Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Liście!  Wystrzelenie nanosatelity SpIRIT na pokładzie rakiety SpaceX

Liście! Wystrzelenie nanosatelity SpIRIT na pokładzie rakiety SpaceX

Inteligentny nanosatelita termiczny (SpIRIT) reagujący na potrzeby przemysłu kosmicznego został wyniesiony z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii w USA na pokładzie rakiety Falcon 9 2 grudnia 2023 r. o godzinie 05:19.

Uniwersytet w Melbourne i Włoska Agencja Kosmiczna ogłosiły pomyślny start SpIRIT, przełomowej misji nanosatelitarnej wspieranej przez Australijską Agencję Kosmiczną.

Inteligentny nanosatelita termiczny reagujący na potrzeby przemysłu kosmicznego (w skrócie SpIRIT) wystartował z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii w USA na pokładzie rakiety Falcon 9 2 grudnia 2023 r. o godzinie 05:19 (AEST) i wszedł na orbitę polarną na wysokości 513 kilometrów nad ziemią.

Demonstrując rosnącą reputację Australii w światowym sektorze kosmicznym, SpIRIT jest pierwszym australijskim satelitą, którego głównym ładunkiem jest instrument naukowy zagranicznej agencji kosmicznej, czyli detektor promieni rentgenowskich HERMES Włoskiej Agencji Kosmicznej. Detektor rentgenowski HERMES ma za zadanie szukać rozbłysków gamma, które powstają w wyniku umierania lub zderzenia gwiazd, emitując przez chwilę więcej energii niż cała galaktyka.

Satelity

SpIRIT jest pierwszym z sieci siedmiu nanosatelitów zwanych Konstelacją Naukowych Pathfinderów HERMES poszukujących tych kosmicznych fajerwerków.

SpIRIT został opracowany przez konsorcjum kierowane przez Uniwersytet w Melbourne i Włoską Agencję Kosmiczną, w skład którego wchodzili Inovor Technologies, Neumann Space, Sitael Australia i Nova Systems w Australii, a także Włoski Narodowy Instytut Astrofizyki, Fondazione Bruno Kessler, Uniwersytet im. Tübingen i jego partnerzy w rozwoju ładunku HERMES. Australijska Agencja Kosmiczna wsparła projekt dotacjami o wartości prawie 7 milionów dolarów.

Po wstępnych kontrolach i komunikacji ze stacją naziemną Nova Systems w Peterborough w Australii Południowej, nanosatelita wielkości pudełka po butach o masie 11,5 kg, wykorzystujący popularną konstrukcję CubeSat, w nadchodzących tygodniach rozmieści panele słoneczne i grzejniki o długości prawie metra.

Panele słoneczne będą zasilać instrumenty naukowe, kamery (w tym kijki do selfie), systemy naprowadzania, anteny komunikacyjne, komputery pokładowe ze sztuczną inteligencją oraz elektryczny układ napędowy.

SpIRIT przetestuje także system kontroli termicznej Uniwersytetu w Melbourne, który umożliwia nanosatelitom umieszczanie wrażliwych instrumentów wymagających precyzyjnej kontroli temperatury i mogących latać jedynie na satelitach dziesięciokrotnie cięższych. SpIRIT posiada również Neumann Drive, nowy elektryczny układ napędowy oparty na stałych metalowych materiałach pędnych. SpIRIT jest także jednym z pierwszych statków kosmicznych zbudowanych i zintegrowanych na platformie Inovor Apogee.

READ  NASA podziela dźwięk innowacyjnego helikoptera lecącego w powietrzu nad Marsem

SpIRIT został zaprojektowany do lotów na niskiej orbicie okołoziemskiej przez dwa lata po orbicie polarnej synchronicznej ze Słońcem, podczas której satelita przemieszcza się z północy na południe nad biegunami i jest ustawiony tak, aby zawsze był skierowany w stronę słońca pod podobnym kątem. Po wystrzeleniu zespół spędzi około czterech miesięcy na testowaniu i obsłudze nanosatelity w trudnych warunkach kosmicznych, zanim rozpocznie działania naukowe.

Następnie nanosatelita rozpocznie pełną działalność, aby w ramach międzynarodowej współpracy naukowej zbadać tajemnice wszechświata i zmierzyć długoterminową wydajność australijskiej technologii kosmicznej.

Po zakończeniu misji SpIRIT przejdzie w tryb awaryjny i spłonie po ponownym wejściu w atmosferę.

Obejrzyj transmisję na żywo ze startu rakiety SpaceX Falcon 9 Tutaj.

Profesor Michele Trinity z Uniwersytetu w Melbourne, główna badaczka misji SpIRIT:
„Ten start jest niesamowitym osiągnięciem australijskiego przemysłu kosmicznego. SpIRIT to jeden z najbardziej zaawansowanych nanosatelitów na świecie, mogący dostarczyć ekscytujących informacji o Wszechświecie i uzupełnić obszary badań tradycyjnie prowadzonych przez znacznie większe satelity”.

Szef Włoskiej Agencji Kosmicznej, dr Teodoro Valente:

„Wystrzelenie statku kosmicznego SpIRIT to bardzo ważne święto we Włoszech, ponieważ symbolizuje udaną współpracę pomiędzy Włoską Agencją Kosmiczną a naszymi partnerami w Australii. Zostanie ona dodatkowo wzbogacona o nadchodzące nowe inicjatywy w obszarach obserwacji Ziemi i bliskiego zasięgu Wykrywanie i monitorowanie obiektów ziemskich. Jesteśmy wdzięczni za tę Szansę, która pozwoliła nam rozmieścić na orbicie pierwsze detektory HERMES. Zbiorą one przydatne dane naukowe i spodziewamy się, że wiele się nauczymy podczas swoich operacji. Go Spirit! ASI HERMES CubeSat konstelacja już wkrótce.

Szef Australijskiej Agencji Kosmicznej Enrico Palermo:
„Program SpIRIT stanowi przykład rosnącego potencjału australijskiego sektora kosmicznego w zakresie projektowania i produkcji inteligentnych statków kosmicznych oraz jego chęci do współpracy z partnerami międzynarodowymi. Misja SpIRIT, we współpracy z Włoską Agencją Kosmiczną (ASI), pokazuje zdolność Australii do wspierania naukowych misji kosmicznych które poprawiają zrozumienie naszego świata, jednocześnie rozwijając znaczącą wiedzę technologiczną w takich obszarach, jak zaawansowana produkcja i sztuczna inteligencja.

READ  Astronomowie mogą wkrótce odkryć ekstremalne obiekty, które nieustannie wytwarzają fale grawitacyjne

„Australijska Agencja Kosmiczna z dumą wspiera SpIRIT poprzez swoje międzynarodowe inwestycje kosmiczne i inicjatywy Moon to Mars, i nie możemy się doczekać kolejnego etapu podróży SpIRIT w kosmos. Gratulujemy naszym kluczowym australijskim partnerom projektu: Inovor Technologies, Neumann Space, Nova Systemy i SITAEL Australia.”

Dr Fabrizio Fiore, Koordynator Naukowy Konstelacji Naukowej Hermesa, Włoski Narodowy Instytut Astrofizyki (INAF):
„Innowacyjny i bardzo kompaktowy instrument naukowy do obserwacji rentgenowskich i gamma na pokładzie SpIRIT jest identyczny z tym, który został opracowany dla konstelacji HERMES Pathfinder przez duży zespół kierowany przez INAF i finansowany przez Włoską Agencję Kosmiczną (ASI). SpIRIT jest pierwszy satelita, na którym znajduje się instrument wraz z innymi elementami „Konstelacja jest na zaawansowanym etapie integracji i testów. Przeniesienie tego instrumentu od projektu do lotu w nieco ponad cztery lata jest ekscytujące i nie możemy się doczekać obserwacji pierwszych fotonów na orbicie, dzięki do współpracy z Australią.”

Matthew Tetlow, dyrektor generalny Inovor Technologies, którego modułowa platforma Apogee przyczyniła się do:
„Udane uruchomienie SpIRIT stanowi ważny kamień milowy dla Inovor Technologies. Nasza platforma kosmiczna Apogee jest świadectwem naszej światowej klasy technologii i niezachwianej niezawodności, wzmacniając nasze zaangażowanie w przesuwanie granic innowacji kosmicznych. Jesteśmy przekonani, że nasza technologia będzie w dalszym ciągu na nowo definiują standardy branżowe.”

Herve Astaire, dyrektor generalny Neumann Space, który przyczynił się do powstania elektrycznego układu napędowego:
„Ta misja stanowi drugi lot starszego napędu Neumann Drive i pierwszy zintegrowany z platformą Apogee firmy Inovor. Pokazuje to wartość współpracy między partnerami lokalnymi i międzynarodowymi, przynoszącej korzyści naszym społecznościom edukacyjnym, badawczym i przemysłowym. Kwalifikacja Neumann Drive z SpIRIT otwiera drogę do komercjalizacji prywatnego układu napędowego Us z Inovor Technologies i innymi partnerami.

Phil Crakes, menedżer ds. portfela produktów kosmicznych Nova Systems:
„Nova Systems ma przyjemność być częścią tej historycznej australijskiej współpracy i projektu. Jesteśmy dumni, że możemy ułatwić dowodzenie i kontrolę nad satelitą SpIRIT za pośrednictwem naszej autonomicznej inteligentnej stacji naziemnej zlokalizowanej w obszarze kosmicznym Nova Systems. „

READ  Sonda Mars Curiosity świętuje 10 lat od lądowania