Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Malezja, Indonezja „zaniepokojony i zmartwiony” AUKUS może doprowadzić do regionalnego wyścigu zbrojeń w Azji

Malezja i Indonezja powiedziały, że podzielają silne zastrzeżenia co do decyzji Australii o zakupie okrętów podwodnych o napędzie atomowym, mimo że broń jądrowa nie jest częścią planu.

Odnosząc się do trójstronnego paktu bezpieczeństwa zawartego w zeszłym miesiącu między Australią, Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, malezyjski minister spraw zagranicznych Saifuddin Abdullah powiedział, że oba kraje Azji Południowo-Wschodniej są podobnie zaniepokojone jego reperkusjami.

„Zgadzamy się co do ostatniego problemu w regionie związanego z krajem blisko naszych ziem, który kupuje nowe okręty podwodne o napędzie atomowym” – powiedział Seif El-Din na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem Retno Marsudi.

Chociaż ten kraj nie ma zdolności do produkcji broni jądrowej, jesteśmy zaniepokojeni i zaniepokojeni.

Indonezja powiedziała w zeszłym miesiącu, że obawia się, że AUKUS może doprowadzić do regionalnego wyścigu zbrojeń.

Transakcja pojawia się w warunkach zwiększonych napięć na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim, kanałach przesyłek o wartości miliardów dolarów, które stanowią około jednej trzeciej światowego handlu.

Saifuddin Abdullah siedzi i rozmawia z członkiem Biura Politycznego Chin w Pekinie
Saifuddin Abdullah mówi, że Malezja i Indonezja są „zaniepokojone”.(Reuters: Andrea Verdelli)

Filipiny, sojusznik traktatu obronnego Stanów Zjednoczonych, poparły program AUKUS, mówiąc, że zapewnia on bardzo potrzebną przeciwwagę dla coraz bardziej asertywnych Chin.

Malezja wcześniej zapowiedziała, że ​​będzie szukać opinii w tej sprawie z Chinami i Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Ministrowie Indonezji i Malezji wyrazili również rozczarowanie brakiem postępów junty wojskowej Myanmar we wdrażaniu planu pokojowego uzgodnionego z ASEAN.

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej postanowiło w piątek wykluczyć szefa junty Min Aung Hlainga, który prowadził zamach stanu 1 lutego, z nadchodzącego spotkania regionalnego, z bezprecedensową pogardą ze strony bloku.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi powiedział, że ASEAN będzie nadal zapewniać pomoc humanitarną dla Birmy.

Ministrowie spraw zagranicznych poinformowali również, że prowadzą dyskusje na temat uruchomienia korytarza podróżnego między Indonezją a Malezją i zgodzili się na zakończenie morskich granic morskich w południowej Malakce i Morzu Sulawesi.

Reuters

READ  Storm Nicholas podwaja się, ale pozostawia 450 000 domów w Teksasie bez prądu