Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że ultracienka folia może pewnego dnia zmienić zwykłe okulary w gogle noktowizyjne

Przezroczysta folia metalowa pozwala widzowi Widzenie w ciemności Zwykłe okulary mogą pewnego dnia zostać przekształcone w Google do widzenia w nocy.

Naukowcy twierdzą, że niezwykle cienka warstwa, wykonana z półprzewodnika zwanego arsenkiem galu, może być również wykorzystana do opracowania kompaktowych i elastycznych czujników podczerwieni.

Chociaż wciąż jest to dowód koncepcji, naukowcy uważają, że w końcu można by go przekształcić w tanią, lekką alternatywę dla nieporęcznych gogli noktowizyjnych, które są używane w wojsku, policji i ochronie.

Film został opracowany przez zespół australijskich i europejskich naukowców, a szczegóły zostały opublikowane w czasopiśmie Zaawansowana fotonika. Działa na zasadzie konwersji światła podczerwonego – które normalnie nie jest widoczne dla ludzi – na światło widoczne dla ludzkiego oka.

Materiał jest setki razy cieńszy niż pasmo ludzkich włosów, powiedział pierwszy autor badania, dr Rossio Camacho Morales z Australian National University.

Arsenek galu jest ułożony w strukturę krystaliczną o grubości zaledwie kilkuset nanometrów, przepuszczającą światło widzialne.

Film ma pewne podobieństwa z goglami noktowizyjnymi.

Jak działają te gogle noktowizyjne [is] „Przechwytują również światło podczerwone” – powiedział Camacho Morales. „To światło podczerwone jest przekształcane w elektrony i wyświetlane [digitally]. W naszym przypadku tego nie robimy”.

Zamiast tego, błona, która nie wymaga żadnego źródła energii, zmienia energię fotonów przechodzącego przez nią światła w tak zwanym nieliniowym procesie optycznym.

Potencjalną zaletą tej folii nad obecnymi technologiami jest waga: ogromna Gogle noktowizyjne montowane na kasku Wcześniej wiązano to na przykład z bólem szyi u pilotów sił powietrznych.

Camacho Morales powiedział, że fotony w podczerwieni mają bardzo niską energię, co oznacza, że ​​na elektroniczne urządzenia noktowizyjne mogą wpływać losowe fluktuacje sygnału. Aby zmniejszyć te wahania, wiele urządzeń do obrazowania w podczerwieni wykorzystuje systemy chłodzenia, które czasami wymagają temperatur kriogenicznych.

Zaletą nanofilmów jest to, że działają w temperaturze pokojowej. „Unikamy problemów związanych z chłodzeniem aparatu i sprzętu wyświetlającego” – powiedział Camacho Morales.

Powiedziała, że ​​jeśli ktoś nosi okulary z filmem w ciągu dnia, nadal będzie mógł zobaczyć to, co normalnie widać gołym okiem. Ponadto zobaczysz informacje w podczerwieni.

związek arsenu Jest to powszechny półprzewodnik i od dziesięcioleci jest używany w tranzystorach i ogniwach słonecznych.

READ  Odporna na pot „Smart Skin” przyjmuje biopierwiastki, na które można liczyć nawet podczas gorących treningów i posiłków