Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jeśli chodzi o Igrzyska w 2036 roku, Polska zwalnia

Jeśli chodzi o Igrzyska w 2036 roku, Polska zwalnia

– Opublikowano 8 stycznia 2024 r

Całkowite odwrócenie. Wchodząc na wysokie obroty w wyścigu do Letnich Igrzysk w 2036 roku, po ubiegłorocznych sukcesach na Igrzyskach Europejskich w Krakowie i Małopolsce, Polska mocno zaciągnęła hamulec ręczny. Nie była już wcale pewna, czy chce rozpocząć przygodę olimpijską i paraolimpijską. Przynajmniej w najbliższej przyszłości.

Zimny ​​cios zniweczył marzenia jednego z pierwszych decydentów o wielkości polskiego ruchu sportowego. Slavomir Nitras, nowy minister sportu, który w połowie grudnia trafił do rządu dzięki zmianie większości parlamentarnej, dla uspokojenia wykorzystał wywiad z lokalnym radiem.

Aby taki projekt odniósł sukces, konieczne byłoby aplikowanie i stawienie czoła konkurencji z innych krajów.-Ogłosiłeś? Ale Polska nie jest gotowa na ten dzień. Postęp w grach to a Poważna decyzja. Kiedy nadejdzie czas, kiedy poczujemy się gotowi, złożymy ofertę. Nie zamykam drzwi. Jeżeli Prezydent RP zechce mnie zaangażować, chętnie będę z nim współpracować„.

wycofując się. Kilka dni po zakończeniu Igrzysk Europejskich 2023 ówczesny polski minister ds. Kamil Bortnichuk jako pierwszy wysunął pomysł startu w igrzyskach olimpijskich. Uszczęśliwiony sukcesem zorganizowania spotkania kontynentalnego, zasugerował, aby Polska nie czekała, ale pospieszyła do pierwszego otwartego przełomu. ” Musimy zgłosić chęć udziału w pierwszych dostępnych Igrzyskach Olimpijskich, czyli edycji 2036, Sugerowane mediom. Polska posiada wystarczający poziom rozwoju gospodarczego, zasobów budżetowych i doświadczenia. Możemy to zrobić. Tam Decyzja ma charakter polityczny. Będę nalegał, aby to zostało podjęte„.

Przy okazji prezydent Andrzej Duda wykorzystał tę kwestię i uczynił ją jednym ze swoich priorytetów. W październiku ubiegłego roku wyjaśnił, że: „Konsultowałem się z Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz rządem”.. Te wymiany zdań wydają się wzmacniać jego pomysł rozpoczęcia wyścigu. ” „Zamierzam dołożyć wszelkich starań, aby w 2036 roku Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w naszym kraju”. Potem nalegał.

READ  PGA Championship 2023, aktualności golfowe, aktualizacje na żywo z pierwszej rundy, wyniki, tabele liderów, jak oglądać, czas rozpoczęcia, transmisja

Dwa miesiące później Andrzej Duda pojechał do Lozanny na spotkanie z Thomasem Bachem (na zdjęciu powyżej). W Domu Olimpijskim polski prezydent trafił w sedno.

Jedyny, ale duży problem: Kamil Bortnichuk odszedł z rządu. Dużo mniej entuzjastycznie nastawiony do uruchomienia projektu jest jego następca, Slavomir Nitras. Nowy polski minister sportu, który krytykuje bezczynność swojego poprzednika, wyjaśnia: „ MPoza oświadczeniem prezydenta poprzedni rząd nie podjął żadnych działań w tym kierunku„.

Koniec opowieści ? Możliwy. Ale za kilkanaście lat dla Polski wszystko jest możliwe. Nadal ma mnóstwo czasu, aby zweryfikować swoją pozycję i wrócić do wyścigu. Nigdy nie będzie krytykowany za to, że odważył się zrobić jeden krok do przodu, a potem dwa do tyłu, teraz, gdy ruch olimpijski przyzwyczaił się do odwrotów.

Jedno jest pewne: dzisiejszy wyścig o Letnie Igrzyska w 2036 roku zapowiada się najbardziej niepewnie w ostatnich dziesięcioleciach. Thomas Bach, który prowadzenie sprawy ma pozostawić swojemu następcy – pod warunkiem, że w przyszłym roku faktycznie zrezygnuje on z funkcji prezydenta – kilkukrotnie wskazywał, że liczba potencjalnych kandydatów wynosi już „ „Dwa numery”.

Nie wspomniał o żadnym z nich. Jednak Indonezja, Indie, Niemcy, Katar, Węgry, Turcja, Meksyk i Egipt publicznie wyraziły zamiar wyruszenia w tę przygodę. Z wyjątkiem Meksyku w 1968 r. i dwukrotnie Niemiec – Berlina w 1936 r. i Monachium w 1972 r. – lista obejmuje wyłącznie kraje, które nie organizowały wcześniej żadnej imprezy olimpijskiej.