Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Największa na świecie kolekcja niebieskich szafirów, warta 136 milionów dolarów, została znaleziona na podwórku mężczyzny

Największa na świecie kolekcja niebieskich szafirów, warta 72 miliony funtów (136 milionów dolarów australijskich), została odkryta w ogrodzie na tyłach mężczyzny, gdy robotnicy rozpoczęli wiercenie studni.

Według raportu ze Sri Lanki zagraniczni oferenci napływają, by kupić 510 kg kamień, który został przeniesiony do skarbca banku w Kolombo pod uzbrojoną ochroną.

Urzędnicy potwierdzili, że znaleziono go przypadkiem w dystrykcie Ratnapura – mówi wiadomości BBC.

Robotnicy kopiący ziemię, aby stworzyć studnię, natknęli się na bladoniebieski klejnot o masie 2,5 miliona karatów, zwany „szafirem piersiowym”.

Pan Gamage, szczęśliwy właściciel szafiru – który odmówił ujawnienia swojego imienia – powiedział: „Osoba, która wierciła studnię, zaalarmowała nas o rzadkich kamieniach.

„Później znaleźliśmy ten ogromny okaz”.

Handlarz kamieniami szlachetnymi trzeciego pokolenia potajemnie zgłosił władzom zdumiewające odkrycie pracowników w 2020 roku.

Związane z: Bogaci Australijczycy wydają na domy 6,7 miliarda dolarów

Jednak według doniesień ogłoszenie odkrycia zajęło miesiące LK . naród.

Część procesu polegała na usunięciu kamienia z gliny i innych zanieczyszczeń, aby gemmolodzy mogli przeanalizować i poświadczyć jego jakość.

National Gem and Jewellery Authority of Sri Lanka (NGJA) powiedział, że o kawałek mamuta rywalizowali przedstawiciele rodziny królewskiej.

„Ten klejnot został odkryty w Kahawat w dzielnicy Ratnapura i nie możemy ujawnić więcej szczegółów na temat dokładnej lokalizacji ze względów bezpieczeństwa” – powiedział szef urzędu, Thilac Wierasinghe.

Dodał: „To specjalna próbka szafirowych gwiazd, być może największa na świecie.

„Biorąc pod uwagę jego wielkość i wartość, uważamy, że zainteresuje prywatnych kolekcjonerów lub muzea”.

Szafir gwiaździsty ma 100 cm długości, 72 cm szerokości i 50 cm wysokości.

Związane z: Co tydzień rodzina wzbogaca się o miliard dolarów

Pan Weerasinghe potwierdził, że należał on do właściciela ziemskiego, pana Gamage, tak jak został odkryty na jego prywatnej posesji.

READ  Grose Vale, luksusowy gość Airbnb, zaczął od gospodarza o 2:00 w Boże Narodzenie

Został jednak przeniesiony na przechowanie, pod wysokim poziomem bezpieczeństwa, do sejfu w Bank of Ceylon.

Pan Gage powiedział BBC Że podczas jej czyszczenia kilka kamieni spadło z gromady, która później została odkryta jako wysokiej jakości szafir gwiezdny.

„Nigdy wcześniej nie widziałem tak dużego okazu.

„Prawdopodobnie powstało to około 400 milionów lat temu” – powiedział gemolog dr Jamini Zoisa.

Sri Lanka znana jest jako „szafirowa stolica świata”, a niebieski szafir jest wyjątkowy.

NGJA mówi, że „olśniewający niebieski szafir jest narodowym klejnotem narodu wyspiarskiego”, a kamienie te są „słyną na całym świecie ze względu na ich wyjątkowość pod względem koloru, przejrzystości i jakości”.

W Wielkiej Brytanii oszałamiający szafirowy pierścionek zaręczynowy księżnej Cambridge jest jednym z najpopularniejszych na świecie.

Jest wyceniany na około 300 000 funtów (565 000 dolarów) i jest wpływową własnością zmarłej matki księcia Williama, księżnej Diany.

Paul Burrell, były kamerdyner księżnej Diany, powiedział, że książę William złożył Kate ofertę z oświadczeniem w 2010 roku, po tym, jak książę Harry hojnie dał jej go po tym, jak go odziedziczył.

Ta historia pierwotnie się pojawiła słońce Jest reprodukowany tutaj za zgodą