Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

JPMorgan kupuje US First Republic Bank po przejęciu kontroli przez organy regulacyjne

JPMorgan kupuje US First Republic Bank po przejęciu kontroli przez organy regulacyjne

Amerykańskie władze finansowe przejęły w poniedziałek borykający się z problemami First Republic Bank w Kalifornii i sprzedały go JPMorgan Chase, mając nadzieję na zakończenie dwumiesięcznego kryzysu bankowego, który przeraził system finansowy.

First Republic stał się drugim co do wielkości bankiem, który upadł pod względem aktywów w historii Stanów Zjednoczonych po tym, jak ujawnił w zeszłym tygodniu, że stracił ponad 100 miliardów dolarów (151 miliardów AU) w depozytach w pierwszym kwartale.

Po tym, jak bankowi nie udało się zebrać zadowalającego ratunku, a jego akcje wciąż były na niskim poziomie, władze wkroczyły i poprosiły potencjalnych nabywców o oferty z zeszłego tygodnia, a następnie je kupiły.

W ramach umowy, która została zamknięta w poniedziałek, kalifornijski regulator wyznaczył Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), agencję odpowiedzialną za ubezpieczanie depozytów bankowych, jako odbiorcę Pierwszej Republiki, do natychmiastowej sprzedaży JPMorgan Chase.

Umowa oznacza, że ​​JPMorgan, największy bank w Stanach Zjednoczonych, odzyska wszystkie depozyty Pierwszej Republiki, a także „praktycznie” wszystkie jej aktywa, zgodnie z oświadczeniem FDIC.

First Republic zostanie zintegrowany z Chase, marką banku konsumenckiego JPMorgan Chase.

Agencja federalna szacuje, że będzie musiała zapłacić około 13 miliardów dolarów (20 miliardów dolarów australijskich) na pokrycie strat Pierwszej Republiki, ale 84 oddziały banku będą mogły zostać ponownie otwarte w poniedziałek jak zwykle.

„Nasz rząd i inni wezwali nas do przyspieszenia działań i zrobiliśmy to” – powiedział dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon w oświadczeniu po ogłoszeniu umowy.

JPMorgan powiedział w komunikacie prasowym, że transakcja „przynosi skromne korzyści naszej firmie”.

Akcje JPMorgan wzrosły o 4,3 procent w obrocie przedsesyjnym, podczas gdy kontrakty terminowe na akcje w USA niewiele się zmieniły.

„Mam nadzieję, że pomoże to wszystko ustabilizować” – powiedział Dimon podczas telekonferencji z dziennikarzami przed otwarciem amerykańskiej giełdy.

Przejęcie i sprzedaż First Republic przez rząd ma miejsce dwa miesiące po likwidacji Silvergate Bank – ulubieńca kryptowalutowego tłumu – i gwałtownym upadku Silicon Valley Bank (SVB), po tym jak został narażony na ryzyko nadmiernych stóp procentowych.

READ  Covid: umowa Victorii na produkcję końcówek szczepionki Moderna

Nowojorski Signature Bank również został zamknięty kilka dni po SVB. Krachy wywołały efekt kuli śnieżnej, ponieważ zdenerwowani inwestorzy szukali oznak słabości w szerzej rozumianym sektorze bankowym w USA i Europie.

Szwajcarski gigant bankowy Credit Suisse stał się największą ofiarą, gdy organy regulacyjne zmusiły go do fuzji z rywalem UBS.

Aby zapobiec kolejnemu załamaniu systemu bankowego, władze osiągnęły w marcu porozumienie z 11 dużymi bankami w sprawie przedłużenia pierwszej republiki linii ratunkowej o wartości 30 miliardów dolarów (45 miliardów AU).

To jednak nie wystarczyło, by uspokoić inwestorów.

Do piątkowego zamknięcia Pierwsza Republika była warta zaledwie 654 mln USD (986 mln AUD), co oznacza spadek z ponad 20 mld USD (30 mld AUD) na początku roku i 40 mld USD (60 mld AUD) w szczytowym okresie. .

Na pierwszy rzut oka Pierwsza Republika wydawała się dobrze prosperująca: wiadomo było, że ma bogatych klientów, którzy dokonywali dużych depozytów.

Ale ciąg niewypłacalności banków irytował klientów, a większość pożyczek Pierwszej Republiki stanowiły kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu, które straciły na wartości z powodu rosnących stóp procentowych.

Obserwatorzy uważnie obserwują wszelkie szersze reperkusje ostatniego upadku instytucji finansowej.

Z aktywami o wartości 233 miliardów USD (351 miliardów AU) na koniec marca First Republic jest drugim co do wielkości bankrutem w historii Stanów Zjednoczonych – z wyłączeniem banków inwestycyjnych, takich jak Lehman Brothers – po bankructwie Washington Mutual podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

Ten pożyczkodawca został również przejęty przez JPMorgan, największy bank w Stanach Zjednoczonych.

„Pierwsza Republika została zidentyfikowana jako bank problemowy już w połowie marca, a ogłoszenie jego zamknięcia nie jest nowym powodem do niepokoju” – powiedział przed ogłoszeniem przejęcia Nicholas Fearon, ekonomista z Peterson Institute for International Economics.

„Jeśli kolejny bank okaże się kruchy, będzie to kolejny problem” – dodał.

READ  Dom w Georgii wykorzystuje najnowszą technologię, aby zaoszczędzić rachunki za energię i zmniejszyć emisje

Wkrótce po ogłoszeniu przejęcia władzy przez I Republikę, Departament Skarbu USA podjął próbę rozwiania obaw.

„System bankowy pozostaje zdrowy i odporny, a Amerykanie muszą mieć pewność co do bezpieczeństwa swoich depozytów i zdolności systemu bankowego do wykonywania swojej podstawowej funkcji, jaką jest udzielanie kredytów firmom i rodzinom” – powiedział rzecznik Departamentu Skarbu.

Zawirowania w sektorze bankowym są następstwem zmiany podjętej przez Rezerwę Federalną w celu przeciwdziałania inflacji poprzez gwałtowną podwyżkę stóp procentowych, która radykalnie przewartościowała aktywa.

Oczekuje się, że Fed ponownie podniesie stopy procentowe jeszcze w tym tygodniu.