Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak Europejski Bank Inwestycyjny podejmuje ryzyko związane z finansowaniem morskiej energetyki wiatrowej

Jest to cecha Windpower Monthly Wersja z czerwca 2021 r. Kliknij tutaj, aby przeczytać pełną wersję

Aby subskrybować Windpower, co miesiąc, kliknij tutaj

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) odegrał ważną rolę w uruchomieniu morskiej energetyki wiatrowej w Europie, podejmując ryzyko finansowe, którego wiele banków komercyjnych początkowo nie chciało przyjąć. Teraz ramię pożyczkowe UE widzi, że robi to samo w przypadku technologii pływającej morskiej energii wiatrowej, mówi Alessandro Bosque, szef OZE w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Od 2003 roku Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył około 10 miliardów euro na wsparcie budowy 9 gigawatów morskich farm wiatrowych w Europie, co odpowiada ponad jednej trzeciej obecnej mocy. Nadal finansuje tradycyjne morskie farmy wiatrowe, ale jego wkład stał się stosunkowo mniej istotny, ponieważ finansowanie morskiej energii wiatrowej stało się rutyną dla wielu banków komercyjnych.

„Wierzymy, że będziemy odgrywać podobną rolę w utrzymywaniu pływających na morzu wiatrów z dala od lądu, czyniąc je tańszymi i bardziej konkurencyjnymi, a także we wspieraniu tworzenia łańcucha dostaw” – mówi Boschi. „Potencjał tej technologii jest ogromny, a dzięki ekonomii skali koszty spadną”. Oczekuje się, że pływające morskie farmy wiatrowe będą odgrywać bardzo ważną rolę po 2030 roku.

W 2018 r. Europejski Bank Inwestycyjny udzielił pożyczki w wysokości 60 mln euro w ramach programu InnovFin Energy Demonstration Project dla: 25MW WindFloat Atlantic Pływak Atlantic WindFloat (25MW) Marynarka wojennaOff Viana do Castelo, Portugalia, Europa Kliknij, aby zobaczyć pełne szczegóły Pilot, sponsorowany przez portugalską firmę Windplus w Viana do Castelo, u wybrzeży Portugalii. Projekt ten został oddany do użytku w lipcu 2020 roku i był pierwszą na świecie pływającą morską farmą wiatrową finansowaną przez banki.

Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził również finansowanie ENGIE i EDP 30 MW Zatoka Lwia (Leucate) Zatoka Lwia (leucety) (30 MW) Marynarka wojennaOff Leucate, Occitanie, Francja, Europa Kliknij, aby zobaczyć pełne szczegóły (EFGL) i 30 MW EolMed (Le Gruissan) EolMed (Le Gruissan) (30 MW) Marynarka wojennaOff Gruissan, Langwedocja-Roussillon, Francja, Europa Kliknij, aby zobaczyć pełne szczegóły Pływający projekt sponsorowany przez Quadran Energes Marines. Obie lokalizacje znajdują się u wybrzeży Morza Śródziemnego we Francji.

READ  Klienci Aldi zebrali ponad 30 USD za sztuczkę z włosami Mermade

niwelacja

Poza zmiennymi wiatrami Europejski Bank Inwestycyjny koncentruje się na mniej rozwiniętych rynkach wiatrowych w dziesięciu państwach członkowskich UE z Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). „Większość z tych krajów pochodzi z systemu, który jest bardziej uzależniony od paliw kopalnych, więc wymagają większych inwestycji w transformację energetyczną” – wyjaśnia Boschi.

„Prowadzimy dialog z państwami członkowskimi UE, zwłaszcza ze Wschodu, na temat ich krajowych planów na rzecz energii i klimatu (NECP) i dyskutujemy o sposobach wspierania transformacji energetycznej” – mówi. „Wiele z tych krajów musi być bardziej ambitnych pod względem celów w zakresie dekarbonizacji i energii odnawialnej, a także wspierać transformację energetyczną za pomocą odpowiednich ram regulacyjnych, co nie zawsze ma miejsce obecnie”.

Polska, największa gospodarka w Europie Środkowo-Wschodniej i nadal w dużym stopniu uzależniona od energii węglowej, jest głównym odbiorcą środków EBI. W ciągu ostatnich trzech lat bank podpisał trzy kredyty dla polskich farm wiatrowych, zapewniając finansowanie dla państwowej grupy energetycznej PGE, niemieckiego dewelopera Wpd oraz Pomerania Wind Farm, spółki zależnej Ignitis Renewables na Litwie.

Jeśli chodzi o nowe technologie, EBI „uważnie przygląda się” także zielonemu wodorowi. „Potencjalnie zmienia reguły gry w zakresie dekarbonizacji”, mówi Boschi, szczególnie w branżach trudnych do dekarbonizacji i niektórych sektorach transportu.

Historycznie Europejski Bank Inwestycyjny inwestuje od 1 do 2 miliardów euro rocznie w energię wiatrową. Jednak prawdopodobnie wzrośnie w związku z szybszym rozprzestrzenianiem się nowych mocy wiatrowych i innych źródeł energii odnawialnej, wymaganych przez bardziej ambitne zobowiązania UE w zakresie redukcji emisji. „Jest ogromne wyzwanie inwestycyjne i jesteśmy gotowi do wykonania swojej części”, mówi.