Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Laureat Nagrody Bookera opowiada o magii i niebezpieczeństwach związanych z pisaniem

Autor Sheehan Karunatilaka nosił czarny lakier do paznokci, kiedy zdobył nagrodę Bookera, i utrzymał ten wygląd, mimo że jego żona go nienawidziła.

Wszystko zmieniło się dla pisarki urodzonej na Sri Lance od ogłoszenia z października 2022 r. — wszystko oprócz jej manicure.

„Podniosłem Bookera moim czarnym lakierem do paznokci i od tego czasu czuję, że muszę go trzymać” – powiedział AAP.

Na szczęście dla Karunatilaka przebywa na modnych przedmieściach Fitzroy przed swoim występem na Festiwalu Książki w Melbourne w piątek wieczorem.

To wszystko jest częścią szaleńczej jazdy, podczas której magiczny realizm Siedem księżyców Maali Almeidy znalazł ogromną publiczność na całym świecie (jego pierwsza powieść Chinaman była skierowana na tragedie krykieta).

Oznacza to, że skończył pisać tylko dwa lub trzy dni w ciągu sześciu miesięcy.

„Lubię to”, powiedział, „ale to nie jest środowisko naturalne – środowisko naturalne to siedzenie samotnie w pokoju przez lata”.

„Nie mogę się doczekać śmierci cyrku i powrotu do mojego nudnego życia polegającego na siedzeniu w pokoju i pisaniu”.

W Seven Moons główny bohater, Jej Ekscelencja Almeida, fotograf, hazardzista i „Królowa Skarbu”, budzi się jako duch i ma siedem dni na odkrycie, kto go zabił.

Akcja jego książki rozgrywa się podczas wojny secesyjnej w rodzinnym kraju autora, gdzie fabuła była sposobem na opowiedzenie o długotrwałym konflikcie bez wywoływania kontrowersji.

Karunatilaka powiedział, że późne lata osiemdziesiąte to kilka lat w polityce Sri Lanki, że powieść wydawała się fikcją historyczną, a jej gadające zwierzęta i demony również pomogły mu zrazić się do siebie.

Pracując jako copywriter, autorka pomagała wypromować pocztówkowy obraz Sri Lanki, pisząc broszury turystyczne i reklamy linii lotniczych.

Ale powiedział, że zawsze jest jakiś rodzaj zamieszania i chociaż niektórym może się nie podobać zdjęcie Sri Lanki w HE Almeida, prawdziwa historia jest bardziej makabryczna niż cokolwiek na stronie.

READ  „Zrośnięte bliźniaki i mamy wspólną pochwę – ale tylko jedna z nas ma chłopaka”

Zdaniem Karunatilaka wolność wypowiedzi nie może być traktowana jako coś oczywistego w Azji Południowej, a podczas montażu zawsze myśli o możliwości popełnienia poważnego przestępstwa.

Niedawno zdecydował się usunąć ze zbioru opowiadanie, które było zbyt gorące, by je opublikować.

W końcu pomyślałem: „Czy ta historia jest warta obalenia?” „Mam małe dzieci i nie traktuję siebie poważnie”.

Czytelnicy mogą się zastanawiać, czy inny zdobywca Nagrody Bookera, Salman Rushdie, zrobiłby to samo.

Karunatilaka powiedział, że urodzony w Indiach powieściopisarz jest uwielbiany przez całe pokolenie południowoazjatyckich pisarzy, ale ataki na autora i jego tłumaczy są również przestrogą.

„Kiedy widzisz, jak to było, zatrzymujesz się podczas pisania”.

Autor może być bardziej głosem sumienia niż aktywistą, ale był na ulicach Kolombo w lipcu 2022 r., kiedy prezydent Gotabaya Rajapaksa został obalony przez protesty.

Dzieci zostały skonfrontowane z ciężko uzbrojonymi strażnikami, a gdy Karunatilaka obserwował rozwój wydarzeń, obawiał się, że może ponownie stać się brutalna.

„Cały ten dramat miał miejsce” – powiedział – „co jest świetne dla powieściopisarza – nie tak wspaniałe, jeśli jesteś ojcem dwójki dzieci ze starzejącymi się rodzicami i martwisz się o przyszłość”.

Podróżując po świecie, by opowiadać o Jego Ekscelencji Almeidzie, ma nadzieję, że ostatnie wydarzenia w domu nie będą kolejnym fałszywym świtem.

Oczywiście powstaje powieść o tym wszystkim, ale Karunatilaka żartuje, że dotarcie tam zajmie kolejne 20 lat.

Na razie nie może się doczekać okresu stabilizacji i pokoju – i miejmy nadzieję, że drużyna krykieta ze Sri Lanki zacznie wygrywać niektóre mecze.

Sheehan Karunatilaka omówi Siedem księżyców Maali Almeidy w ratuszu w Melbourne w ramach Festiwalu Pisarzy w Melbourne w piątek.