Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nasz lot został odwołany przez australijską linię lotniczą i chcemy zwrotu pieniędzy.  Czy jest coś, co możemy zrobić?  |  Australijski styl życia

Nasz lot został odwołany przez australijską linię lotniczą i chcemy zwrotu pieniędzy. Czy jest coś, co możemy zrobić? | Australijski styl życia

Zostaliśmy zarezerwowani w Virgin na podróż do Tasmanii przed Covid. Linia lotnicza odwołała nasz lot i najwyraźniej umieściła nasze pieniądze w „banku podróży”.

Nie podoba nam się to i chcemy zwrotu pieniędzy. Nasz bank zgodził się na to około rok temu, ponieważ bilety były opłacane przez MasterCard.

Ciągle czekamy. Czy jest coś, co możemy zrobić lub stracić?

Lee, Zachodnia Australia

Loty, odwołania i zwroty kosztów były źródłem stresu dla australijskich konsumentów już przed pandemią, a bez dedykowanego rzecznika linii lotniczych trudno było zająć się Twoimi uprawnieniami. Potem uderzył Covid-19. Teraz jest bardzo bałaganiarski i trudny do zrozumienia, co jest sprawiedliwe i jakie są twoje prawa jako konsumenta. Po pierwsze: przykro mi, że musisz się tym zajmować.

Skontaktowałeś się już ze swoim bankiem, ale prawdopodobnie nie warto tracić czasu na kontynuowanie tej procedury. Dzieje się tak dlatego, że ogólnie rzecz biorąc, dostawca Twojej karty kredytowej jest mniej skłonny do zwrotu pieniędzy lub „obciążenia zwrotnego”, gdy otrzymałeś już odszkodowanie od firmy, której obciążenia nie chcesz obciążyć. W tym przypadku masz już kredyt na lot, więc przypuszczam, że jest mało prawdopodobne, że dostawca Twojej karty kredytowej cofnie obciążenie Twojej karty. Co najważniejsze, spór dotyczący opłaty za kartę kredytową ma określony termin, który zwykle wynosi od 90 do 120 dni, a jeśli Twój lot został zarezerwowany przed Covid, termin ten minął.

Niestety w Twoim przypadku loty zarezerwowane w Virgin Australia do 20 kwietnia 2020 r. nie kwalifikują się do zwrotu kosztów. Jest to data, w której Virgin Australia weszła w dobrowolną administrację. Wyznaczeni dyrektorzy firmy zdecydowali, że zostaną pokazani tylko wszyscy klienci, których dotyczy anulowanie Kredyty na przyszłe podróże. Wygląda na to, że może to mieć miejsce w tym przypadku. W takim przypadku moją najlepszą radą jest wykorzystanie punktów na loty przed ich wygaśnięciem 31 grudnia 2023 r.

READ  Ognioodporne koce owinięte wokół drzewa generała Shermana w Kalifornii

Jeśli w danym momencie podróżowanie nie jest dla Ciebie dostępne, nie możesz przenieść swoich kredytów, ale możesz je wykorzystać do zarezerwowania wycieczki dla kogoś innego. Jeśli masz znajomego lub członka rodziny, który ma zbliżające się plany podróży, pomocne może być znalezienie sposobu, aby to zadziałało dla was obojga. W ostateczności możesz podarować bliskiej osobie wycieczkę w prezencie.

Z drugiej strony, jeśli Twój lot został zarezerwowany po 20 kwietnia 2020 r. i został odwołany z przyczyn innych niż Covid, przysługuje Ci zwrot pieniędzy. Kwota kłopotów, które byłyby związane z uzyskaniem tego świadczenia, to inna historia.

Od początku pandemii linie lotnicze słyną ze złej obsługi klienta, a jeśli ograniczenia Covid zaczną obowiązywać wkrótce po pojawieniu się Twojego problemu, istnieje duża szansa, że ​​Twoja sprawa zaginie w chaosie i zostanie porwana przez cały chaos Covid.

Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z australijskimi gwarancjami konsumenckimi masz prawo do zwrotu pieniędzy, gdy lot został odwołany przez linię lotniczą, a alternatywa nie została zaoferowana „w rozsądnym czasie”. Kiedy tak się dzieje, australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów stwierdza: „Linia lotnicza musi dać konsumentowi wybór innego alternatywnego lotu lub zwrotu pieniędzy”. Zwróć też uwagę na wybór Że możesz zrealizować kupon podróżny, który został automatycznie zastosowany na Twoim koncie, aby otrzymać pełny zwrot pieniędzy.

Gwarancje konsumenckie nie mają zastosowania do lotów, jeśli zmienisz zdanie na temat lotu, spóźnisz się na lot bez winy linii lotniczej lub jeśli działania osób trzecich spowodują odwołanie (na przykład rządowe ograniczenia podróży, dlatego jest to tak skomplikowane i trudne w czasie pandemii).

Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z linią lotniczą, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Pomiń promowanie poprzednich biuletynów

Australijskie linie lotnicze są zazwyczaj dostępne przez telefon, ale czas oczekiwania może być dość długi, więc sugerowałbym korzystanie z wielu form kontaktu, jeśli masz taką możliwość – obejmuje to bezpośrednią wiadomość w mediach społecznościowych, czat za pośrednictwem strony internetowej linii lotniczej i e-mail.

Witryna internetowa Virgin Australia wskazuje w Warunkach przewozu, że muszą przestrzegać australijskiego prawa konsumenckiego w zakresie odpowiedzialności za odwołane loty z własnej inicjatywy.

Używaj warunków przewozu i ACCC jako źródła podczas rozmowy z linią lotniczą. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​zasady linii lotniczych często pozwalają więcej niż konsumentom – a czasem nawet personelowi obsługi klienta linii lotniczych – wiedzieć o nich!

Wreszcie, chociaż linie lotnicze są zobowiązane do przestrzegania australijskich zabezpieczeń konsumenckich, niestety nie muszą tego ułatwiać. Dotyczy to wszystkich linii lotniczych – nie tylko Virgin. Jeśli będziesz nalegać, będziesz mógł dostać to, do czego masz prawo. Ale to wymaga wytrwałości. Być może długo czekać.


Zadaj Katowi pytanie

Czy masz problem z australijskim konsumentem, w którym chciałbyś zasięgnąć porady Kat? Wypełnij poniższy formularz, aby nas o tym powiadomić.