Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Matka z Peru została uhonorowana Nagrodą Zielonego Nobla za swoją pracę nad stworzeniem nowego parku narodowego w amazońskiej dżungli

Jako nastoletnia matka i aktywistka Liz Chikaji podróżuje łodzią i pieszo przez peruwiański las deszczowy Amazonii ze swoją młodą córką, która prowadzi kampanię na rzecz ochrony ziem przodków rdzennych mieszkańców Pura przed nielegalnym wyrębem i wydobyciem.

Aby zachować las, na którym bora i inni rdzenni mieszkańcy polegają na polowaniach i łowieniu ryb w północno-wschodnim regionie Loreto w Peru, pani Chikaji poprowadziła utworzenie parku narodowego o powierzchni 809 370 hektarów.

Aktywizm i przywództwo pani Chikage przyniosły jej prestiżową nagrodę Goldman Environmental Award – znaną jako „Zielony Nobel” – która honoruje aktywistów oddolnych, wraz z pięcioma innymi zwycięzcami.

„Wszyscy musimy czynić postępy w ochronie środowiska i ponownym zalesianiu”.

Pani Chikaji i inni przywódcy aborygeńscy współpracowali z urzędnikami rządowymi, ekologami i naukowcami, wykorzystując zdjęcia satelitarne do mapowania obszarów, które mają być objęte ochroną.

Przekonała inne społeczności tubylcze do poparcia parku, a w styczniu 2018 r. peruwiański rząd ogłosił utworzenie Parku Narodowego Yaguas.

Wraz ze wzrostem wylesiania w niektórych częściach peruwiańskiej Amazonii park narodowy jest postrzegany przez ekologów jako niezbędny w ochronie ekosystemów, torfowisk i lasów deszczowych magazynujących węgiel.

Zdjęcia lotnicze rzeki otoczonej lasami deszczowymi.
Rząd Peru ogłosił utworzenie Parku Narodowego Yaguas w 2018 roku. (

Dostarczone: Goldman Environmental Award

)

Nagrodę Goldman Environmental Prize ogłoszono w San Francisco w Kalifornii podczas ceremonii internetowej, podczas której Goldman Environmental Prize zapewnia każdemu z sześciu zwycięzców wsparcie finansowe w celu wzmocnienia ich działań na rzecz ochrony środowiska i kontynuowania lokalnych kampanii.

Wśród innych laureatów tegorocznych nagród jest Gloria Majija Kamoto, malajska działaczka antyplastyczna. Ekspert ds. środowiska Maeda Bilal z Bośni i Hercegowiny. Amerykanka Sharon Lavigne, aktywistka przeciwko toksycznym odpadom i zanieczyszczeniom.

Wśród nich są także Tai Van Nguyen, wietnamski działacz na rzecz ochrony przyrody i japońska ekolog Kimiko Hirata.

„Nie widzieli w tym problemu”.

Praca pani Hirata skupiała się na wyeliminowaniu starych i nieefektywnych japońskich elektrowni węglowych, które są głównym czynnikiem przyczyniającym się do emisji dwutlenku węgla i innych, które napędzają globalne ocieplenie.

Po tym, jak japońska elektrownia jądrowa Fukushima Daiichi została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 r., rząd zamknął wiele elektrowni jądrowych w tym kraju i zwiększył energetykę węglową, powiedziała pani Hirata, członek założycielka Kiko Network, lokalnej organizacji non-profit zajmującej się zmianami klimatu. .

„Musieliśmy zacząć od zera”, powiedziała. „Ludzie tak naprawdę nie wiedzieli nic o węglu… Nie postrzegali tego jako problemu”.

Kobieta stojąca na ulicy miasta.
Kimiko Hirata od lat prowadzi kampanię przeciwko elektrowniom węglowym w Japonii. (

W zestawie: Kimiko Hirata

)

W ramach ogólnopolskiej kampanii antywęglowej, którą Hirata rozpoczęła w 2011 roku, powstała strona internetowa, która ma śledzić proponowane nowe elektrownie węglowe, wraz z siecią aktywistów mieszkających na obszarach, na których planowane są nowe elektrownie węglowe.

Pracując z naukowcami, naukowcami, prawnikami, dziennikarzami i liderami społeczności, pani Hirata starała się podnieść świadomość na spotkaniach publicznych i przesłuchaniach na temat negatywnego wpływu energii węglowej na środowisko i poziom zanieczyszczenia w Japonii.

Kampania się opłaciła.

Do 2019 roku japoński rząd anulował 13 planowanych elektrowni węglowych w całym kraju, unikając emisji około 42 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, powiedział Komitet Nagrody Goldmana.

Ludzie trzymają tabliczkę z napisem po japońsku.
Kimiko Hirata wierzy, że pomogła wpłynąć na odejście Japonii od energetyki węglowej. (

Dostarczone: Goldman Environmental Award

)

Pani Hirata naciska na Japonię, aby do 2050 r. całkowicie wycofała się z energetyki węglowej i trzymała się wyłącznie odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce.

Pani Hirata zauważyła, że ​​osiągnięcie tego celu będzie trudniejsze w kraju, w którym węgiel jest postrzegany jako ważny element miksu energetycznego, a opieka zdrowotna i kwestie gospodarcze często mają pierwszeństwo przed działaniami na rzecz klimatu.

Polityka energetyczna Japonii zakłada, że ​​do 2030 r. energia odnawialna będzie dostarczać od 22% do 24% całkowitej energii.

Obecnie kraj pozyskuje około 18 proc. energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Nie możemy po prostu krzyczeć: „Nie buduj więcej elektrowni węglowych! „Musimy pokazać rozwiązanie ludziom, którzy pracują przy węglu” – powiedziała pani Hirata.

Reuters

READ  Joe Biden mówi, że królowa Elżbieta przypomina mu jego matkę