Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Joe Biden nazywa Putina „godnym przeciwnikiem”, atakuje Donalda Trumpa podczas szczytu NATO قمة

Prezydent USA Joe Biden mówił o wyzwaniach zewnętrznych i wewnętrznych podczas szeroko zakrojonej konferencji prasowej pierwszego dnia szczytu NATO w Brukseli.

Pan Biden dotarł potem na szczyt Trzy dni konsultacji z sojusznikami G7 w Anglii.

Na porządku dziennym były Chiny, stosunki USA z Rosją i zbliżający się cień jego poprzednika – byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Władimir Putin „godny przeciwnik”

Biden został zapytany przez dziennikarzy o zbliżające się spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, ale odmówił powiedzenia, o czym duet będzie rozmawiał.

„Ostatnią rzeczą, jaką ktokolwiek może zrobić, to negocjować przed światową prasą, jak poradziłyby sobie z kluczowym spotkaniem z innym przeciwnikiem lub kimś, kto mógłby być przeciwnikiem” – powiedział.

Prezydent USA Biden podaje rękę rosyjskiemu prezydentowi Putinowi na spotkaniu w Moskwie w 2011 r.
Władimir Putin i Joe Biden nie są sobie obcy, poznali się podczas kadencji Bidena jako wiceprezydenta w 2011 roku.(

Reuters: Alexander Natroskin/zdjęcie pliku

)

Opisał Putina jako „genialnego”, „silnego” i „godnego przeciwnika”.

„Uświadomię prezydentowi Putinowi, że istnieją obszary, w których możemy współpracować, jeśli zechce. A jeśli zdecyduje się nie współpracować i zachowywać się tak, jak to robił w przeszłości, w odniesieniu do cyberbezpieczeństwa i niektórych innych działań, wtedy odpowiemy” – powiedział Biden.

Powiedział, że ma nadzieję, że rosyjski prezydent będzie zainteresowany „zmianą światopoglądu na jego temat”.

Biden i Putin spotkają się w środę czasu lokalnego.

Światowi przywódcy mówią o ataku na Kapitol

Według Bidena sojusznicy USA byli „zszokowani” i „zaskoczeni” powstaniem 6 stycznia w Kapitolu, gdy zwolennicy byłego prezydenta Donalda Trumpa wdarli się do budynku, gdy Kongres próbował poświadczyć wyniki wyborów w 2020 roku.

Rzadko też przyglądał się swojemu poprzednikowi, krytykując jego „pseudopopulizm” i mówiąc, że „rozczarowujące” jest to, że więcej Republikanów nie zdystansowało się od bezpodstawnych zarzutów Trumpa o oszustwa wyborcze.

Mężczyzna w zwierzęcym kapeluszu z rogami i amerykańską flagą na twarzy stoi przed biurem policji w Kapitolu.
Zwolennicy byłego prezydenta Donalda Trumpa zaatakowali w styczniu amerykański Kapitol.(

AFP: Manuel Palci Senita

)

„Przywództwo Partii Republikańskiej jest podzielone, a skrzydło Trumpa jest największą częścią partii, ale stanowi znaczną mniejszość narodu amerykańskiego” – powiedział Biden.

„Myślę, że należy powiedzieć, że Partia Republikańska zmniejsza się wykładniczo”.

„Wyjście ze szkoły” z członkostwa Ukrainy w NATO

Naciskany na to, czy Ukrainie powinno się zezwolić na wstąpienie do NATO, prezydent USA ostrzegł, że nie jest to tylko decyzja, którą podejmuje, ale powiedział, że istnieją „standardy”, które naród wciąż musi spełniać.

„Faktem jest, że nadal muszą wyeliminować korupcję. Faktem jest, że muszą spełnić inne kryteria, aby dostać się do planu działania. A więc, wiesz, szkoła nie wchodzi w grę i nadal trzeba to zobaczyć, ” powiedział.

Ale Biden powiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal pomagać Ukrainie w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Ukraina mogła dalej opierać się rosyjskiej fizycznej agresji. I nie tylko ode mnie będzie zależeć, czy dojdziemy do wniosku, że Ukraina może stać się częścią NATO, oni będą zależeć od sojuszu i tego, jak głosują. ”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zasiada z prezydentem Donaldem Trumpem.
Donald Trump naciskał na ukraińskiego przywódcę Wołodymyra Zełenskiego (z lewej), by zbadał kłusownika syna Joe Bidena.(

Reuters: Jonathan Ernst

)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stał się niezamierzonym graczem w amerykańskiej polityce wewnętrznej w 2019 r., kiedy rozmowa telefoniczna między nim a Donaldem Trumpem doprowadziła w końcu do oskarżenia byłego prezydenta, który rzekomo naciskał na Zełenskiego, by zbadał Bidena, próbując wykoleić jego kampanię prezydencką. .

Przywódcy NATO upominają Chiny

Przed konferencją prasową Biden dołączył do przywódców NATO w oświadczeniu, w którym oświadczał, że Chiny stanowią ciągłe wyzwanie dla bezpieczeństwa i podważają porządek globalny.

Przywódcy powiedzieli, że cele Chin i „zdecydowane zachowanie stanowią systemowe wyzwania dla opartego na zasadach systemu międzynarodowego i powiązanych obszarów bezpieczeństwa sojuszu”.

Podczas gdy 30 szefów państw i rządów unikało nazwania Chin rywalem, wyrazili zaniepokojenie ich „polityką przymusu” i nieprzejrzystymi sposobami, w jakie modernizują swoje siły zbrojne i wykorzystywaniem dezinformacji.

Wezwali Pekin do wypełnienia zobowiązań międzynarodowych i odpowiedzialnego działania w systemie międzynarodowym.

Oświadczenie to pojawia się, gdy Biden nasilił wysiłki, aby zebrać sojuszników, aby mówić bardziej zjednoczonym głosem o historii praw człowieka w Chinach, ich praktykach handlowych i coraz bardziej asertywnym zachowaniu wojska, które zaalarmowało sojuszników USA na Pacyfiku.

Strzał w głowę prezydenta USA Joe Bidena po jego przybyciu na szczyt NATO w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli,
Prezydent USA Joe Biden podkreślił znaczenie NATO dla Stanów Zjednoczonych na swoim pierwszym szczycie od czasu objęcia urzędu. (

AFP: Kenzo Tripuillard

)

Prezydent USA powiedział, że jest zadowolony z oświadczenia, choć między sojusznikami utrzymują się różnice co do tego, jak silna powinna być krytyka Pekinu.

Biden powiedział również europejskim sojusznikom, że umowa sojuszu o wzajemnej obronie jest „świętym zobowiązaniem” dla Stanów Zjednoczonych – zauważalna zmiana tonu jego poprzednika, pana Trumpa, który zagroził wycofaniem się z sojuszu i oskarżył Europejczyków o zbyt mały wkład w jego rozwój. ich wysiłki. Samoobrona.

„Chcę, aby cała Europa wiedziała, że ​​są tam Stany Zjednoczone” – powiedział Biden.

„NATO jest dla nas bardzo ważne”.

Ambasada Chin w Londynie powiedziała, że ​​zdecydowanie sprzeciwia się wspominaniu Xinjiangu, Hongkongu i TajwaniePowiedział, że zniekształcił fakty i ujawnił „złe intencje niektórych krajów, takich jak Stany Zjednoczone”.

„Nie należy szkalować reputacji Chin” – powiedziała ambasada.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po dotarciu na szczyt powiedział, że z Pekinem wiąże się ryzyko i korzyści.

„Nie sądzę, aby ktokolwiek przy stole chciał wpaść w nową zimną wojnę z Chinami” – powiedział.

Drut / ABC

READ  Boris Johnson wyklucza nowe ograniczenia przed Sylwestrem