Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Łotwa, Litwa, Polska zgwałciły białoruską granicę metodami | Wiadomości, sport, praca

Kobieta pierze ubrania, gdy migranci osiedlają się w centrum logistycznym punktu kontrolnego „Bruzgi” na granicy białorusko-polskiej pod Grodnem na Białorusi, czwartek, grudzień. 23, 2021. Od listopada. 8, duża grupa migrantów, głównie Kurdów z Iraku, utknęła na przejściu granicznym z Polską. Większość z nich ucieka przed konfliktami lub beznadziejnością w domu i dążą do przedostania się do krajów Europy Zachodniej. Jednak gdy temperatury spadają poniżej zera, życie na granicy staje się coraz trudniejsze. (Zdjęcie AP / Paweł Gołowkin)

BRUKSELA (AP) — Łotwa, Litwa i Polska nadal stosują wątpliwe metody, aby powstrzymać migrantów próbujących przedostać się z Białorusi i odmawiają dostępu grupom pomocy, które próbują pomóc ludziom utkniętym w obszarach przygranicznych, poinformowała w czwartek starsza agencja ONZ ds. uchodźców i urzędnicy Unii Europejskiej .

Około 8000 osób ubiegających się o azyl, wielu z Iraku, przedostało się w zeszłym roku na Łotwę, Litwę i Polskę. Tysiące więcej utknęło na granicach na Białorusi, gdy pogoda się ochłodziła. Niektórzy zginęli. Ale liczba prób wejścia spadła do względnego strumyka.

„Nawet w tej niebezpiecznej i trudnej sytuacji, w której znajdują się te trzy państwa członkowskie (UE), muszą mieć ustawodawstwo, w którym sprzeciwy nie są akceptowane i nie są legalizowane” Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała prawodawcom UE.

Słowo odpychanie jest używany głównie w Europie w odniesieniu do przymusowego powrotu migrantów przez granicę międzynarodową, jednocześnie odmawiając im prawa do ubiegania się o azyl. Odmowy są uważane za nielegalne na mocy międzynarodowych traktatów dotyczących uchodźców i prawa UE.

Johansson nie powiedział, dlaczego komisja UE, która proponuje i nadzoruje prawa bloku, nie podejmuje działań przeciwko tym krajom za te naruszenia.

Powiedziała, że ​​napięcia graniczne mają „znacznie złagodziła eskalacja” oraz że UE pomogła w repatriacji prawie 5 000 migrantów ze stolicy Białorusi Mińska, ale ludzie wciąż pozostają w zawieszeniu w lasach wokół obszaru przygranicznego.

READ  Billy Bolt i polska dominacja: To był świetny początek turnieju

„Ludzie nadal mają prawo ubiegać się o azyl, nadal mają prawo dostępu do procesu azylowego. Nadal musimy być wierni naszym wartościom i naszemu traktatowi” powiedział Johansson.

UE oskarżyła prezydenta Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów w formie: „atak hybrydowy” przeciwko blokowi 27 krajów po tym, jak nałożył on sankcje na jego rząd za domniemane oszustwa w wyborach w 2020 r., które przywróciły go do władzy i następujące po nim represje w zakresie bezpieczeństwa.

W szczególności Litwa i Polska ogłosiły stan wyjątkowy na swoich granicach z Białorusią i zmieniły swoje przepisy dotyczące azylu, aby utrudnić pobyt osobom, które się tam dostały. Polska wykorzystała także nowe przepisy, aby zabronić swojej strefie przygranicznej osobom, które tam nie mieszkają, nie pracują ani nie studiują.

„Na granicach UE z Białorusią trwają odsunięcia i inne naruszenia praw człowieka” Sophie Magennis, szefowa Wysokiego Komisarza ONZ ds. Polityki Uchodźczej i Działu Prawnego ds. UE.

Magennis powiedział, że UNHCR i inne grupy pomocowe nadal nie mogą dotrzeć do obszarów po europejskiej stronie granicy z Białorusią, aby pomóc tam ludziom. „Dzieje się tak pomimo wielokrotnych próśb o taki dostęp. Należy to naprawić i przyznać dostęp.” powiedziała.

Magennis powiedział, że polskie statystyki graniczne pokazują, że w zeszłym tygodniu 200 osobom odmówiono dostępu do białoruskiej strefy przygranicznej, a łącznie ponad 3000 osób. Powiedziała, że ​​pracownicy organizacji pozarządowych, którzy w ostatnich dniach próbowali wejść, zostali zatrzymani, zabrano im telefony i wyrzucono ich z obszaru.

„Kilku ministrów z tych krajów wspomniało w ostatnich dniach, że zamierzają kontynuować obecne praktyki, w tym to, co określilibyśmy jako praktyki odpychania” powiedziała. „Mamy powszechne obawy”.

Dodała, że ​​zmieniają się systemy azylowe „nie są zgodne z międzynarodowym prawem dotyczącym uchodźców”.

W zeszłym tygodniu międzynarodowa grupa humanitarna Lekarze bez Granic poinformowała, że ​​jej zespoły przydzielone do granicy polsko-białoruskiej opuściły kraj po tym, jak wielokrotnie odmawiano im dostępu do migrantów i uchodźców, którym udali się z pomocą.

READ  Ajla Tomljanovic pokonuje Jelenę Ostapenko, przerwa medyczna, taktyka, kłótnia, wideo, fałszywa kontuzja.

Lekarze bez Granic, znani również jako Medecins Sans Frontieres, powiedzieli, że spędzili trzy miesiące, szukając pozwolenia swoim pracownikom ratunkowym na wejście do zalesionej strefy przygranicznej, gdzie setki ludzi utknęło w mroźnej zimie.