Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że łopaty turbin wiatrowych można przetworzyć na gumowe niedźwiedzie

Naukowcy twierdzą, że następna generacja łopat turbin wiatrowych może zostać poddana recyklingowi w gumowate niedźwiedzie po zakończeniu eksploatacji.

Naukowcy z Michigan State University stworzyli żywicę kompozytową na ostrza, łącząc włókna szklane z polimerem pochodzenia roślinnego i polimerem syntetycznym. Gdy łopatki osiągną kres swojej żywotności, materiały można rozłożyć i poddać recyklingowi w celu wytworzenia nowych produktów, w tym łopatek turbin — i cukierków do żucia.

Energia wiatrowa jest jedną z dominujących form energii odnawialnej. Jednak łopatki turbin, zwykle wykonane z włókna szklanego, mogą mieć długość nawet połowy boiska piłkarskiego i powodować problemy z utylizacją, ponieważ wiele z nich jest wyrzucanych na wysypiska po zakończeniu cyklu użytkowania.

Aby zwalczać odpady, naukowcy opracowali nową formę żywicy. W wyniku trawienia żywicy w roztworze alkalicznym powstaje mleczan potasu, który można oczyścić i przerobić na desery i napoje dla sportowców.

„Odzyskaliśmy mleczan potasu z diety i użyliśmy go do produkcji żelków dla misiów, które zjadłem” – powiedział John Dorgan, jeden z autorów artykułu badawczego.

Alkaliczny fermentator uwolnił również poli(metakrylan metylu) lub PMMA, powszechny materiał akrylowy stosowany w szybach samochodowych i tylnych światłach.

Jedząc gumowe niedźwiedzie pochodzące z turbin wiatrowych, Dorgan mówi: „Atom węgla pochodzący z rośliny, takiej jak kukurydza lub trawa, nie różni się od atomu węgla pochodzącego z paliw kopalnych. To wszystko jest częścią globalnego obiegu węgla i pokazaliśmy, że możemy przejść od witalności pola masowego do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do żywności”.

Dodał: „Piękno naszego systemu żywic polega na tym, że pod koniec jego cyklu użytkowania możemy go rozpuścić, a to uwalnia go od jakiejkolwiek matrycy, w której się znajduje, dzięki czemu może być używany w kółko w nieskończonej pętli. jest celem gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Naukowcy zaprezentują swoje odkrycia we wtorek na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. Planują napisać kod do testów w terenie.

READ  Amir rozmawia z prezydentem RP