Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kraje UE zgadzają się na rozszerzenie sankcji na cele białoruskie

Dyplomaci Unii Europejskiej uzgodnili w środę rozszerzenie sankcji przeciwko Białorusi na dodatkowe 28 osób i podmiotów w odpowiedzi na rzekome przenoszenie migrantów do granic bloku.

Bruksela oskarża lidera strongmanów Aleksandra Łukaszenkę o przeprowadzenie „hybrydowego ataku” na terytorium UE poprzez przyciągnięcie tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu do granic Polski i Litwy.

Dyplomaci powiedzieli, że państwa członkowskie już zdecydowały o nałożeniu sankcji na kilka celów na Białorusi, a czołowi wysłannicy zatwierdzili w środę listę przygotowaną przez Komisję Europejską.

Według jednego z urzędników nowe cele obejmują 17 urzędników i 11 firm lub organów urzędowych. Oczekuje się, że ministrowie UE formalnie zatwierdzą decyzję w czwartek.

Unia Europejska nałożyła już sankcje na 166 osób i organów, w tym Łukaszenkę i dwóch jego synów, za stłumienie protestów przeciwko spornej reelekcji w 2020 roku.

Zachodnie stolice odmówiły uznania głosowania, argumentując, że zostało sfałszowane, ale Łukaszenka zachował poparcie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

W czerwcu Bruksela nałożyła sankcje gospodarcze na kluczowe sektory białoruskiej gospodarki – potaż, ropa naftowa i tytoń – oraz zakazała białoruskim liniom lotniczym wjazdu do jej przestrzeni powietrznej.

Reżim rzekomo odpowiedział, zachęcając tysiące migrantów – głównie Syryjczyków, Irakijczyków i Jemeńczyków – do podróży do Mińska i udania się na granicę UE. Łukaszenka zaprzecza odpowiedzialności za przepływ.

Polska policja postawiła zasieki z drutu kolczastego i odprawiła setki podróżnych, którzy koczowali w wilgotnych, zamarzniętych lasach.

Polskie władze nie wpuszczą dziennikarzy na teren przygraniczny, ale doniesienia wskazują, że dziesiątki migrantów zginęło w chaosie i nędznych warunkach.

Codzienny biuletyn Sabah

Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Turcji, jej regionie i na świecie.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Rejestrując się, zgadzasz się z naszymi Warunkami użytkowania i Polityką prywatności. Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązuje Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi Google.

READ  „Dzięki polskiej umowie będziemy żyć jak reszta Europy”. Jak daleko powinniśmy nadrobić zaległości?