksyma Kozmenowa w Alicante stoi długie ramię Kremla” – podaje gazeta.

Ciało ofiary, podziurawione sześcioma kulami, znaleziono 13 lutego w Villajoyosa, 12 kilometrów od nadmorskiego kurortu Benidorm, a hiszpańskie media podały w poniedziałek, że jego odciski palców zidentyfikowały go jako Kuzminova.

Kuźminow (33 lata) poleciał w sierpniu helikopterem Mi-8 na Ukrainę, twierdząc, że sprzeciwia się rosyjskiemu atakowi wojskowemu, a wywiad wojskowy w Kijowie potwierdził jego śmierć.

Choć rosyjski wywiad zagraniczny SVR pochwalił wiadomość o śmierci Kuzminowa, nie potwierdził ani nie zaprzeczył zaangażowaniu Moskwy.

Gazeta „El Pais” powołuje się na źródła hiszpańskiego wywiadu, które twierdzą, że pytanie brzmi tylko, czy operację przeprowadziła Służba Wywiadu Zagranicznego (SVR), Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), czy też rosyjska Centralna Agencja Wywiadowcza (GRU).

Przyznali jednak, że uzyskanie obciążających dowodów byłoby „niezwykle trudne”.

Znana ze swoich powiązań ze środowiskiem gazeta, powołując się także na źródła dyplomatyczne, stwierdziła, że ​​incydent był „bardzo poważny” i że Hiszpania „zdecydowanie zareaguje”, jeśli zaangażowanie Moskwy zostanie potwierdzone.

– Rosyjska radość z zabicia pilota –

Hiszpańskie władze jak dotąd nie chciały potwierdzić, że ofiarą jest Kuźminow.

Rzecznik policji cywilnej prowadzącej śledztwo powiedział w czwartek AFP, że nie ma nowych informacji w tej sprawie, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło komentarza.

Ministerstwo Obrony odpowiedzialne za hiszpańskie służby wywiadowcze powiedziało w rozmowie telefonicznej z Agence France-Presse: „Niech policja wykonuje swoją pracę i prowadzi dochodzenie”, powtarzając oficjalne stanowisko rządu.

Przedstawiciele hiszpańskiego wywiadu uważają, że strzelanina, która miała miejsce na obszarze o dużej populacji rosyjskiej i początkowo uważana była za „rozliczenie rachunków”, została przeprowadzona przez wynajętych zabójców, którzy już opuścili Hiszpanię.

Dodali, że po sześciokrotnym zastrzeleniu Kuzmenowa potrącili go samochodem, a następnie uciekli.

READ  Zabójca skuterów terroryzuje Nowy Jork: jedna osoba nie żyje, a 5 jest rannych

Później w pobliskim mieście znaleziono całkowicie spalony samochód.

Kiedy Kuzmenow uciekł, na pokładzie jego helikoptera znajdowało się dwóch innych rosyjskich żołnierzy, którzy nie byli świadomi jego planów.

Według wywiadu wojskowego w Kijowie, który poinformował, że przez sześć miesięcy planował ucieczkę Kuzminowa, zginęli podczas próby ucieczki po wylądowaniu helikoptera na Ukrainie.

Szef rosyjskiego wywiadu Siergiej Naryszkin pochwalił we wtorek wiadomość o śmierci pilota.

W oświadczeniach przekazanych przez oficjalne rosyjskie agencje informacyjne stwierdził: „Ten zdrajca i przestępca stał się moralnym trupem w tym samym momencie, w którym zaplanował swoją brudną i przerażającą zbrodnię”.

wykonaj/hmu/ds/js