Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kluczowy przewodnik po następnym ruchu stóp procentowych RBA

Zaufanie konsumentów spadło do najniższego poziomu od dziesięcioleci. Ale może być srebrna podszewka dla rodzin, które są już w pełni rozszerzone.

Darren Brady-Nelson, główny ekonomista w Liberty Works, mówi, że RBA jest jednym z „najbardziej nieodpowiedzialnych banków centralnych na świecie” od dwóch dekad.

Według najnowszego sondażu Westpac opublikowanego we wtorek, nastroje konsumentów w marcu pozostały niezmienione i wyniosły 78,5, co oznacza, że ​​liczba krytyczna utrzymuje się na „historycznym minimum”.

Opublikowane również dzisiaj badanie pewności biznesowej NAB spadło poniżej długoterminowej średniej i znajduje się na najniższym poziomie od listopada 2022 r.

To drugi miesiąc z rzędu bardzo słabego zaufania konsumentów. Odczyty indeksu mniejsze niż 80 są rzadkie, a kolejne odczyty są jeszcze rzadsze. W rzeczywistości zarówno szok Covid, jak i światowy kryzys finansowy miały tylko miesiąc wzrostu nastrojów na tych poziomach” – powiedział główny ekonomista Westpac, Bill Evans.

„Odczyty poniżej 80 były widoczne tylko podczas recesji późnych lat 80. i wczesnych 90. oraz w niepokojącym okresie „republiki bananowej” w 1986 r., kiedy dolar australijski był w korku po tym, jak rząd federalny stracił potrójną ocenę A.

Gubernator Reserve Bank of Australia, Philip Lowe, ogłosił w tym miesiącu kolejną podwyżkę stóp procentowych do 3,6 proc. Zdjęcie: Brendon Thorne/Bloomberg

Główne badanie banków wykazało, że 74 proc. ankietowanych przygotowywało się do kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym roku, po wzroście stopy procentowej w marcu do 3,6 proc.

Badanie ujawniło również „wyłaniający się obszar szczególnego zainteresowania” – prognozy sprzedaży dużych artykułów gospodarstwa domowego – po tym, jak subindeks „czasu na zakup głównych artykułów gospodarstwa domowego” spadł o 4 procent do 74,9 w marcu, po 10-procentowym spadku w lutym .

„To najniższy odczyt dla tego składnika w historii badania sięgającego 1974 r. – słabszy niż gorszy odczyt podczas recesji w połowie lat 70., wczesnych 80. i wczesnych 90.” – powiedział Evans.

READ  Ukraina i Polska zacieśnią współpracę w sektorze kolejowym

Jednak posiadacze kredytów hipotecznych, którzy już to robią z trudem, mogą mieć pozytywny wpływ, ponieważ Westpac ostrożnie zasygnalizował, że w kwietniu może wreszcie nastąpić przerwa w podwyżkach stóp procentowych po 10 kolejnych podwyżkach.

Evans zauważył, że gubernator RBA Philip Lowe dał w lutym „wyraźny sygnał”, że spodziewa się co najmniej dwukrotnej podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie – ale od tego czasu dał ważną wskazówkę, że pauza w kwietniu może być na kartach.

„Po słabszych niż oczekiwano danych dotyczących wzrostu płac i aktywności gospodarczej w grudniowym kwartale oraz słabego raportu o inflacji za styczeń, gubernator otworzył teraz drzwi do możliwej przerwy w kwietniu” – powiedział Evans.

Posiadacze kredytów hipotecznych odczuwają szczyptę po miesiącach gwałtownych podwyżek stóp procentowych. Zdjęcie: William West/AFP

„To, czy ta przerwa nastąpi, zostanie określone przez nadchodzące dane dotyczące zatrudnienia, inflacji, wydatków i zaufania”.

Ale niezależnie od tego, czy nastąpi przerwa w przyszłym miesiącu, Westpac powiedział, że „podtrzyma naszą prognozę wzrostu o 0,25 punktu procentowego w maju, kiedy bank zrewiduje swoje prognozy, zwłaszcza w świetle marcowego raportu o inflacji”.

Pojawia się wśród rosnących spekulacji, że nagły upadek kilku banków w USA – w tym Silicon Valley Bank (SVB) – może również spowodować, że RBA uderzy w hamulce.

W rozmowie z news.com.au, główny ekonomista Betashares, David Bassanese, powiedział, że chaos w USA może spowodować przynajmniej tymczasowy wzrost liczby australijskich właścicieli domów.

„Co więcej, w zależności od konsekwencji w ciągu najbliższych kilku dni, chaos prawdopodobnie wystarczy, aby zachęcić RBA do wstrzymania się również na kwietniowym spotkaniu” – przewidział.

Ekonomiści zabezpieczają również zakłady, że Bank Rezerw Australii będzie musiał powstrzymać podwyżki oficjalnej stopy procentowej – która od maja ubiegłego roku spadła z rekordowo niskiego poziomu 0,1 procent do 3,6 procent.

READ  Spirala płacowo-cenowa w Polsce nie wykazuje oznak zatrzymania

W tej chwili trzy z czterech dużych banków – Westpac, ANZ i NAB – spodziewają się, że Australia osiągnie szczytową stopę gotówkową na poziomie 4,10 proc., a Commonwealth Bank wzywa do szczytowego poziomu 3,85 proc.