Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak Bank Rezerw Australii podniesie stopy procentowe i co to oznacza dla rynku mieszkaniowego

Jak Bank Rezerw Australii podniesie stopy procentowe i co to oznacza dla rynku mieszkaniowego

Australia jest teraz jedyną osobą, która zakłóca decyzję finansową, która może mieć tragiczne konsekwencje dla rynku mieszkaniowego, jaki znamy.

W ostatnich tygodniach Rezerwa Federalna i Bank Kanady dołączyły do ​​grona kilkudziesięciu banków centralnych na całym świecie, które podniosły stopy procentowe w celu walki z inflacją.

W październiku Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) objął prowadzenie, będąc pierwszym bankiem centralnym anglosfery, który zebrał dane stopy procentowe. Bank Anglii poszedł w jego ślady w grudniu.

W środku tej fali wysokie stopy procentoweBank Rezerw Australii pozostawia decyzję Celine Dion o swoich najlepszych wynikach Wszystko jest na swoimteraz, gdy jest jedynym bankiem centralnym w świecie anglojęzycznym, który nie podniósł stóp procentowych.

Chociaż stopa inflacji jest znacznie powyżej docelowego zakresu RBA wynoszącego 2-3 procent, a ekonomiści prognozują, że będzie znacznie wyższa, gubernator RBA Philip Lowe pozostaje konserwatywny w kwestii podnoszenia stóp.

Pod koniec listopada zeszłego roku Bank Rezerw Australii pozostał nieugięty, że stopa pieniężna pozostanie na obecnym kryzysowym poziomie 0,1%. W kolejnych miesiącach musiała zrewidować swój komentarz. w adresie Australijski audyt finansowy Na początku tego miesiąca dr Lowe powiedział: „Rozsądne jest, że stopa gotówki wzrośnie jeszcze w tym roku”.

Wcześniej w tym tygodniu powtórzył również dr Lowe Rezerwa Bank of Australia niechęć do podnoszenia stóp procentowychZauważając, że RBA „nie zareaguje, dopóki nie pojawią się dowody na rozprzestrzenianie się presji cenowej”.

Tymczasem w świecie rynków obligacji i kontraktów terminowych na stopę procentową wyceniany jest zupełnie inny obraz przyszłości stopy pieniężnej.

Według kontraktów terminowych na ceny gotówkowe ASX, podwyżka stóp jest oczekiwana w okolicach czerwca, a do końca roku spodziewane są kolejne cztery. W dłuższej perspektywie wskaźnik przepływów pieniężnych ma wynieść 2,79 proc. w sierpniu przyszłego roku.

READ  „Przerażająca” notatka pilota znaleziona 435 dni po wylądowaniu samolotu przez Covid

Unikalne australijskie wyzwanie

Z Australijczykami otrzymującymi drugi najwyższy poziom Dług właściciela domu W świecie o 119,3 proc. PKB wpływ wyższych stawek będzie silniej odczuwalny w Australii niż w większości krajów rozwiniętych.

Kiedy Shane Oliver, główny ekonomista w AMP Capital rozmawiał z Sydney Poranny Herold W listopadzie ostrzegł, że duże zadłużenie Australijczyków oznacza, że ​​Bank Rezerw Australii może jedynie stopniowo podnosić stopy procentowe.

„Jeśli Bank Rezerw podniesie stopy procentowe o 100 punktów bazowych w ciągu roku, spowoduje to powrót kraju do recesji” – powiedział dr Oliver.

w Stanach ZjednoczonychPrzed krachem mieszkaniowym, który odegrał główną rolę w wywołaniu światowego kryzysu finansowego w 2008 roku, zadłużenie gospodarstw domowych osiągnęło najwyższy poziom prawie 101 procent PKB. Ale w przeciwieństwie do Australii, gdzie większość kredytów ma zmienne oprocentowanie, zdecydowana większość kredytów nawet w szczytowym momencie amerykańskiej bańki mieszkaniowej była ustalana w odstępach 15-30 lat.

Chociaż stosunkowo niewielki odsetek Amerykanów posiada kredyty o zmiennym oprocentowaniu, połączenie wyższych stóp procentowych i zaostrzenia warunków kredytowych wystarczyło, aby doprowadzić amerykański rynek mieszkaniowy do krachu.

Między innymi z tego powodu RBA prawdopodobnie zachowa powściągliwość w podnoszeniu stawek tak długo, jak to możliwe.

Pozostając w tyle za anglosferą

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach banki centralne na całym świecie będą nadal podnosić stopy procentowe. W Stanach Zjednoczonych rynki wskazują obecnie 65-procentową szansę, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o pełny 1 procent podczas swoich dwóch kolejnych posiedzeń.

Ponieważ rynki nie spodziewają się obecnie, że RBA podniesie stawki w ciągu najbliższych kilku miesięcy, Australia może być o 1 procent za Stanami Zjednoczonymi lub więcej, zanim RBA poczuje się na tyle komfortowo, aby podnieść stawki.

W bardziej normalnych warunkach spread ten może wywierać presję na spadek wartości dolara australijskiego i zwiększać presję inflacyjną. ale z Wojna na Ukrainie i inne czynniki wspierające Rosnące ceny towarówBank Rezerw Australii może mieć więcej miejsca na utrzymanie stóp bez zmian przez dłuższy okres.

READ  Boom na rynku nieruchomości w Sydney i Melbourne – ale ceny wciąż rosną w innych krajach

Wybory i trudny początek kolejnego parlamentu

Chociaż podwyżka stóp przed kolejnymi wyborami federalnymi nie jest obecnie uważana za możliwość, jeśli dane o inflacji nadal będą zaskakiwać, jest całkiem możliwe, że RBA będzie musiała podjąć trudną decyzję.

Ponieważ koszty utrzymania mają być głównym problemem kampanii, nadchodzące podwyżki cen na horyzoncie, po raz pierwszy od 11 lat, mogą odegrać ważną rolę w dyktowaniu, jak rozpocznie się konkurencja.

Jeśli rynki dobrze ocenią czerwcową podwyżkę stóp, następny parlament będzie musiał podnieść stopy procentowe wkrótce po zaprzysiężeniu kolejnego rządu.

To, jak Australijczycy zareagują na podwyżkę stóp po raz pierwszy od ponad dekady, zwłaszcza po tym, jak nie tak dawno temu obiecali, że nie podniosą stóp do 2024 r., to naprawdę nikt nie zgaduje.

Bez względu na to, która partia wygra kolejne wybory, dziedziczą trudne okoliczności. Między oczekiwaniem szybko rosnących stóp, najwyższej stopy inflacji od dziesięcioleci i słabym poziomem zaufania konsumentów ich praca jest z pewnością odcięta od nich.

Chociaż RBA może pozostać sam jako ostatni pozostały czynnik zakłócający i nie podnosić stóp procentowych na dużo dłużej niż oczekuje rynek, ostatecznie będzie musiał dołączyć do swoich globalnych konkurentów, jeśli utrzyma się silna presja inflacyjna.

Tarek Brooker jest niezależnym dziennikarzem i komentatorem społecznym | Umieść tweeta

Przeczytaj powiązane tematy:ASXReserv Bank