Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kluczowy przewodnik po następnym ruchu stóp procentowych RBA

Kluczowy przewodnik po następnym ruchu stóp procentowych RBA

Zaufanie konsumentów spadło do najniższego poziomu od dziesięcioleci. Ale może być srebrna podszewka dla rodzin, które są już w pełni rozszerzone.

Darren Brady-Nelson, główny ekonomista w Liberty Works, mówi, że RBA jest jednym z „najbardziej nieodpowiedzialnych banków centralnych na świecie” od dwóch dekad.

Według najnowszego sondażu Westpac opublikowanego we wtorek, nastroje konsumentów w marcu pozostały niezmienione i wyniosły 78,5, co oznacza, że ​​liczba krytyczna utrzymuje się na „historycznym minimum”.

Opublikowane również dzisiaj badanie pewności biznesowej NAB spadło poniżej długoterminowej średniej i znajduje się na najniższym poziomie od listopada 2022 r.

To drugi miesiąc z rzędu bardzo słabego zaufania konsumentów. Odczyty indeksu mniejsze niż 80 są rzadkie, a kolejne odczyty są jeszcze rzadsze. W rzeczywistości zarówno szok Covid, jak i światowy kryzys finansowy miały tylko miesiąc wzrostu nastrojów na tych poziomach” – powiedział główny ekonomista Westpac, Bill Evans.

„Odczyty poniżej 80 były widoczne tylko podczas recesji późnych lat 80. i wczesnych 90. oraz w niepokojącym okresie „republiki bananowej” w 1986 r., kiedy dolar australijski był w korku po tym, jak rząd federalny stracił potrójną ocenę A.

Gubernator Reserve Bank of Australia, Philip Lowe, ogłosił w tym miesiącu kolejną podwyżkę stóp procentowych do 3,6 proc. Zdjęcie: Brendon Thorne/Bloomberg

Główne badanie banków wykazało, że 74 proc. ankietowanych przygotowywało się do kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym roku, po wzroście stopy procentowej w marcu do 3,6 proc.

Badanie ujawniło również „wyłaniający się obszar szczególnego zainteresowania” – prognozy sprzedaży dużych artykułów gospodarstwa domowego – po tym, jak subindeks „czasu na zakup głównych artykułów gospodarstwa domowego” spadł o 4 procent do 74,9 w marcu, po 10-procentowym spadku w lutym .

„To najniższy odczyt dla tego składnika w historii badania sięgającego 1974 r. – słabszy niż gorszy odczyt podczas recesji w połowie lat 70., wczesnych 80. i wczesnych 90.” – powiedział Evans.

READ  Podróże wywołały chaos na całym świecie z tysiącami odwołanych lotów

Jednak posiadacze kredytów hipotecznych, którzy już to robią z trudem, mogą mieć pozytywny wpływ, ponieważ Westpac ostrożnie zasygnalizował, że w kwietniu może wreszcie nastąpić przerwa w podwyżkach stóp procentowych po 10 kolejnych podwyżkach.

Evans zauważył, że gubernator RBA Philip Lowe dał w lutym „wyraźny sygnał”, że spodziewa się co najmniej dwukrotnej podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie – ale od tego czasu dał ważną wskazówkę, że pauza w kwietniu może być na kartach.

„Po słabszych niż oczekiwano danych dotyczących wzrostu płac i aktywności gospodarczej w grudniowym kwartale oraz słabego raportu o inflacji za styczeń, gubernator otworzył teraz drzwi do możliwej przerwy w kwietniu” – powiedział Evans.

Posiadacze kredytów hipotecznych odczuwają szczyptę po miesiącach gwałtownych podwyżek stóp procentowych. Zdjęcie: William West/AFP

„To, czy ta przerwa nastąpi, zostanie określone przez nadchodzące dane dotyczące zatrudnienia, inflacji, wydatków i zaufania”.

Ale niezależnie od tego, czy nastąpi przerwa w przyszłym miesiącu, Westpac powiedział, że „podtrzyma naszą prognozę wzrostu o 0,25 punktu procentowego w maju, kiedy bank zrewiduje swoje prognozy, zwłaszcza w świetle marcowego raportu o inflacji”.

Pojawia się wśród rosnących spekulacji, że nagły upadek kilku banków w USA – w tym Silicon Valley Bank (SVB) – może również spowodować, że RBA uderzy w hamulce.

W rozmowie z news.com.au, główny ekonomista Betashares, David Bassanese, powiedział, że chaos w USA może spowodować przynajmniej tymczasowy wzrost liczby australijskich właścicieli domów.

„Co więcej, w zależności od konsekwencji w ciągu najbliższych kilku dni, chaos prawdopodobnie wystarczy, aby zachęcić RBA do wstrzymania się również na kwietniowym spotkaniu” – przewidział.

Ekonomiści zabezpieczają również zakłady, że Bank Rezerw Australii będzie musiał powstrzymać podwyżki oficjalnej stopy procentowej – która od maja ubiegłego roku spadła z rekordowo niskiego poziomu 0,1 procent do 3,6 procent.

READ  Na szwedzkich obszarach wiejskich eksplodowały szalenie tanie domy poniżej 150 000 dolarów

W tej chwili trzy z czterech dużych banków – Westpac, ANZ i NAB – spodziewają się, że Australia osiągnie szczytową stopę gotówkową na poziomie 4,10 proc., a Commonwealth Bank wzywa do szczytowego poziomu 3,85 proc.