Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Jonathan Glazer przedstawia „Strefę Zainteresowań” w Auschwitz

Jonathan Glazer przedstawia „Strefę Zainteresowań” w Auschwitz

W czwartek (15 lutego) w Muzeum i Pamięci Auschwitz-Birkenau Jonathan Glazer zaprezentuje swój szeroko przyjęty, nominowany do Oscara i głęboko niszczycielski dramat o Holokauście „Strefa interesów”.

W bez wątpienia najważniejszej światowej premierze „Strefy interesów” – polskiej premierze – powrót brytyjskiego reżysera do Auschwitz, gdzie nakręcił elementy filmu i gdzie rozgrywa się prawdziwa historia. Po projekcji Glazer weźmie udział w dyskusji z dyrektorem muzeum Piotrem Siwińskim, producentem Jimem Wilsonem, producentką Ewą Boscińską i scenografem Chrisem Oddym.

Film, który zachwycił w Cannes i zdobył Grand Prix, skupia się na życiu rodzinnym Rudolfa Hössa, architekta i komendanta Auschwitz, gdzie w czasie II wojny światowej naziści zamordowali ponad 1,1 miliona ludzi, nawiązując do szczęśliwego życie domowe, które lubił. Wraz z żoną na tle jednego z najmroczniejszych rozdziałów historii. Christian Friedel gra Hössa, a Sandra Höller gra Hedwigę Höss.

Na podstawie powieści Martina Amisa (1949-2023) i wspierany przez A24, Film4, Access Entertainment i House Productions, „Strefa interesów” jest obecnie nominowany do pięciu Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera, a także ubiega się o nominację do nagrody ukłon w stronę nagrody BAFTA. Nagrody zostaną wręczone w tę niedzielę z dziewięcioma nominacjami. Podczas niedawnej gali London Film Critics Circle Awards film został wybrany najlepszym filmem roku, a Glazer zdobył także nagrodę dla najlepszego reżysera.

„Strefa interesów” to jak dotąd najbardziej udany film Glazera w Wielkiej Brytanii, który zarobił ponad 1,5 miliona dolarów. Na całym świecie przychody ze sprzedaży biletów przekroczyły 10 milionów dolarów, a w Stanach Zjednoczonych liczba ekranów wzrosła do 593. Kilka kluczowych rynków, w tym Niemcy, Australia, Nowa Zelandia, Włochy i Japonia, nie zostało jeszcze otwartych.

Wśród powszechnych pochwał, jakie film zebrał, Alfonso Cuaron określił go niedawno jako „najważniejszy film ubiegłego stulecia”.