Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy ceny benzyny wzrosną powyżej 2 USD za litr?

Ceny benzyny rosną.

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami wzrostu benzyny do rekordowych poziomów i stąd może wzrosnąć.

Dlaczego ceny są tak wysokie i czy w okresie świątecznym będzie jakiś odpoczynek dla kierowców?

Co dzieje się z cenami paliw?

Analitycy twierdzą, że dwie rzeczy powodują wzrost cen.

Po pierwsze, gdy światowe gospodarki wychodzą z blokad, a transport i produkcja ożywiają się, popyt na paliwo gwałtownie wzrósł na całym świecie.

Po drugie, globalna podaż ropy nie nadąża za rosnącym popytem – i jest to celowe.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy, wspólnie zwani OPEC+, obecnie ograniczają dostawy ropy.

W zeszłym roku światowa gospodarka doświadczyła bardzo niszczycielskiego i kosztownego ataku nadpodaży ropy, gdy popyt spadł podczas pierwotnych przestojów.

Kartel naftowy twierdzi, że nie chce, aby to się powtórzyło.

Krany pompujące pokryte ropą na polu naftowym Midway Sunset w Kalifornii
OPEC+ co miesiąc dostarcza na światowy rynek dodatkowe baryłki ropy naftowej.(Reuters)

Mówi, że obecnie nie produkuje dużo ropy, ponieważ istnieje możliwość, że wybuch nowego wirusa Corona zakłóci i tak już kruche globalne ożywienie, co ponownie osłabi globalny popyt na ropę.

Przypadkowo jej decyzja o ograniczeniu programu na razie jest niezwykle dochodowa dla członków grupy.

Dokąd zmierzają ceny paliw?

Ceny mogą utrzymywać się w pobliżu tych szczytów przez jakiś czas.

Według internetowego agregatora FuelPrice Australia średnia cena 98-oktanowego wynosi obecnie 2,08 USD za litr w Queensland, 2,05 USD w Melbourne i 1,82 USD w Sydney.

W przypadku benzyny bezołowiowej 91 średnia cena wynosi obecnie 1,86 USD za litr w Brisbane, 1,81 USD w Melbourne i 1,60 USD w Sydney (chociaż w miastach występują znaczne różnice).

Dane na poniższym wykresie pochodzą z Census Bureau.

Pokazuje trajektorię 98 oktanowych cen od kwietnia zeszłego roku (kiedy ceny zaczęły rosnąć od pierwszych zamknięć) do końca września tego roku.

Kiedy ABS opublikuje swoje grudniowe dane kwartalne (do 25 stycznia), pokaże, że od tego czasu ceny wzrosły.

Rzecznik NRMA Peter Khoury powiedział, że obawia się, że ceny będą nadal odczuwać presję wzrostową przez co najmniej kilka następnych tygodni.

„Nie widzieliśmy jeszcze niczego, co dałoby nam pewność, że Australia, przynajmniej w krótkim okresie, zobaczy odpoczynek każdego wagonu od teraz do połowy grudnia” – powiedział ABC.

Powiedział jednak również, że światowe ceny ropy spadły w ciągu ostatniego miesiąca o ponad 10 procent i ma nadzieję, że podniesie to ceny w przyszłym miesiącu.

„Australijskim punktem odniesienia jest Singapore Mogas 95, który pochodzi z Azji” – powiedział.

„Miesiąc temu osiągnęło szczytowy poziom około 106 dolarów za baryłkę i spadł do około 89 dolarów za baryłkę, ponieważ wiele jurysdykcji na świecie musi przywrócić ograniczenia COVID.

„To spowodowało pewne napięcie na rynku, więc cena Mogasa spadła, ale nadal jest wyższa niż przed COVIDem” – powiedział.

Ale co z inflacją?

Ta część jest ważna, bo pomaga włożyć w nią rzeczy Niektóre wrażenie.

We wrześniu australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) opublikowała raport na temat australijskiego rynku ropy naftowej.

Pokazał, co stało się z cenami benzyny w roku podatkowym 2020-2021.

Poniższy wykres pokazuje, jak średnie roczne ceny detaliczne benzyny w pięciu największych miastach Australii (Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide i Perth) wynosiły 129,7 centów za litr (cpl) w latach 2020-21 (dla zwykłej benzyny bezołowiowej).

ACCC nominalne i realne ceny paliw

Pamiętaj jednak, jak Moje imię, moje zdjęcie, moje zdjęcie, tylko z nazwy Ceny benzyny (niebieska linia) podwoiły się od końca lat 90., ale fakt Koszt benzyny (czerwona linia) osiągnął najniższy poziom od 22 lat w ostatnim roku podatkowym (po uwzględnieniu inflacji).

Rzeczywiste ceny pokazane w 2020 r. – 21 USD.

Tak więc, mimo że ceny nominalne znacznie wzrosły w ostatnich miesiącach, jeśli wzrośnie również realny koszt benzyny, wzrośnie on ze stosunkowo taniego punktu.

Więc jaki jest pożytek z tego?

Oczywiście wiele osób może czuć się niezdolnych do pełnego wykorzystania niższych kosztów benzyny w latach 2020-2021 ze względu na ograniczenia w ich poruszaniu się.

Nie pomogłaby również świadomość, że wkraczamy w okres świąteczny, ponieważ wiele osób planuje w tym roku lokalne wakacje, kiedy ceny nominalne osiągnęły rekordowy poziom.

Pan Khouri powiedział, że chciałby, aby ceny nieco wróciły, zwłaszcza biorąc pod uwagę niską cenę Mogas 95 w Singapurze.

„Mamy nadzieję, że najgorsze już za nami” – powiedział.

„Mówię „mam nadzieję”, ponieważ nie wiesz, co się teraz wydarzy na światowych rynkach, są one bardzo niestabilne.

„Musimy wiedzieć, o ile większa jest produkcja ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych, jak OPEC na to reaguje, i musimy wiedzieć, ile podaży OPEC zwiększy na światowych rynkach w nadchodzących miesiącach” – powiedział.

Co prowadzi nas do następnego punktu.

Czy widać ulgę?

Urzędnicy OPEC+ powoli zwiększają wydobycie ropy w miesięcznym harmonogramie.

Każdego miesiąca dodawali dodatkowe 400 000 baryłek dziennie do globalnej podaży, oprócz wzrostów z poprzednich miesięcy.

Od sierpnia organizacja dodaje 2 miliony baryłek dziennie do światowych dostaw.

Kraje takie jak Stany Zjednoczone proszą organizację o znacznie szybsze zwiększenie dostaw w celu obniżenia światowych cen energii, ale kartel oparł się presji (jak dotąd).

Mówi, że nie chce zbyt szybko zwiększać podaży w przypadku wybuchu COVID w Europie lub Azji, który ponownie wyhamuje popyt i ponownie wywoła zamęt cen ropy.

OPEC+ odbędzie kolejne comiesięczne spotkanie 2 grudnia, kiedy to oczekuje się, że potwierdzi swój harmonogram zwiększenia miesięcznych dostaw o kolejne 400 000 baryłek w styczniu.

A co z rezerwami ropy naftowej w USA?

W tym tygodniu Stany Zjednoczone, Indie, Chiny, Korea Południowa i Wielka Brytania ogłosiły, że uwolnią 70 milionów baryłek swoich strategicznych zapasów ropy naftowej, aby obniżyć ceny.

Ale reklama była musująca.

Patrząc na szczegóły, ilość ropy byłaby kroplą w morzu potrzeb.

Stany Zjednoczone powiedziały, że wypuszczą 50 milionów baryłek, co stanowi większość ropy, która zostanie uwolniona.

Ale 18 milionów z tych baryłek było wcześniej przyspieszoną sprzedażą, podczas gdy pozostałe 32 miliony baryłek oferowano w zamian.

„Przetargi na amerykańskie baryłki ropy do obiegu zamykają się 6 grudnia”, powiedział Vivek Dar, analityk ds. surowców w Commonwealth Bank.

Sukces prawdopodobnie dostanie ropę od końca grudnia do kwietnia, ale ci kupujący będą musieli zwrócić tę ropę między 2022 a 2024 rokiem.

„Stany Zjednoczone raczej nie przyniosą natychmiastowej ulgi krajowym rynkom naftowym. Jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę, że uwalniane są wysokie ilości siarki, z której większość prawdopodobnie zostanie wyeksportowana do rafinerii w Chinach i Indiach”.

Oczekuje się, że poza Stanami Zjednoczonymi Chiny wyeksportują tylko 7,3 mln baryłek, podczas gdy Indie wyeksportują 5 mln baryłek. Wielka Brytania planuje wypuścić 1,5 miliona baryłek, a Japonia wyeksportuje wartość kilkudniową.

Ogłoszenie rozczarowało rynki, powiedział Dahar, po tym, jak światowe ceny faktycznie wzrosły.

„Uwaga rynku jest teraz silnie zwrócona w stronę odpowiedzi OPEC+” – powiedział.

„Teraz, gdy dodaliśmy uwolnienie strategicznych zapasów ropy naftowej, z pewnością istnieje powód, aby OPEC+ opóźniał dodawanie dostaw” – dodał.

pobieranie

READ  Powrót Polaków do kraju. Takiego wyniku nie było od 2004 roku.