Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Justin Trudeau żąda przeprosin od Kościoła katolickiego po odkryciu szczątków w prowadzonej przez kościół szkole

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że jest „bardzo rozczarowany”, że Kościół rzymskokatolicki nie wydał oficjalnych przeprosin po odkryciu szczątków 215 dzieci w aborygeńskiej szkole z internatem prowadzonej przez Kościół.

„Kiedy kilka lat temu udałem się do Watykanu, bezpośrednio poprosiłem Jego Świątobliwość Papieża Franciszka, aby przeprosił, poprosił o ułaskawienie i odszkodowanie oraz udostępnił te zapisy, i nadal widzimy opór ze strony być może Kościoła w Kanadzie”. powiedział pan Trudeau.

Trudeau powiedział, że kościół „milczy” i „nie idzie naprzód”.

„Nie pokazuje przywództwa, które, szczerze mówiąc, powinno być podstawą naszej wiary, tolerancji, odpowiedzialności i uznania prawdy” – powiedział Trudeau.

Powiedział, że rząd ma „narzędzia”, których może użyć, jeśli kościół nie udostępni dokumentów związanych ze szkołą.

Nowy budynek klasy w indyjskiej szkole mieszkalnej Kamloops w 1950 in
Szkoła Kamloops działała w latach 1890-1969, kiedy rząd kanadyjski przejął operacje od Kościoła katolickiego i prowadził ją jako szkołę dzienną do czasu jej zamknięcia w 1978 roku.(

Reuters: Biblioteka i archiwa Kanady / Biuletyn

)

Od XIX wieku do lat siedemdziesiątych ponad 150 000 dzieci z Pierwszego Narodu w Kanadzie zostało zmuszonych do uczęszczania do finansowanych przez państwo szkół chrześcijańskich w ramach wysiłków mających na celu asymilację ich ze społeczeństwem kanadyjskim.

Rząd kanadyjski przyznał się do powszechnego wykorzystywania fizycznego i seksualnego w szkołach, w których uczniowie byli bici za mówienie w ich ojczystych językach.

Pan Trudeau powiedział, że katolicy w całym kraju powinni skontaktować się w tej sprawie z biskupami i kardynałami.

„To coś, co zrobił Zjednoczony Kościół i inni. To coś, na co wciąż czekamy, aż Kościół katolicki zrobi na to”.

Rzecznik Watykanu nie odpowiedział w tym tygodniu na prośby o komentarz na temat żądań papieża dotyczących oficjalnych przeprosin.

Były papież spotkał się w 2009 roku z grupą studentów i byłych ofiar i opowiedział im o swoich „osobistych zmaganiach” z ich cierpieniem.

Ładowanie

Kanadyjska Konferencja Biskupów Katolickich ogłosiła w 2018 roku, że papież nie może osobiście przeprosić za szkoły z internatem. Jednak nie zawahał się przyznać do niesprawiedliwości, z jaką borykają się ludy tubylcze na całym świecie.

Jednak arcybiskup Vancouver przeprosił w środę.

Kościoły zjednoczony, prezbiteriański i anglikański już przeprosiły za swoją rolę w nadużyciach, podobnie jak rząd kanadyjski, który zaoferował odszkodowania.

Rosanne Casimir, Tk’emlups te Secwepemc First Nation w Kolumbii Brytyjskiej, powiedziała, że ​​w zeszłym miesiącu w szkole w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej znaleziono szczątki 215 dzieci za pomocą radaru penetrującego grunt.

Do tej pory nic nie zostało odkopane.

Pani Casimir powiedziała, że ​​jej naród domaga się publicznych przeprosin od Kościoła katolickiego.

Dodała, że ​​misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy prowadzą prawie połowę szkół z internatem w Kanadzie, nie opublikowali jeszcze żadnych informacji o szkole.

Pani Casimir powiedziała, że ​​dotychczasowe ustalenia są wstępne i oczekuje, że raport końcowy, w tym szczegóły techniczne, będzie gotowy do końca miesiąca.

„To nie jest masowe miejsce pochówku, ale raczej nieoznaczone miejsca pochówku, które według naszej wiedzy są również nieudokumentowane” – powiedziała.

Indyjska szkoła mieszkalna Kamloops była największą tego typu placówką w Kanadzie i była obsługiwana przez Kościół rzymskokatolicki w latach 1890-1969.

Następnie rząd federalny prowadził ją jako szkołę dzienną do 1978 roku, kiedy została zamknięta. Prawie trzy czwarte ze 130 szkół było prowadzonych przez katolickie grupy misyjne.

Pan Trudeau odwiedził pomnik pokryty butami dla dzieci, aby docenić szczątki znalezione w szkole Kamloops
Justin Trudeau odwiedza pomnik w budynku Parlamentu na cześć dzieci, których szczątki znaleziono w dawnej szkole z internatem.(

AFP: Sean Kilpatrick

)

Papieskie przeprosiny były jednym z 94 zaleceń powołanej przez rząd Komisji Prawdy i Pojednania, a pan Trudeau poprosił papieża o rozważenie takiego gestu podczas wizyty w Watykanie w 2017 roku.

Nelson Wiseman, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Toronto, powiedział, że Trudeau nie wspomniał w swojej naganie, że rząd założył i finansował szkoły z internatem.

AP

READ  Tajfuny uderzyły w chińskie miasta Wuhan i Shenzhen, zabijając 12 osób i raniąc setki.