Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kraje europejskie stoją w obliczu zawirowań gospodarczych, jeśli Rosja odetnie dostawy gazu

Kraje europejskie stoją w obliczu zawirowań gospodarczych, jeśli Rosja odetnie dostawy gazu

  • Unia Europejska stara się pozbyć rosyjskiej energii w obliczu krytyki, że finansuje wojnę na Ukrainie.
  • PKB UE mógłby spaść o 2,5% do 4,2%, gdyby import energii z Rosji został wstrzymany.
  • Ale nie wszystkie kraje europejskie są zależne od Niemiec, które uruchomiły plan awaryjny.

Unia Europejska ściga się z czasem, aby zaprzestać uzależnienia od rosyjskiego gazu ziemnego, ponieważ zakupy ogromnego bloku paliwowego rodzą oskarżenia, że ​​finansuje wojnę na Ukrainie.

Jest to dodatek do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina uzbrajającego energię kraju, co stawia Unię Europejską w trudnej sytuacji, żądając od Moskwy zakończenia wojny.

Ale UE nie będzie łatwo pozbyć się rosyjskiego gazu.

Według analizy PKB UE może spaść o 2,5 do 4,2 punktu procentowego, jeśli zostanie wstrzymany import energii z Rosji Hiszpański Bank Centralny Został wydany 31 maja. Chociaż zależność od rosyjskiego gazu ziemnego nie jest równomiernie rozłożona w całej Unii Europejskiej, niektóre duże gospodarki, takie jak Niemcy i Włochy, są uzależnione od paliwa – więc wszelkie skutki natychmiastowego cięcia mogą mieć efekt rozlewania się w regionie i poza nim.

Kraje europejskie starają się teraz znaleźć alternatywy dla rosyjskiej energii, ale może to zająć lata. Ze wszystkich paliw kopalnych, które Rosja wysyła do Europy, gaz ziemny jest najtrudniejszy do zastąpienia, ponieważ jest trudniejszy i droższy w transporcie niż ropa czy węgiel.

Niemcy uruchomiły już energetyczny plan awaryjny

Niemcy – największa gospodarka Europy – odczuwają presję. 30 marca uruchomiła plan, który mógłby racjonować gaz w kraju, gdyby rosyjski gaz został odcięty.

W kwietniu dyrektor generalny Deutsche Banku, Christian Swing, mówiąc o swojej roli szefa lobby niemieckiego banku BDB, powiedział, że „wielka recesja” byłaby „nieunikniona”, gdyby zaprzestano rosyjskiej ropy i gazu ziemnego.

Ale Niemcom trudno jest pozbyć się tego nawyku. Rosja była dostawcą gazu ziemnego do Niemiec od około 50 lat – i zawsze była niezawodna, nawet podczas zimnej wojny i przez cały czas upadku Związku Radzieckiego, powiedział Insiderowi David Oniglia, główny ekonomista londyńskiej firmy konsultingowej TS Lombard. w kwietniu. Rosja odpowiada za około 35% dostaw gazu ziemnego w Niemczech.

READ  FirstFT: Pierwsze wstrząsy wtórne Republiki | czasy finansowe

Niemcy powiedziały, że mają na celu: Pozbycie się rosyjskiego gazu ziemnego do 2025 roku, Ale w międzyczasie będzie musiał dostosować się do rosyjskich żądań, aby zapłacić za paliwo w rublach za pomocą specjalnego planu płatności lub zaryzykować odcięcie gazu.

Austria zmuszona do zmierzenia się z „niewygodnymi faktami”

Kolejnym dużym odbiorcą rosyjskiego gazu ziemnego jest Austria, która kupuje około czterech piątych swojego gazu ziemnego z kraju Europy Wschodniej, Według rządu. Podobnie jak Niemcy, Austria również uruchomiła plan awaryjny w zakresie energii, który w ostateczności doprowadzi do racjonowania gazu.

Austriacki minister energetyki Leonor Goesler Powiedział 6 maja, że ​​kraj ma do czynienia z „niewygodnymi faktami” dotyczącymi swojego bezpieczeństwa energetycznego i że pracuje nad usunięciem rosyjskiego gazu z miksu energetycznego kraju. Bloomberg.

Franz Angerer, dyrektor zarządzający Austriackiej Agencji Energii, powiedział w Oświadczenie z 26 kwietnia Kraj odzwyczaja się od rosyjskiego gazu, importując go z innych krajów europejskich i używając biogazu i zielonego wodoru, ale może to zrobić dopiero do 2027 r.

Austria wejdzie


Recesja

Jeśli OMV miałby natychmiast odciąć dopływ rosyjskiego gazu ziemnego, powiedział Alfred Stern, dyrektor generalny państwowej firmy energetycznej. Bloomberg w marcu.

„Chociaż potępiamy działania Rosji, z drugiej strony nie mamy bezpośredniej alternatywy dla zasilania naszych firm i domów”, powiedział Stern, zgodnie z wiadomościami.

Włochy spoglądają na Afrykę

Włochy – trzecia co do wielkości gospodarka w Unii Europejskiej – są bardzo narażone na rosyjski gaz. Według danych, kraj wytwarza 40% energii elektrycznej z gazu ziemnego, a około połowę paliwa otrzymuje z Rosji Reuters i usługi danych Statystyka.

Rzym pospiesznie szuka alternatyw dla rosyjskiego gazu i niedawno podpisał umowy z kilkoma krajami afrykańskimi, w tym Egiptem i Algierią, na dostawy. Dopóki rosyjski gaz nie zostanie całkowicie zastąpiony, Włochy nie są w dobrej sytuacji, by radzić sobie z Rosją.

READ  Polska i Węgry przedłużają zakaz importu ukraińskiego zboża

Premier Włoch Mario Draghi odbył telefon z Putinem 26 maja, aby „znaleźć wspólne rozwiązanie zarówno obecnego kryzysu żywnościowego”. Rzym Powiedział.

Putin powiedział Draghiemu, że otworzy eksport zboża i nawozów, jeśli sankcje wobec Rosji zostaną zniesione, zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Kreml.

Według stowarzyszenia branżowego produkt krajowy brutto kraju może spaść nawet o dwa punkty procentowe, jeśli Włochy wstrzymają w czerwcu import rosyjskiego gazu ziemnego. Confindustria napisał w raporcie z 28 maja.

Ale nie wszystkie kraje europejskie panikują z powodu potencjalnych rosyjskich cięć energetycznych.

Energia jądrowa nadal napędza Francję

Francja – druga co do wielkości gospodarka w Unii Europejskiej – była trzecim co do wielkości importerem rosyjskiego gazu w 2020 roku, odpowiadając za około 8% eksportu tego kraju, według Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej. Jednak Francja nie wydaje się być zaniepokojona perspektywą rosyjskich cięć dostaw.

To dlatego, że rosyjski gaz ziemny reprezentuje tylko 17% importu kraju, Lwia część zużycia energii we Francji pochodzi z energii jądrowej. Według Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

„Jeśli spojrzysz na Francję, przekonasz się, że jest bardzo dobrze chroniona i jest jednym z najlepszych miejsc w Europie, aby sobie z tym poradzić” – powiedział O’Nelia Insiderowi.

Z kolei Niemcy zapowiedziały, że zamkną swoje ostatnie elektrownie jądrowe do końca 2022 r., po tym jak kraj wycofał się z tego źródła energii. Katastrofa nuklearna w Fukushimie w Japonii w 2011 roku. Włochy zamknęły swoje elektrownie Dekady po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu w 1986 roku.

Unia Europejska przygląda się odnawialnym i alternatywnym źródłom energii

Podobnie jak reszta Europy, Francja również zmierza w kierunku odnawialnych źródeł energii, pomimo zapowiedzi kraju Sześć nowych reaktorów jądrowych w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat na swoje potrzeby energetyczne.

Rosja już odcięła dostawy gazu do Polski, Bułgarii i Holandii z powodu odmowy płacenia za import gazu ziemnego w rublach. Ale te kraje nie wydają się wpadać w panikę.

READ  Jak Warszawska Galeria Lokal_30 podnosi flagę polskiej sztuki feministycznej

W Bułgarii dwa reaktory jądrowe wytwarzają jedną trzecią mocy kraju, według Światowe Stowarzyszenie Jądrowe. Sofia pracuje również nad dywersyfikacją źródeł energii, w tym budową gazociągu z Grecją, która ma rozpocząć działalność komercyjną we wrześniu, Reuters Poinformowano, powołując się na premiera Bułgarii Kirilla Petkova.

The Linia gazowa Grecja i Bułgaria Zostanie podłączony do gazociągu zlokalizowanego w Europie, który umożliwi transport gazu z Azerbejdżanu przez Grecję do Włoch i dalej. Oczekuje się, że operacje rozpoczną się 1 lipca, zgodnie z uraktywny.

„Dostarczyliśmy alternatywne ilości na wystarczająco przewidywalny okres”, powiedział 26 kwietnia bułgarski minister energetyki Aleksander Nikołow, jak podał lokalny serwis informacyjny. Novinet.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydać powiedział, że Polska również rozpoczęła przygotowania do redukcji rosyjskiego gazu ziemnego „wiele lat temu”. BBC Po tym, jak Kreml odciął dostawy 26 kwietnia. Przydach powiedział BBC, że są „opcje pozyskania gazu od innych partnerów”, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Bliskiego Wschodu.

W Holandii rząd planuje importować więcej LNG z krajów innych niż Rosja holenderski rząd Pisał na swojej stronie internetowej. Firma dywersyfikuje się w kierunku energii odnawialnej, ponieważ zamyka swoje największe pole gazowe z powodu obaw przed trzęsieniami ziemi.

W 2020 r. energia odnawialna stanowiła 11% całkowitego zużycia energii w Holandii – wzrost z 8,8% w 2019 r., według krajowego departamentu statystycznego. Wzrost wynika w dużej mierze ze zwiększonej mocy słonecznej i wiatrowej, a także biomasy.