Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jak pożyczkobiorcy w średnim wieku z tysiąclecia mogą radzić sobie z niepewnością dochodów w czterech największych bankach Australii

Jak pożyczkobiorcy w średnim wieku z tysiąclecia mogą radzić sobie z niepewnością dochodów w czterech największych bankach Australii

Ale CBA to coś zupełnie innego. Jego przyszły wskaźnik P/E wynosi 17,8 razy, a stosunek ceny do wartości księgowej 2,56 razy, co czyni go najdroższym bankiem na świecie.

Istnieje argument, że australijskie banki powinny handlować z premią do banków w USA i Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę lepsze perspektywy gospodarcze.

Ale luka w wycenie jest duża i trwała, a wzrost akcji banków w tym roku – CBA w górę o 8,6 procent, National Australia Bank w górę o 8,2 procent, ANZ w górę o 8,8 procent, Westpac w górę o 4,6 procent – ​​może być postrzegany jako kolejny znak. Inwestorzy wyceniają miękkie lądowanie dla gospodarki i spoglądają w przyszłość na niepewność, z jaką boryka się sektor w przeszłości.

A jest ich niewielu.

Analityk Goldman Sachs, Andrew Lyons, zauważa, że ​​ciągła konkurencja na rynku kredytów hipotecznych może mieć wpływ na marże odsetkowe netto i twierdzi, że rosnące hurtowe koszty finansowania mogą ożywić konkurencję o depozyty, przy czym pojawiają się pierwsze oznaki tego zjawiska.

Wysokie bazy kosztowe

Macquarie kwestionuje zdolność banków do działania jako zabezpieczenie przed inflacją, biorąc pod uwagę, że ich bazy kosztowe prawdopodobnie gwałtownie wzrosną w ciągu najbliższych 12 miesięcy (głównie z powodu kosztów personelu), podczas gdy „wzrost wolumenu prawdopodobnie pozostanie w tyle za inflacją, biorąc pod uwagę niższe ceny aktywów i mniejsza dostępność kredytu”.

Nawet Jonathan Mott z Barrenjoey, który od dawna był negatywnie nastawiony do banków, zastanawia się, czy zwrot z kapitału własnego banków mógłby zostać zmniejszony przez bardziej interwencyjny rząd, który miałby mocniejszą rękę w kwestii bodźców regulacyjnych.

Ważniejsze pytanie brzmi jednak, czy wyjątkowa jakość aktywów, która jest cechą australijskiego sektora bankowego, może znaleźć się pod presją w miarę narastania późnego wpływu podwyżek stóp procentowych, spowalniających wydatki konsumentów i potencjalnie nieściągalnych długów.

READ  Jak wyjść z więzienia hipotecznego

Dla jasności, jest to punkt, w którym analitycy byli jednolicie pozytywni: punkt wyjścia dla australijskich banków jest tak dobry, a złe i wątpliwe zadłużenie jest tak niskie, że wszelkie problemy będą prawdopodobnie ograniczone do niewielkiej grupy pożyczkobiorców.

Problem millenialsów w średnim wieku

Ale największe ryzyko leży na rynkach ogonowych, a ekonomista UBS, George Tharinou, sugeruje, że kredytobiorcy w wieku od 25 do 44 lat są tak nadmiernie zadłużeni, że będą musieli obniżyć swoje stopy procentowe do końca 2023 roku.

Twój felietonista był zszokowany (i lekko urażony), gdy znalazł się na wyższym końcu grupy, którą Tharinou opisuje jako „w średnim wieku”, a potem z ulgą stwierdził, że Australijskie Biuro Statystyczne umieściło tę grupę w kategorii millenialsów.

Jakkolwiek to nazwiesz, świetna analiza Tharenou Nowoczesne trendy w oszczędzaniu W Australii pokazuje, że do końca 2024 roku skończy się połowa z 250 miliardów dolarów, które Australijczycy zebrali podczas pandemii.

Oszczędności te nie zostały jednak rozłożone równomiernie, a gospodarstwa domowe w wieku 55 lat i starsze miały większość „dodatkowych” oszczędności (tj. oszczędności powyżej długoterminowych trendów) zgromadzonych w roku kończącym się 30 czerwca 2022 r.

Osoby w wieku powyżej 65 lat osiągnęły najlepsze wyniki, generując dodatkowe saldo gotówkowe w wysokości 141 miliardów dolarów, przy czym osoby w wieku od 55 do 64 lat oraz osoby w wieku od 15 do 24 lat również osiągnęły wyższe niż normalnie oszczędności.

Ale grupa milenialsów (lub grupa w średnim wieku, jeśli nie będę miły) obserwowała spadek salda gotówki, przy czym salda osób w wieku od 25 do 34 lat spadły o 9 procent, a salda osób w wieku od 35 do 44 lat spadły o 18 procent.

Co więcej, mówi Tharinu, gospodarstwa domowe w jego kohorcie mają stosunek zadłużenia do dochodu od 2,3 do 3 razy, co czyni je podatnymi na późny efekt wyższych stóp procentowych.

READ  Rynki Europy Środkowo-Wschodniej – Forint spada od sześciu tygodni, kryzys Evergrande uderza w akcje

UBS oczekuje, że RBA podniesie stopę gotówkową o ok 0,25 punktu procentowego w następny wtorek do 3,35 proc., a następnie przerwa w obliczu spowolnienia konsumpcji, które rozpocznie się w połowie roku.

Ale jeśli RBA przyjmie stopy procentowe powyżej 3,5 procent i nie obniży ich w grudniu 2023 r., grupa millenialsów/w średnim wieku może ucierpieć z powodu utraty dochodów w wysokości od 7 do 9 procent.

Oczywiście jest tu wiele domysłów. Jak zauważa Macquarie, jest zbyt wcześnie, aby przewidywać, jak zmieni się wzrost gospodarczy i jak zmieni się nieściągalne i wątpliwe zadłużenie.

Ale co równie ważne, ta niepewność może skłonić niektórych inwestorów do zastanowienia się, czy chcą zanurkować w najdroższy bank świata, gdy bierze udział w takim wyścigu.