Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najdroższe euro od 12 lat – EURACTIV.pl

Premier Polski Mateusz Morawiecki próbował bronić swobodnego spadku polskiej waluty, zapowiadając możliwą interwencję w celu ustabilizowania sytuacji. Kurs euro banku centralnego jest najwyższy od 12 lat i wynosi 4,72.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy w komunikacji i naszym realnym biznesie, aby złoty się umacniał” – zapowiedziała premiera 22 listopada. Rynki zareagowały mocną w ciągu dnia dla waluty, zanim złoty zaczął ponownie się osłabiać.

Komentatorzy ekonomiczni podkreślają, że spadek nie jest reakcją na dobre wyniki gospodarki realnej. W październiku produkcja i sprzedaż były powyżej szacunków, ale spadek złotego jest powiązany z inflacją. Niektórzy spodziewają się, że do końca roku inflacja osiągnie 8%.

Profesor Anthony Doddick, wybitny politolog, skomentował, że „problem inflacji i gwałtownych wzrostów cen jest najważniejszym problemem PiS” i powiązał niedawny spadek popularności PiS z inflacją.

Analitycy ekonomiczni zwracają uwagę, że polska gospodarka weszła w „błędne koło”, gdy wzrost wydajności przewyższył wzrost płac spowodowany brakiem siły roboczej.

Profesor Joanna Terwich z Uniwersytetu Warszawskiego przekonuje, że prowadzi to do średniookresowej inflacji, która jest potencjalnie niebezpieczna dla kieszeni klientów. „Musimy bić w dzwony” – powiedziała w wywiadzie. Pieniądze.pl.

Wzrost płac potęguje wyższa płaca minimalna, która była główną polityką rządu – przypomina Marius Zielonka z organizacji pracodawców Lewiatan.

1 stycznia 2022 r. płaca minimalna w Polsce wzrośnie o 7% do 3010 zł, czyli 640 euro.

(Piotr Kaczyński | EURACTIV.pl)

READ  Cena Ethereum eksploduje do rekordowego poziomu 3000 USD