Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Joe Biden i Boris Johnson aktualizują Kartę Atlantycką na swoim pierwszym oficjalnym spotkaniu

Prezydent USA Joe Biden nazwał kiedyś brytyjskiego premiera Borisa Johnsona „fizycznym i emocjonalnym klonem” Donalda Trumpa, ale podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako prezydenta, obaj uśmiechnęli się żartobliwie, spacerując z żonami po angielskiej plaży.

Dwaj przywódcy w ciepłym tonie w Kornwalii wykorzystali swoje pierwsze spotkanie w czwartek, aby podkreślić zobowiązanie do wzmocnienia historycznych więzi między ich krajami, przy jednoczesnym odłożeniu na bok ich politycznych i osobistych różnic, przynajmniej publicznie.

Gdy para trzymała się za ręce na plaży, czarny sweter Pierwszej Damy USA Jill Biden miał wyhaftowane słowo „LOVE” na górnej części pleców – modowy ruch szybko opisany przez media jako wyryty na jej poprzedniczce Melanii Trump, swetrze z napisem „I” NAPRAWDĘ NIE OBCHODZI” , A ty?” Napisane na odwrocie podczas podróży do teksańskiego miasteczka granicznego w 2018 roku.

Gdy zaczyna się tydzień dyplomacji transatlantyckiej, Biden ma nadzieję wykorzystać swoją pierwszą zagraniczną podróż jako prezydenta, aby uspokoić europejskich sojuszników, że Stany Zjednoczone porzuciły transakcyjne tendencje kadencji Donalda Trumpa i po raz kolejny są wiarygodnym partnerem.

Miejsce na odtwarzanie lub pauzę, M dla wyciszenia, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 1 minuta 37 sekund

Joe Biden potwierdza „specjalny związek” podczas spotkania z Borisem Johnsonem.

Biden mocno wierzy w sojusze i podkreśla głębokie więzi z Wielką Brytanią jako główny filar swojego apelu, by zachodnie demokracje konkurowały z wschodzącymi państwami autorytarnymi.

„Odnowiliśmy nasze zobowiązanie, że będziemy bronić trwałych wartości demokratycznych, które dzielą nasze dwa kraje i które stanowią mocny fundament naszego partnerstwa” – powiedział po spotkaniu Biden, dodając, że „podkreślili szczególną relację”. między ich krajami.

Ale są obszary tarcia. Prezydent zdecydowanie sprzeciwił się Brexitowi, którego broni Johnson i wyraził poważne zaniepokojenie przyszłością Irlandii Północnej.

Przynieś miłość z Ameryki

Miejsce na odtwarzanie lub pauzę, M dla wyciszenia, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.
Pierwsza dama USA Jill Biden ma na sobie kurtkę z napisem „Love” na plecach

Przywódcy i ich żony spotkali się przed rozpoczęciem Grupy Siedmiu (G7) zaawansowanych gospodarek w Carbis Bay.

Biden szybko odniosła się do swojego wyboru kurtki i wiadomości, którą próbowała wysłać w swoich komentarzach do reporterów.

„Myślę, że dostaliśmy miłość z Ameryki”, powiedziała.

“To globalna konferencja i staramy się zapewnić jedność na całym świecie. Myślę, że teraz konieczne jest, aby ludzie ze wszystkich krajów czuli się samotni i mieli poczucie nadziei po tym roku pandemii”.

Nosiła tę samą kurtkę ponad dwa lata temu podczas kampanii prezydenckiej Bidena.

Po starannie przygotowanym spacerze z Bidenem i żoną premiera Carrie Johnson, Biden i Johnson rozpoczęli sesję od natychmiastowego nawiązania przyjaźni.

Prezydent Joe Biden i Pierwsza Dama Jill są witani i przechodzą z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i jego żoną Carrie.
Biden i Johnson uśmiechnęli się, spacerując po plaży ze swoimi żonami.(

AFP: Patrick Simansky

)

„Powiedziałem premierowi, że mamy jedną wspólną cechę” – zażartował Biden. „Oboje pobraliśmy się na naszej stacji”.

„Nie będę się z tobą nie zgadzał ani w tym, ani w niczym innym” – odpowiedział ze śmiechem Johnson.

Brytyjski rząd podkreślił wspólne stanowisko pana Johnsona z Bidenem w sprawie zmian klimatycznych, wsparcia dla instytucji międzynarodowych i innych kwestii.

Johnson określił nową administrację USA jako „tchnienie świeżego powietrza”.

Biden i Johnson podpisują nową Kartę Atlantycką

Joe Biden i Boris Johnson patrzą na siebie, nosząc maski na twarz.
Obaj przywódcy zapowiedzieli także powołanie nowej grupy roboczej do pracy nad wznowieniem podróży między ich krajami.

Potwierdzając wieloletnie więzy między swoimi krajami, dwaj mężczyźni zatwierdzili aktualizację Karty Atlantyckiej – deklaracji podpisanej przez brytyjskiego premiera Winstona Churchilla i prezydenta USA Franklina D. Roosevelta, która wyznacza wspólne cele dla świata po II wojnie światowej, w tym handel. rozbrojenie i prawo wszystkich narodów do samostanowienia.

Nowa wersja karty przygląda się wyzwaniu stawianemu przez kraje takie jak Chiny i Rosja, obiecując promowanie wolnego handlu, praw człowieka i międzynarodowego porządku opartego na zasadach, a także konfrontację „z tymi, którzy chcą podkopać nasze sojusze i instytucje”.

Nowa karta dotyczyła także „ingerencji poprzez dezinformację” w wybory i nieprzejrzystych praktyk gospodarczych, oskarżeń wysuwanych przez Zachód przeciwko Pekinowi i Moskwie.

Przywódcy obiecali również zbudować silniejszą globalną obronę przed zagrożeniami dla zdrowia w przeddzień szczytu, ponieważ oczekuje się, że dyskusja na temat pandemii koronawirusa znajdzie się w centrum uwagi.

Przywódcy zapowiedzieli również utworzenie nowej amerykańsko-brytyjskiej grupy zadaniowej, która ma pracować nad wznowieniem podróży między ich krajami. Większość z tych lotów została zakazana od marca 2020 r.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​rozmowy jeden na jeden trwały około 10 minut, zanim doradcy dołączyli do większego spotkania, które trwało około godziny.

Prezydent Joe Biden siedzi obok brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, machając ręką.
Biden i Johnson spotkali się przed szczytem G7 w Carbis Bay w Anglii.(

AFP: Patrick Simansky

)

Przywódcy rozmawiali także o zmianach klimatycznych, pandemii, stworzeniu programu finansowania infrastruktury dla krajów rozwijających się i Afganistanie oraz o uruchomieniu dwustronnej komisji ds. badań i zwalczania raka.

Ale Biden, który jest niezwykle dumny ze swoich irlandzkich korzeni, ostrzegł, że nic nie powinno podważać porozumienia pokojowego z Irlandii Północnej z 1998 roku.

Po Brexicie potrzebne było nowe porozumienie graniczne między Irlandią Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa, a Irlandią, ponieważ UE wymagała kontroli niektórych towarów, a niektórych w ogóle nie akceptowanych.

Przed upływem 30 czerwca trwające negocjacje w sprawie towarów wzbudziły kontrowersje i przyciągnęły uwagę Białego Domu.

ABC / drut

READ  Nowy wyrok dla Jimmy'ego Lai z Hongkongu w związku z protestami demokracji | China News