Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Korea Północna ostrzega, że ​​umowa dotycząca atomowego okrętu podwodnego AUKUS może doprowadzić do „wyścigu zbrojeń jądrowych”

Korea Północna skrytykowała nową umowę o bezpieczeństwie między Australią, Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią jako „niepożądaną i niezwykle niebezpieczną”, ostrzegając, że może ona doprowadzić do „wyścigu zbrojeń nuklearnych” w regionie.

Zgodnie z ogłoszonym w zeszłym tygodniu porozumieniem w sprawie obrony, znanym jako AUKUS, Stany Zjednoczone będą dostarczać Australii atomowe okręty podwodne, dodając Australię do niewielkiej grupy krajów wyposażonych w ten potencjał militarny.

„Są to wysoce niepożądane i niebezpieczne działania, które zakłócą równowagę strategiczną w regionie Azji i Pacyfiku i wywołają serię wyścigów zbrojeń nuklearnych” – powiedział niezidentyfikowany urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych północnokoreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej (KCNA).

Urzędnik powiedział, że Korea Północna uważnie analizuje umowę i będzie nadal „odpowiadać”, jeśli będzie miała „nawet najmniejszy negatywny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju”.

Prezydent USA Joe Biden ujawnił w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone przekażą flotę co najmniej ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym Królewskiej Marynarce Wojennej Australii.

Biden podkreślił, że okręty podwodne będą uzbrojone konwencjonalnie i nie będą wyposażone w broń jądrową.

Premier Scott Morrison obwinił za zmianę pogarszającego się środowiska strategicznego w regionie Indo-Pacyfiku, co jest wyraźnym odniesieniem do masowej rozbudowy chińskiej armii, która przyspieszyła w ostatnich latach.

Okręt podwodny wpływa do portu.
Umowa australijskiego okrętu podwodnego ze Stanami Zjednoczonymi rozgniewała Francję.(

AP: Marynarka Wojenna USA

)

Sojusznicy i wrogowie są zdenerwowani AUKUS

Urzędnik powiedział, że Korea Północna popiera poglądy Chin i innych krajów, że umowa zniszczy „regionalny pokój i bezpieczeństwo, międzynarodowy reżim nieproliferacji i zintensyfikuje wyścigi zbrojeń”.

„Obecna sytuacja znów to pokazuje [our] Urzędnik powiedział koreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej (KCNA), że wysiłki na rzecz wzmocnienia narodowych zdolności obronnych w oparciu o długoterminowe poglądy nie powinny być ani trochę złagodzone.

Ogłoszenie wywołało gniewną reakcję Francji, która oskarżyła Australię o ukrywanie swoich zamiarów wycofania się z wartego 90 miliardów dolarów kontraktu dla większościowej francuskiej państwowej grupy Naval Group na budowę 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych z silnikiem Diesla.

W wyniku porozumienia Francja odwołała swoich ambasadorów w Australii i Stanach Zjednoczonych.

Urzędnik północnokoreański najwyraźniej odniósł się do francuskich skarg, mówiąc, że Stany Zjednoczone są oskarżane o dźgnięcie w plecy nawet przez swoich sojuszników.

„Pozycja USA dotycząca podwójnego interesu… podważa powszechnie akceptowane międzynarodowe normy i porządek oraz poważnie zagraża światowemu pokojowi i stabilności” – powiedział rzecznik.

Ambasador Francji Jean-Pierre Thibault wskazuje poza swoją rezydencję w Canberze.
Ambasador Francji Jean-Pierre Thibault opuszcza Canberrę.(

ABC News: Matt Roberts

)

Korea Północna powraca do testów rakietowych

Korea Północna nie przeprowadziła próby nuklearnej od 2017 roku i zawiesiła testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które mogłyby uderzyć w kontynent USA w 2018 roku, kiedy przywódca Kim Dzong Un rozpoczął dyplomację z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

Z pociągu wystrzeliwany jest pocisk.
Korea Północna przetestowała w tym miesiącu nowy pocisk, wystrzeliwując go z pociągu.(

Punkt dostępu: KCNA / KNS

)

Negocjacje nuklearne między Waszyngtonem a Pjongjangiem utknęły w martwym punkcie od czasu upadku drugiego spotkania Trump-Kim w 2019 roku, kiedy to Amerykanie odrzucili żądania Korei Północnej dotyczące znacznego złagodzenia sankcji w zamian za demontaż starego obiektu jądrowego.

Utrzymując nałożony przez siebie zakaz testów nuklearnych i międzykontynentalnych rakiet balistycznych, Korea Północna kontynuowała testy broni krótkiego zasięgu, która zagraża sojusznikom USA, Korei Południowej i Japonii, najwyraźniej starając się wywrzeć nacisk na administrację Bidena w sprawie zablokowania dyplomacji.

Korea Północna przetestowała w tym miesiącu nowy pocisk manewrujący, który zamierza uzbroić w głowice nuklearne i zademonstrowała nowy system wystrzeliwania pocisków balistycznych z pociągów.

pobieranie

ABC / drut

READ  Barack Obama popiera sztywny limit 1,5C na szczycie Cop26 | policjant 26