Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Manifest kapitalistyczny: wiara i wolność — potężna formuła, która zwyciężyła zimną wojnę

Ojciec Raymond J. de Souza: Papież Jan Paweł II nie cieszył się z całkowitego unicestwienia sowieckiego komunizmu i wyzwolenia kontynentu, projektu kształtowania historii, w którym był głównym bohaterem

Treść artykułu

Kapitalizm przyniósł dobrobyt i postęp większej liczbie ludzi niż jakikolwiek inny system w historii ludzkości. W 30. rocznicę oficjalnego zakończenia Związku Radzieckiego dołącz do Poczty Narodowej i Poczty Finansowej w serii, która oddaje hołd niemodnej i fascynującej sile systemu wolnego rynku.

Reklamy

Treść artykułu

Czterdzieści lat temu w tym miesiącu komunistyczne państwo polskie wypowiedziało wojnę narodowi polskiemu, wprowadzając stan wojenny i wysyłając czołgi na ulice, by zmiażdżyć Solidarność, związek zawodowy, który dąży do promowania praw pracowniczych i zmian społecznych.

Generał Wojciech Jaruzelski, który walczył z Moskwą w Warszawie, później uzasadniał atak na swoich rodaków twierdząc, że jeśli nie ogłosi stanu wojennego, polską wolność zamiast polskich czołgów zmiażdżą sowieckie czołgi. W przypadku Jaruzelskiego patriotyzm był rzeczywiście ucieczką łajdaków.

Chociaż nie było to zaprzeczenie, nie było to nieprawdopodobne twierdzenie. Sowiecki marszałek Wiktor Kulikow, dowódca sił Układu Warszawskiego, i inni wyżsi rangą oficerowie Armii Czerwonej byli w Polsce, kiedy ogłoszono stan wojenny. Zaledwie sześć miesięcy temu papież Jan Paweł II omal nie został zabity na Placu Świętego Piotra przez zabójcę powiązanego z komunistycznymi bułgarskimi służbami bezpieczeństwa. W Polsce i Rzymie powszechnie uważa się, że zamach został zlecony przez KGB.

Polski rząd zwrócony przeciwko własnemu narodowi był jedną z najczarniejszych godzin zimnej wojny. Przykładem tego, jak prawdziwi przywódcy reagują na tyranów, zrobił prezydent USA Ronald Reagan Wymowny świąteczny tytuł Do Narodu żarliwa prośba o wolność Polski i obietnica wymiernych konsekwencji dla Moskwy. Wezwał wszystkich Amerykanów, aby w Wigilię, zgodnie z polskim zwyczajem, postawili świecę w oknach, tak jak to zrobił w Białym Domu.

Reklamy

Treść artykułu

Przepraszamy, ale nie udało się wczytać tego filmu.

Dziesięć lat później, w Boże Narodzenie 1991 roku, piekielne piekło jakim był europejski komunizm wygasło. Związek Radziecki przestał istnieć. Imperium zła się skończyło.

READ  Merkel ostrzega przed „wirem” konfliktu Brukseli z Polską

Jan Paweł nie był kimś, kto napawał się całkowitym unicestwieniem sowieckiego komunizmu i wyzwoleniem kontynentu, projektem kształtującym historię, w której był głównym bohaterem. Jednak w 1991 roku zaproponował trwałą refleksję na temat tego, co oznaczało pokonanie komunizmu, refleksje bardziej związane z serią Manifestu Kapitalistycznego.

Jan Paweł nie był kapitalistą. Być może nie da się go przekonać, by dał Irvingowi Kristolowi „Dwa pozdrowienia dla kapitalizmu”. Kristol sprzeciwił się trzeciej pieśni kapitalizmu, ponieważ pozostawia ona ostatnie i najważniejsze pytania bez odpowiedzi.

Reklamy

Treść artykułu

Sean Speer napisał o pieśniach Kristol: „Chociaż możemy być w lepszej sytuacji materialnej niż byliśmy wcześniej, moralne fundamenty współczesnego społeczeństwa wydają się słabsze i słabsze”.

Można to ująć w bogatszy sposób: nie samym chlebem żyje człowiek.

Papież Jan Paweł II, po lewej, obejmuje Lecha Wałęsę, przywódcę Solidarności Polskiej w Gdańsku, w czerwcu 1987 r.
Papież Jan Paweł II, po lewej, obejmuje Lecha Wałęsę, przywódcę Solidarności Polskiej w Gdańsku, w czerwcu 1987 r. Zdjęcie: Arturo Marie/AFP/Getty Images

Wielebny Polska o tym wiedział. Chleb jest ważny, ale nie sam chleb. Dla Jana Pawła kluczowe znaczenie miał sposób, w jaki człowiek otrzymał chleb.

Chleb to połączenie naturalnego wyposażenia — pszenicy i ziemi — oraz ludzkiej pomysłowości w uprawie, zbiorze i transporcie plonów, a także mielenie, pieczenie i sprzedaż, dzięki której bochenki trafiają na półki. Puste półki w komunistycznych sklepach były znakiem, że taka pomysłowość została stłumiona.

Reklamy

Treść artykułu

Jan Paweł zdumiał się, że ludzka wolność może zapewnić obfitość chleba. Co najważniejsze, darmowe oszczędności wymagają od producentów myślenia o potrzebach innych – ich ostatecznych klientów, ale także ich dostawców oraz tych, z którymi współpracują. „Rynek” karze tych, którzy ignorują swoich klientów lub źle traktują swoich pracowników. Wolność gospodarcza daje klientom i pracownikom możliwość wyboru tego, co kupują i gdzie pracują.

Jan Paweł napisał w 1991 roku: „Nowoczesna ekonomia biznesu ma swoje pozytywne aspekty. Jej podstawą jest wolność człowieka, która jest praktykowana w sferze ekonomicznej, tak jak jest praktykowana w wielu innych sferach. Działalność gospodarcza jest w rzeczywistości tylko jednym sektorem w sferze ekonomicznej. ogromna różnorodność ludzkich działań i każdy inny sektor, obejmuje prawo do wolności, a także obowiązek odpowiedzialnego korzystania z wolności”.

READ  UE wzywa rynki do „zachowania spokoju”, ponieważ cena emisji osiąga rekordową wartość 60 euro - EURACTIV.com

Reklamy

Treść artykułu

Janowi Pawłowi nie spodobał się termin „kapitalizm”, który w europejskim znaczeniu kojarzy się z rozwiązaniami, które faworyzują właścicieli kapitału, a nie pracowników, konsumentów czy przedsiębiorców. Wolał określenie „wolna gospodarka”.

Papież Jan Paweł II, po prawej, komunikuje się z młodymi życzliwymi, przed mszą w Kielce w Polsce w czerwcu 1991 roku.
Papież Jan Paweł II, po prawej, komunikuje się z młodymi życzliwymi, przed mszą w Kielce w Polsce w czerwcu 1991 roku. Zdjęcie: Derek Syrac/AFP

Nie wszystkie rynki są darmowe. Jest to kluczowe rozróżnienie, które jest dziś ponownie uczone z uzasadnioną troską o zgubny wpływ wielkiej technologii. Korporacje nie są przyjaciółmi wolności; Program korporacyjny nie jest programem wolności.

Św. Paweł nie miał na myśli przede wszystkim ekonomii, kiedy pisał: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Galacjan 5:1), ale ekonomia jest włączona. Jeśli człowiek nie jest wolny w swoich rozwiązaniach ekonomicznych, które pochłaniają większość jego dnia, bardzo trudno jest być wolnym gdzie indziej.

Reklamy

Treść artykułu

Biblijna wizja Jana Pawła doprowadziła do zdecydowanego potępienia pozbawienia i wyzysku ubogich i słabych. Przyglądając się trudnym doświadczeniom życia w komunizmie, doszedł do wniosku, że wiele ubóstwa wynikało z wykluczenia z kręgów wymiany, kreatywności i produktywności. Miał tak duże doświadczenie w państwie, że nie wierzył, że rządy mogą leczyć biedę i podnosić ludzką godność. Zwykły chleb, zalany biurokracją, zależnością i negatywnością, jest niegodny człowieka.

Nikt nie może pomylić Johna Paula z Miltonem Friedmanem w Mitre. Wiedział, że wolność została naruszona. Wiedział, że rynek oferuje porno równie łatwo jak pizzę; Wolność zatrudnienia i upodmiotowienie mogą być nadużywane i wykluczane. Wiedział, że najważniejsze rzeczy są poza rynkiem. Może zapewniać dobrą pensję, ale nie zapewnia zbawienia.

Reklamy

Treść artykułu

Pisał: „Wydaje się, że na poziomie poszczególnych państw i stosunków międzynarodowych wolny rynek jest najskuteczniejszym instrumentem wykorzystywania zasobów i skutecznego reagowania na potrzeby”. Dotyczy to jednak tylko tych potrzeb, które są „zdolne do zaspokojenia”, o ile mają siłę nabywczą, oraz tych zasobów, które są „zbywalne”, o ile są w stanie uzyskać satysfakcjonującą cenę. Ale jest wiele ludzkich potrzeb, na które nie ma miejsca na rynku”.

READ  2022 Ford Fiesta ST po liftingu zyskuje cyfrową deskę rozdzielczą, światła LED, większy moment obrotowy, nowe siedzenia

Wolna gospodarka jest warunkiem koniecznym rozkwitu człowieka, warunkiem koniecznym jest wolność. Ale to nie wystarczy.

Poczta Krajowa

Najważniejsze kwestie są dalekie od rozstrzygnięcia. Subskrybuj komentarz NP, biuletyn platformowy NP.

Reklamy

Treść artykułu

Reklamy

uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania aktywnego i obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na temat naszych artykułów. Moderowanie komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się w Witrynie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, jeśli pojawi się aktualizacja obserwowanego wątku komentarzy lub jeśli jest to użytkownik, którego obserwujesz. odwiedziliśmy Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat ustawiania pliku E-mail ustawienia.