Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezes Zarządu Domu Maklerskiego Reasekuracji ds. zapewnienia możliwości wspierania rozwoju gospodarczego

Prezes Zarządu Domu Maklerskiego Reasekuracji ds. zapewnienia możliwości wspierania rozwoju gospodarczego

Prezes brokera reasekuracyjnego mówi o zapewnieniu możliwości wsparcia rozwoju gospodarczego | Ubezpieczenia biznesowe w Azji


„Konieczne jest przyspieszenie tempa wspólnego przygotowywania strategii ubezpieczeniowej.”

ponownie Ubezpieczenie

Napisane przez Mię Wallace

To interesujący paradoks, jak szerokość i skala sektora pośrednictwa reasekuracyjnego staje się coraz bardziej widoczna w miarę skupiania się na niszach i niszowych zakątkach rynku.

Weźmy na przykład Smartt Re – polskiego brokera reasekuracyjnego, który prowadzi odpowiedzialność za pokrycie dużych i trudnych do ubezpieczenia ryzyk w kluczowych sektorach gospodarki – m.in. w energetyce konwencjonalnej, odnawialnej i nuklearnej, infrastrukturze, przemyśle ciężkim, morskim czy lotniczym. Wglądem w pracę spółki dyrektor generalny Tomas LeBront (na zdjęciu) podkreślił, że jej rolą jest zapewnienie polskiemu rynkowi ubezpieczeniowemu niezbędnego potencjału, aby dotrzymać kroku rozwojowi polskiej gospodarki.

Dodał: „Rozwój jest ogromny”. „Na przykład? Spośród krajów, które przystąpiły do ​​Unii Europejskiej w 2004 r., PKB Polski rósł najszybciej, według danych UE, podwoiwszy się w latach 2004–2022.” Szacunki Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nasz kraj otrzymał właśnie największy transfer z Unii Europejskiej w historii naszego członkostwa w UE.

„W sumie Polska przeznaczyła blisko 60 miliardów euro na tzw. Narodowy Plan Odbudowy. Znaczna część tych pieniędzy zostanie zainwestowana w transformację energetyczną. Polska rozpoczęła także proces inwestowania w energetykę jądrową, tworząc pierwszy duży elektrownia jądrowa o wartości 25 1 miliarda euro i 35 miliardów euro Przy tak ogromnym popycie i bieżących inwestycjach na jego pokrycie, polski rynek ubezpieczeniowy musi otworzyć się na większą współpracę z zagranicznymi rynkami reasekuracyjnymi.

Jakie wyzwania stoją przed branżą w obliczu jej rozwoju?

Dla Lebronta i jego zespołu w Smart Re wyzwaniem jest to, że bezpośrednie zapytania ofertowe kierowane są w dużej mierze do największych reasekuratorów, głównie z Lloyd's i rynków europejskich. Jednocześnie powiedział, że małe firmy i te z odległych kierunków, takich jak Azja, Ameryka czy Bliski Wschód – które mają równie akceptowalne oceny – rzadko są brane pod uwagę przez polski rynek.

„Tutaj dostrzegliśmy możliwość wykorzystania go z korzyścią dla obu stron i ułatwiliśmy jego otwarcie” – powiedział. „Chociaż naszym głównym rynkiem jest Polska, działamy zarówno w krajach bałtyckich – na Litwie, Łotwie i w Estonii, wspierając przede wszystkim reasekurację ryzyka majątkowego.”

LeBront zauważył, że droga Smartt Re do pozycji wiodącego brokera reasekuracyjnego w Polsce rozpoczęła się w 2007 roku, wówczas jako polska spółka zależna Colemont Brokers – którą później kupił THB (obecnie AmWINS). Od czasu przyjaznego wykupu menadżerskiego w 2018 r. firma rozrosła się z działalności brokerskiej o wartości składki przypisanej brutto wynoszącej 1 mln euro w 2007 r. do 6,5 mln euro na koniec 2023 r. – dodał.

Powiedział: „W ramach MJM Holdings od 2021 roku, dziewiątej co do wielkości grupy brokerskiej w Polsce oraz Corsair Capital, funduszu private equity specjalizującego się w inwestycjach na rynku usług finansowych, jako jej większościowy udziałowiec, zyskaliśmy większą zdolność finansową i potencjał do rozwoju zespołu, zatrudniać nowych ekspertów i pogłębiać specjalizacje.

Patrząc na rozwój biznesu, LeBront podkreślił swoje przekonanie, że dzięki świetnemu zespołowi ludzi, dom maklerski reasekuracji zdołał ugruntować i utrzymać swoją reputację dzięki ciągłemu poszukiwaniu nowych rozwiązań na lokowanie jednych z największych i najważniejszych firmy. Wymagające projekty reasekuracyjne na rynkach międzynarodowych.

Odnosząc się do tego, co daje spółce przewagę konkurencyjną, podkreślił, że wynika to ze starannego połączenia doświadczenia brokera i umiejętności underwritingowych pod jednym dachem.

„Potrafimy mówić tym samym technicznym językiem, co nasi partnerzy” – powiedział. Wierzę, że właśnie dzięki temu udało nam się zbudować nasz profil i reputację na arenie międzynarodowej. Dzięki zespołowi 11 brokerów w samym 2023 r. umieściliśmy składki reasekuracyjne o wartości 109 mln euro.

Wsparcie złożonych projektów reasekuracyjnych

Biorąc pod uwagę skłonność Smartt Re do wspierania lokowania złożonych projektów reasekuracyjnych, Libront jest dobrze przygotowany do zapewnienia przeglądu rynku obejmującego tę złożoność – rynku reasekuracji energii. Zauważył, że miks energetyczny Polski był historycznie w dużej mierze zależny od paliw kopalnych.

Z punktu widzenia reasekuracji reasekuracja fakultatywna jest w tym przypadku od pewnego czasu bardzo ograniczona – dodał. Tymczasem, w świetle Traktatu, ograniczanie narażenia na ryzyka negatywnie wpływające na środowisko, w wyniku realizacji celów ESG, może rozpocząć się w ciągu roku lub dwóch.

„Główne firmy ubezpieczeniowe opracowały własne wytyczne dotyczące gwarantowania takiego ryzyka, a w niektórych przypadkach odmawiają jego pokrycia” – powiedział. „Obserwujemy ten trend i rozmawiamy z naszymi międzynarodowymi partnerami o jego konsekwencjach, ale także o możliwościach współpracy”.

Jako broker zajmujący się reasekuracją największych ryzyk strategicznych polskiego przemysłu, w tym czterech elektrowni konwencjonalnych w Polsce, Smartt Re jest w stanie wyjaśnić reasekuratorom warunki polskiej gospodarki i tło transformacji energetycznej, w jakiej znajdują się przedsiębiorstwa obecnie trwa – powiedział.

„Energetyka jądrowa odgrywa ważną rolę w przejściu Polski do neutralności klimatycznej” – stwierdził. „Biorąc to pod uwagę, nasz kraj wkrótce stanie się częścią globalnego łańcucha zarządzania ryzykiem nuklearnym. Skala i złożoność projektu powoduje, że polski rynek ubezpieczeniowy nie będzie w stanie samodzielnie ubezpieczyć całego projektu bez wsparcia ze strony Funduszu. zagraniczny rynek reasekuracyjny.

„Robimy wiele, ale istnieje potrzeba przyspieszenia tempa i wspólnego przygotowania strategii ubezpieczeniowej, przy udziale wszystkich interesariuszy, na wszystkich jej etapach i z uwzględnieniem całego łańcucha dostawców”.


READ  Założyciel Amazon, Jeff Bezos, oszałamia media społecznościowe, gdy na imprezie wygląda jak amerykański raper Pitbull