Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że łopaty turbin wiatrowych można przetworzyć na gumowe niedźwiedzie

Naukowcy twierdzą, że łopaty turbin wiatrowych można przetworzyć na gumowe niedźwiedzie

Naukowcy twierdzą, że następna generacja łopat turbin wiatrowych może zostać poddana recyklingowi w gumowate niedźwiedzie po zakończeniu eksploatacji.

Naukowcy z Michigan State University stworzyli żywicę kompozytową na ostrza, łącząc włókna szklane z polimerem pochodzenia roślinnego i polimerem syntetycznym. Gdy łopatki osiągną kres swojej żywotności, materiały można rozłożyć i poddać recyklingowi w celu wytworzenia nowych produktów, w tym łopatek turbin — i cukierków do żucia.

Energia wiatrowa jest jedną z dominujących form energii odnawialnej. Jednak łopatki turbin, zwykle wykonane z włókna szklanego, mogą mieć długość nawet połowy boiska piłkarskiego i powodować problemy z utylizacją, ponieważ wiele z nich jest wyrzucanych na wysypiska po zakończeniu cyklu użytkowania.

Aby zwalczać odpady, naukowcy opracowali nową formę żywicy. W wyniku trawienia żywicy w roztworze alkalicznym powstaje mleczan potasu, który można oczyścić i przerobić na desery i napoje dla sportowców.

„Odzyskaliśmy mleczan potasu z diety i użyliśmy go do produkcji żelków dla misiów, które zjadłem” – powiedział John Dorgan, jeden z autorów artykułu badawczego.

Alkaliczny fermentator uwolnił również poli(metakrylan metylu) lub PMMA, powszechny materiał akrylowy stosowany w szybach samochodowych i tylnych światłach.

Jedząc gumowe niedźwiedzie pochodzące z turbin wiatrowych, Dorgan mówi: „Atom węgla pochodzący z rośliny, takiej jak kukurydza lub trawa, nie różni się od atomu węgla pochodzącego z paliw kopalnych. To wszystko jest częścią globalnego obiegu węgla i pokazaliśmy, że możemy przejść od witalności pola masowego do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do żywności”.

Dodał: „Piękno naszego systemu żywic polega na tym, że pod koniec jego cyklu użytkowania możemy go rozpuścić, a to uwalnia go od jakiejkolwiek matrycy, w której się znajduje, dzięki czemu może być używany w kółko w nieskończonej pętli. jest celem gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Naukowcy zaprezentują swoje odkrycia we wtorek na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. Planują napisać kod do testów w terenie.

READ  Vidre+ ma na celu zwiększenie świeżości grzybów i zwiększenie wartości handlowej