Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – Ukraina i Mołdawia uzyskały status kandydata do UE w obliczu rosyjskiej agresji

Ukraina i Mołdawia uzyskały status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, z taką samą obietnicą dla Gruzji, gdy zostaną uwzględnione jej „głośne priorytety”.

Komunikat – Po pierwszym dniu dwudniowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli 23 czerwca – To nie była niespodzianka Żaden z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej nie sprzeciwił się tej decyzji na spotkaniu na początku tego tygodnia. Nawet przywódcy Niemiec i Francji, wcześniej krytykowani za postrzegany brak poparcia, poparli w tym procesie status kandydata Ukrainy. wycieczka Do Kijowa 16 czerwca.

„Ta decyzja wzmacnia nas wszystkich” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego imperializmu. Wzmacnia Unię Europejską. Bo po raz kolejny pokazuje światu, że jesteśmy zjednoczeni i silni w obliczu zewnętrznych zagrożeń”.

„Nadszedł czas, aby uznać, że przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji leży w Unii Europejskiej” – napisał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w liście zapraszającym przywódców na szczyt.

Decyzja jest ogromnym impulsem dla Ukrainy i MoldovaChociaż Gruzja to rozczarowała wycofał się z trio z powodu erozji standardów demokratycznych przez rządzącą Gruzińską Partię Marzeń.

W Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski odpowiedział na decyzję tweetem: „To wyjątkowy i historyczny moment w [Ukraine-EU] Relacje. Wdzięczny Charlesowi Michelowi i Ursuli von der Leyen za wsparcie przywódców Unii Europejskiej. Przyszłość Ukrainy leży w Unii Europejskiej”.

„Ukraina zwycięży. Europa zwycięży. Dziś rozpoczyna się długa podróż, którą będziemy kroczyć razem” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

Jednak zwykli Ukraińcy zareagowali mieszane, a wielu kwestionowało wpływ tej decyzji w środku wojny, w której Ukraina walczy o zdobycie wystarczającej ilości broni.

„Naprawdę chciałbym widzieć Ukrainę jako część Unii Europejskiej. Ale biorąc pod uwagę, jak powoli Europa pomaga uzbroić Ukrainę w tak trudnej wojnie, w której ginie tak wielu niewinnych ludzi, staje się to bardzo smutne” – powiedział Nick, Bush fotograf, Ben IntelliWiadomości. „Ale nawet jeśli bezpieczeństwo wymaga sojuszu, to oczywiście musi być z Europą”.

READ  Rynki na żywo, 20 lipca 2021

„Myślę, że to żenująca próba ze strony UE, aby wszystko naprawić”, powiedziała Valeria, pracownik techniczny z Kijowa. „Dostaliśmy wiele obietnic, których nie można dotrzymać, a przyznanie statusu kandydata to nic innego jak rozmowa dyplomatyczna. To bardziej obietnica niż rzeczywisty plan”.

Inni uważają, że status kandydata do UE jest prawem Ukrainy, a nawet celem wielu Ukraińców w tej wojnie.

„Status kandydata nie jest ani darem, ani długiem. Zapłaciliśmy za to. Dzięki temu staniemy się pierwszym i jedynym krajem, którego obywatele poświęcili życie, aby wejść do Unii Europejskiej” – powiedziała Tanya, konsultant PR z Czerniowiec , Ben IntelliWiadomości. „Ta sprawa pogłębi też nasze przekonanie, że Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej, członkiem europejskiej rodziny” – dodała.

Dla niektórych członkostwo w UE jest oczywistą drogą dla Ukrainy. Musimy przyłączyć się do większej stabilności politycznej. „Myślę, że teraz wszyscy na Ukrainie odpowiedzą na to samo pytanie” – powiedział Aleksander, student z Kijowa.

Moskwa wcześniej potępiała stosunki Ukrainy z Unią Europejską, mówiąc, że uważa wejście Ukrainy do bloku za równoznaczne z przystąpieniem do NATO. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow twierdzi, że związek przekształcił się z „konstruktywnej platformy gospodarczej” w „agresywnego i twardego gracza, który już deklaruje swoje ambicje poza kontynentem europejskim”.

Ukrainę wprowadzono Żądanie Członkostwo w Unii Europejskiej zaledwie cztery dni po rosyjskiej inwazji 24 lutego. Kijów wypełnił ankietę w nieco ponad miesiąc, w tempie odzwierciedlającym pilność wniosku.

Status kandydata do UE i członkostwo w UE to główne punkty Ukrainy Ekonomiczna mapa drogowa do naprawy Nakreślony przez minister gospodarki Julię Svyrydenko. Według Sviridenki pełne członkostwo zapewni Ukrainie decydujący dostęp do unijnych funduszy strukturalnych. Podkreśliła również, że Ukraina powinna uzyskać dostęp do rynków UE i G7, aby pomóc producentom zintegrować się z globalnymi łańcuchami dostaw i zwiększyć eksport, aby pomóc otrząsnąć się po niszczycielskiej agresji Rosji.

READ  Wewnątrz upadku Evergrande i jego głównych skutków dla Australii

„Status kandydata do UE da impuls do nowej ścieżki wzrostu PKB, zapewniając jednocześnie ogromny wzrost morale powojennej transformacji gospodarczej i reform. Co więcej, to posunięcie jest pozytywnym sygnałem dla inwestorów, że Ukraina zmierza we właściwym kierunku ”, powiedział Andy Hundre, prezes Izby Handlowej USA. Ukraińska agencja Interfax, Ukraińskie wiadomości biznesowe wspomniany.

Jednak, choć wiele krajów UE, zwłaszcza Francja i Niemcy, pozostaje sceptycznie nastawionych do członkostwa Ukrainy, a Paryż ostrzega, że ​​może to zająć trochę czasu. kontrakty. Prezydent Francji Emmanuel Macron wcześniej zaproponował utworzenie dla Ukrainy drugorzędnej klasy członkowskiej, która uznałaby jej europejskie aspiracje, ale przestałaby akceptować ją w klubie i dawała jej swobodny przepływ siły roboczej, kapitału i towarów oraz dostęp. Miliardy euro z funduszy związanych z członkostwem.

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz powiedział również niedawno, że blok powinien zmienić zasady głosowania w kluczowych obszarach, takich jak polityka zagraniczna, przed przyjęciem nowych członków.

Mimo to Kijów znalazł zagorzałych zwolenników w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w Polsce, która głośno popierała członkostwo Ukrainy.

„Dziś Ukraina potrzebuje naszego sygnału: aby otworzyć europejskie drzwi Ukrainie jako państwu, społeczności ukraińskiej, która chce być częścią wspólnoty europejskiej, a nie rosyjskiej strefy wpływów” – powiedział w zeszłym miesiącu polski prezydent Andrzej Duda. „Kraje dążące do Unii Europejskiej muszą otrzymać jasny sygnał, że drzwi Unii Europejskiej są otwarte”.

Kijów będzie musiał przejść kilka kroków przed rozpoczęciem pełnych negocjacji akcesyjnych. Obejmują one:

• Wdrożenie przepisów dotyczących procedur wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

• Ukończenie egzaminu z uczciwości kandydatów do różnych rad sądowniczych.

• Wzmocnienie walki z korupcją, w tym poprzez powołanie nowego szefa wyspecjalizowanej prokuratury antykorupcyjnej.

• Zapewnienie, że przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy są zgodne ze standardami FATF.

READ  Cena bitcoina: złagodzenie obaw amerykańskiego banku centralnego wskazuje na wielką wyprzedaż kryptowalut, gdy rynek traci 570 miliardów dolarów

• Wdrożenie ustawodawstwa antyoligarchicznego.

• Zajęcie się wpływem partykularnych interesów poprzez przyjęcie nowej ustawy medialnej zgodnej z dyrektywami medialnymi UE.

• Zakończenie reform ram prawnych dla mniejszości narodowych.

UE będzie monitorować postępy Ukrainy i opublikuje raport w nowym roku.

Jednak Ukraina prawdopodobnie jeszcze długo pozostanie w poczekalni, nawet po rozpoczęciu pełnych negocjacji akcesyjnych. Ta decyzja Unii Europejskiej jest postrzegana jako bardzo symboliczna, nie kosztująca nic w zamian bloku.

Premier Albanii Edi Rama, Wskazując na Bałkany ZachodnieOstrzegł Ukrainę, by spodziewała się frustrującego oczekiwania:

„Macedonia Północna jest kandydatem od 17 lat, a Albania od ośmiu, więc witaj na Ukrainie, dobrze, że nadajesz status kandydata, ale mam nadzieję, że naród ukraiński nie [have] Wiele złudzeń” – powiedział Rama Kaifowi po szczycie Bałkanów Zachodnich przed posiedzeniem Rady Europejskiej 23 czerwca.