Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Litwa jest pewna bezpieczeństwa pomimo napięć z Białorusią

Premier powiedział, że Litwa nigdy nie była bezpieczniejsza, pomimo gwałtownie narastających napięć z sąsiednią Białorusią i Rosją.

Ingrida Simonet powiedziała Financial Times, że przymusowe lądowanie Ryanaira między Atenami a Wilnem przez Białoruś oraz zatrzymanie przeciwnika na pokładzie pokazały, że „nie można niczego wykluczyć” i „trzeba być przygotowanym na wszystko” z reżimem prezydenta Aleksandra Łukaszenki .

NATO wzmocniło bezpieczeństwo na Litwie, Łotwie, Estonii i Polsce od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. W każdym kraju stacjonowały wielonarodowe bataliony, na czele z takimi państwami jak Stany Zjednoczone i Niemcy, a policja powietrzna została zwiększona.

W paradoksalny sposób Litwa nigdy nie była bezpieczniejsza niż teraz. Niestety region jest znacznie bardziej niestabilny niż 10 lat temu.

„Niektóre z rzeczy, które można sobie tylko wyobrazić, takie jak przerysowanie granic państwowych, już się wydarzyły” – powiedział Simonet.

Litwa stała się jednym z najbardziej zagorzałych orędowników liberalnej demokracji, przyciągając takich przeciwników, jak lider białoruskiej opozycji Svyatlana Tsikkhanuskaya i Roman Protasevic, dziennikarz i aktywista, który został aresztowany w zeszłą niedzielę.

Kraje zachodnie wielokrotnie ostrzegały przed niebezpieczeństwem samozadowolenia z Rosją, aw ostatnich miesiącach stanęły na drodze Chin, opisując stłumienie mniejszości ujgurskiej jako ludobójstwo i wycofanie się z grupy 17 + 1 krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Pekinu .

Premier Litwy powiedział, że Unia Europejska musi szybko zareagować na przymusowe lądowanie samolotu przez Białoruś, ponieważ strategia Mińska to „całkowite zniesienie wszystkich wolności, które są nam bliskie w Unii Europejskiej”.

Simonet dodał, że Unia Europejska powinna rozważyć „wszelkiego rodzaju sankcje” wobec reżimu Łukaszenki, w tym różne sektory jego gospodarki, jego zdolność do pozyskiwania pieniędzy na rynkach finansowych oraz udział w elektrowni jądrowej Ostrovits pod Wilnem, którą Litwa od dawna ma. sprzeciwić się.

Simonet nie mówił o środkach zaradczych podejmowanych w celu ochrony białoruskich dysydentów i głównego sojusznika przebywającego na Litwie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

READ  bne IntelliNews - Płace ogółem w Polsce wzrosły o 6,6% rok do roku w pierwszym kwartale

„Wszyscy znamy historię nowiczoka w Wielkiej Brytanii. Obawiam się, że są to reżimy, które nie są wyjątkiem. Jesteśmy w pogotowiu i zachowujemy czujność” – dodała.

Państwa bałtyckie uspokoiły zobowiązania NATO i Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa w ostatnich latach, a także własny rekord w realizacji celu sojuszu wojskowego, jakim jest wydawanie ponad 2% na obronność.

Jednak ich północni sąsiedzi, Szwecja, Norwegia i Dania, zaalarmowały rosyjską aktywność w regionie Morza Bałtyckiego, starając się zwiększyć swoje wydatki.

Simonet powiedział, że w państwach bałtyckich należy zrobić więcej, zwłaszcza w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa lotniczego. „Jesteśmy bezpieczniejsi i lepiej przygotowani, jak nigdy dotąd. Ale to nie koniec historii. Ten świat, na podstawie traktatów, wartości i zasad, jest trochę przearanżowany. Oznacza to, że problem wciąż istnieje. przed naszymi partnerami z NATO, że należy ją dalej wzmacniać. ”.

Odnosząc się do niedawnego zniesienia przez USA sankcji na rurociąg Nord Stream 2, którym będzie transportowany rosyjski gaz przez Morze Bałtyckie, który ma silne poparcie Niemiec, Simonet ostrzegł przed interesami gospodarczymi, które „przymykają oczy na niektóre nieprzyjemne rzeczy”.

Powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone i Niemcy mogą pomyśleć, że są wystarczająco silne, aby dwustronnie rozstrzygać spory z Rosją.

“Może to [justified] Ale ważne jest, aby nie odchodzić od podstawowych wartości. Powiedziała: „Zwiększasz swoją zależność od krajów innych niż ty”.

Litwa znalazła się również pod kontrolą finansową w ostatnich tygodniach po tym, jak Financial Times poinformował, że niemieccy prokuratorzy podejrzewali o wykorzystanie litewskiej technologii finansowej do kradzieży ponad 100 milionów euro z Wirecard przed upadkiem w zeszłym roku.

Simonet powiedział, że Litwa „nie jest krajem, który przymyka oko na podejrzane działania w zamian za obecność większej liczby graczy na rynku”.

Powiedziała, że ​​nie ma potrzeby wprowadzania dalszych regulacji, ale mogłoby być konieczne więcej środków, zwłaszcza dla malijskiej policji.

READ  Odporny eksport energii słonecznej na dachy może stać się rzeczywistością w przyszłym roku po udanej próbie

Powiedziała, że ​​litewski bank centralny zwraca szczególną uwagę na zagrożenia bezpieczeństwa krajów takich jak Rosja i Białoruś, które próbują wykorzystać system finansowy, dokładnie sprawdzając właścicieli, źródła funduszy i „wszelkie powiązania z systemami”.