Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rynki wschodzące – Rubel rosyjski wzrósł przed decyzją w sprawie stóp procentowych, która ma nastąpić trzeci miesięczny spadek

Rynki wschodzące – Rubel rosyjski wzrósł przed decyzją w sprawie stóp procentowych, która ma nastąpić trzeci miesięczny spadek

(W poniedziałek nie będzie raportów z rynków wschodzących poświęconych regionowi EMEA ze względu na Święto Pracy w Wielkiej Brytanii i na wielu rynkach europejskich. Reuters wznowi relacje we wtorek).

*

Polski wskaźnik CPI Light wyniósł w kwietniu 14,7% r/r, czyli mniej niż oczekiwano

*

Rand południowoafrykański jest słabszy przed danymi budżetowymi i handlowymi

*

Chińskie akcje zamknęły się przed rekordowym rajdem w święto pierwszego maja

*

Ceny akcji EM FX stabilne, akcje wzrosły o 0,3%

Przez Bansariego Mayura Kamdara

(Reuters) – Rosyjski rubel wzrósł w piątek na początku handlu, przed decyzją banku centralnego, zmierzając do trzeciego z rzędu miesięcznego spadku, ponieważ presja na walutę eksportera ropy wzrosła z powodu niższych cen ropy.

Kurs rubla wynosił 81,1275 za dolara o 9:07 GMT, w porównaniu z 81,3325 na czwartkowym zamknięciu.

Oczekuje się, że rosyjski bank centralny utrzyma stopy procentowe na poziomie 7,5% w swojej decyzji w dalszej części dnia, zgodnie z sondażem Reutera, przy czym ryzyko narastania presji inflacyjnej ogranicza bankowi pole do łagodzenia polityki pieniężnej.

Podatki należne na koniec miesiąca przed podjęciem decyzji spowodowały spadek rubla w tym tygodniu, ale obawy przed recesją i jej wpływem na popyt na ropę zwiększyły presję spadkową na niespokojną rosyjską walutę.

Ogólnie rzecz biorąc, indeks walutowy rynków wschodzących MSCI był płaski, ale groził mu drugi tygodniowy spadek, ponieważ dolar amerykański odbił się w tym tygodniu, a wszystkie oczy były skupione na przyszłotygodniowej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.

„EM nie siedzi za kierownicą” – powiedział Marek Drimal, główny strateg EMEA w Societe Generale.

„To, co stanie się w nadchodzących tygodniach z walutami i obligacjami rynków wschodzących, naprawdę zależy od tego, jak bardzo wpłynie na to rozwój sytuacji na rynkach rozwiniętych, a konkretnie, co wydarzy się w USA w przyszłym tygodniu”.

READ  Galvanisers chce: Niedobory pracowników po Brexicie wywierają presję na brytyjskich pracodawców

Rand południowoafrykański spadł o 0,6% w stosunku do silnego dolara, przed publikacją danych budżetowych i handlowych, które mogą wskazywać na kondycję najbardziej uprzemysłowionej gospodarki Afryki.

W Europie Środkowo-Wschodniej złoty osłabił się w stosunku do euro, mimo że dane pokazały, że ceny konsumpcyjne w Polsce wzrosły w kwietniu mniej niż oczekiwano.

„Nastąpiło bardzo gwałtowne spowolnienie inflacji zasadniczej, które ma miejsce teraz i oczekuje się tego przez resztę roku” – dodał Dremmall.

„Jednak inflacja bazowa, miara presji popytowej i inflacyjnej w gospodarce, nie zwolni w najbliższym czasie do celu”.

Węgierski forint był na niezmienionym poziomie, ale jest nastawiony na tygodniowe zyski po wycofaniu się z rocznego maksimum w zeszłym tygodniu, kiedy bank centralny ogłosił, że zawęzi zakres swoich stóp procentowych, obniżając wyższą stopę procentową – co uczynił we wtorek.

Turecka lira spadła po tym, jak bank centralny utrzymał w czwartek stopę procentową na poziomie 8,5%, zgodnie z oczekiwaniami, i zmierzała do miesięcznej straty, ponieważ niekonwencjonalne obniżki stóp procentowych wspierane przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana wywołały kryzys walutowy.

Akcje rynków wschodzących wzrosły o 0,3%, ale nadal zmierzały do ​​miesięcznej straty w związku ze słabością chińskich akcji wagi ciężkiej po tym, jak dane wzbudziły obawy o nierównomierne ożywienie. Akcje wzrosły jednak w Chinach i Hongkongu, ponieważ druga co do wielkości gospodarka świata spodziewała się rekordowego wzrostu liczby podróży w weekend pierwszomajowy. (Raportowanie Bansari Mayura Kamdara z Bengaluru)