Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Minimalny podatek jak worek treningowy tyrana – EURACTIV.pl

Witamy w Tygodniku Ekonomicznym EURACTIV. Możesz zapisać się do naszego newslettera tutaj.

Po tym, jak polski rząd odblokował miliardy pieniędzy na odzyskanie pieniędzy, biorąc jako zakładnika minimalną unijną dyrektywę w sprawie podatku od osób prawnych z weta, węgierski rząd próbuje teraz zrobić to samo.

Chociaż minimalne wytyczne dotyczące podatku od osób prawnych mogą być bezkrytyczną ofiarą żądzy pieniędzy prawicowych rządów, są one odpowiednią ofiarą antydemokratycznego autorytaryzmu.

Minimalne wytyczne podatkowe mają na celu wdrożenie jednego z filarów umowy międzynarodowej, która ma stanowić podstawę globalnego wyścigu do dna w opodatkowaniu przedsiębiorstw poprzez zapewnienie, że wszystkie zyski dużych korporacji będą opodatkowane na poziomie co najmniej 15%.

Zastąp jedno weto drugim

Jednak dyrektywa, że ​​powinno to być wdrażane jednolicie na poziomie UE, została zablokowana przez polski rząd. Oficjalnie rząd powiedział, że chce prawnie wiążących zapewnień, że drugi filar globalnej umowy podatkowej zostanie również wdrożony, zanim zgodzi się zawetować niższe wytyczne podatkowe.

Bardziej realistycznie, polski rząd chciał zwiększyć presję na odblokowanie funduszy unijnych, zablokowanych z powodu obaw o praworządność, które sfinansowałyby wyjście Polski z pandemii. Gdy Komisja Europejska zniosła embargo na fundusze, polski rząd zniósł weto, mimo że nie otrzymał prawnie wiążących zapewnień, których tak bardzo chciał.

Jednak nadzieje, że utoruje to drogę do przyjęcia dyrektywy, okazały się przedwczesne, gdyż w zeszłym tygodniu rząd węgierski gwałtownie sprzeciwił się dyrektywie, której środki na odzyskanie zostały również zamrożone z powodu obaw o praworządność.

„Spróbuj”

„To taktyka negocjacyjna”, powiedział jeden z urzędników UE, dodając, że „jeśli jesteś premierem Orbanem i widzisz, że w przypadku Polski to działa, możesz spróbować”.

Minimalne wytyczne podatkowe prawdopodobnie padłyby ofiarą autorytarnych rządów, które próbują wycisnąć pieniądze z UE, pozostając bezkarnymi za łamanie praworządności. Mimo to jest odpowiednią ofiarą.

READ  Cena Bitcoina wzrośnie dziesięciokrotnie, bliźniacy Winklevoss informują o konferencji w Miami w 2021 r.

Jednoczącym celem powinno być ustalenie globalnego minimalnego podatku. „Musimy zapewnić sprawiedliwość i równość zarówno naszym gospodarkom, jak i naszym społeczeństwom” – powiedział dziś rano w Parlamencie Europejskim komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni podczas debaty na ten temat.

Skorzystaj z walki

To raczej nijakie stwierdzenie kryje w sobie prawdę egzystencjalną.

Demokracje nie mogą prosperować w sprawiedliwy i sprawiedliwy sposób, jeśli nieustannie rywalizują o kapitał. Globalna konkurencja w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw stawia demokracje przeciwko sobie, w ten sposób nieproporcjonalnie faworyzując kapitał kosztem wszystkich obszarów społeczeństwa, które skorzystałyby z chętniejszego dostępu do środków publicznych.

Wielcy faceci wygrywają tak długo, jak dzieci walczą ze sobą.

Podczas gdy globalna konkurencja podatkowa nie jest zwodniczym schematem narzuconym z góry, prawicowi autokraci powinni być świadomi tej dynamiki, ponieważ stosują tę samą zasadę w swojej polityce wewnętrznej, stawiając wyborców z klasy średniej i robotniczej przeciwko innym słabym częściom społeczeństwa. na przykład poprzez robienie imigrantów Inne mniejszości są kozłami ofiarnymi dla wszelkiego rodzaju bolączek społecznych.

Wyjściem z tej sytuacji jest zmniejszenie szans na zniszczenie prób jednostronnej współpracy, np. poprzez zniesienie wymogów konsensusu w decyzjach UE.

Ponieważ UE może decydować w sprawach podatkowych tylko jednomyślnie, nie jest w stanie skutecznie reagować na wyzwania stawiane przez autokratów.

W dzisiejszej porannej debacie parlamentarnej francuski minister ds. Europy Clement Bonn przypomniał parlamentarzystom, że chociaż Paryż opowiada się za zmianą zasady konsensusu, zwłaszcza w kwestiach finansowych, istnieje jeden problem: „Aby odejść od konsensusu, potrzebujemy konsensusu”.

W piątek (24 czerwca) przywódcy UE prawdopodobnie dadzą Chorwacji ostateczne zielone światło do przystąpienia do strefy euro po tym, jak Komisja Europejska wydała pozytywną ocenę, publikując swój raport o konwergencji na początku tego miesiąca.

Tak więc, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Chorwacja będzie mogła wejść do strefy euro 1 stycznia 2023 roku.

READ  Notatka do Borisa Johnsona: Weź pięść

Jednak pod pewnymi względami Chorwacja jest już bardziej euro niż wiele gospodarek strefy euro. Dane Eurostatu pokazują, że chorwackie firmy już używają euro w handlu z partnerami spoza UE i to w stopniu większym niż średnia UE.

Infografika Esther Sneby

W rzeczywistości tylko Słowenia ma wyższy wskaźnik wykorzystania euro niż Chorwacja w całej Unii Europejskiej. Może to jednak mieć mniej wspólnego z entuzjazmem chorwackich firm dla euro, a bardziej z faktem, że Chorwacja nie jest globalną potęgą handlową, jak np. Niemcy, które częściej wykorzystują dolary amerykańskie w kontaktach z partnerami handlowymi spoza kraju. . Unia Europejska.

Podczas gdy najważniejszymi krajami docelowymi dla niemieckiego eksportu w 2021 r. były Stany Zjednoczone i Chiny, najważniejszym kierunkiem eksportu Chorwacji poza Unię Europejską była sąsiadująca z nią Bośnia i Hercegowina.

Główni partnerzy handlowi Niemiec mogą być mniej skłonni do handlu w euro. Tymczasem waluta bośniacka jest powiązana z euro, co sprawia, że ​​handel euro jest bardziej naturalną opcją.

EURACTIV zatrudnia korespondenta politycznego w Berlinie! Czy chciałbyś pomóc niemieckiemu społeczeństwu zrozumieć politykę gospodarczą, pracowniczą i transportową UE? A może znasz kogoś, kto mógłby być zainteresowany raportowaniem o niemieckiej polityce gospodarczej? Czekamy na aplikację od Ciebie lub Twojego znajomego, którego możesz chcieć poinformować o tej możliwości biznesowej.

Rola polityki pieniężnej w zielonej transformacji: Lina Boniva, Gianluigi Ferrucci i Francesco Paolo Mongeli dyskutują o tym, co banki centralne mogą zrobić, aby uwzględnić kwestie zmian klimatycznych w swoich ramach polityki pieniężnej.

Siedem „zaskakujących” faktów na temat Włoch: Wraz z rosnącą rozpiętością między krajami w południowej i północnej Europie, w północnej Europie ponownie pojawiły się głosy o tym, jak kraje takie jak Włochy mają zachowywać się nieodpowiedzialnie. Ten artykuł ekonomisty Philipa Hembergera z 2021 roku obala niektóre powszechne mity na temat włoskiej gospodarki.

READ  Varoufakis opisuje godne uwagi porażki euro | świat | Aktualności

Wielkie błędy antyglobalistów: Wielostronny system handlowy przeżywa kryzys. Jednak według Martina Wolfa z Financial Times nie ma na liście ani „deglobalizacja” ani „przesiedlenia”. Wymienia siedem błędów, których należy unikać, myśląc o przyszłości światowego handlu.