Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niemcy otwierają swoje podwoje z powodu braku siły roboczej

Niemcy otwierają swoje podwoje z powodu braku siły roboczej

Praktyka w hucie zaprowadziła Stephena Mayo z francuskiej wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim do Eisenhuettenstadt w Niemczech, zaledwie rzut kamieniem od polskiej granicy.

Lepsze płace i lepsze perspektywy zatrudnienia były decydującymi czynnikami dla Maillot – ulga dla ArcelorMittal, a szef grupy w Niemczech Rainer Blaschick przyznał, że przyciąganie młodych praktykantów, takich jak 23-latek, staje się „coraz trudniejsze”.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników stał się poważnym problemem dla firm w największej gospodarce Europy, ponieważ duże grupy starszych pracowników przechodzą na emeryturę.

Rząd kanclerza Olafa Scholza stara się znaleźć rozwiązanie problemu szybko starzejącego się społeczeństwa Niemiec.

Według Federalnego Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) pod koniec 2022 roku w Niemczech było prawie dwa miliony wolnych miejsc pracy.

Schulz powiedział parlamentowi na początku tego miesiąca, że ​​maksymalne wykorzystanie pracowników już w Niemczech „nie wystarczy”, aby wypełnić lukę.

„Będziemy również przyciągać pracowników, którzy są w wielkiej potrzebie, otwierając legalne kanały imigracyjne” – powiedział.

Poszukujący pracy z UE, tacy jak Maillot, mogą już pracować w Niemczech bez dodatkowych barier w uzyskaniu wizy, ale nawet ten zestaw zasobów ludzkich jest niewystarczający.

W środę rząd Schultza podpisał nową ustawę mającą na celu złagodzenie przepisów imigracyjnych, aby przyciągnąć do kraju więcej pracowników z dalszych miejsc.

Ustawa stworzyłaby nowy system punktowy dla kwalifikujących się osób, które chcą uzyskać wizy do Niemiec, z kryteriami obejmującymi znajomość języka niemieckiego, kwalifikacje zawodowe i wiek.

– Wyzwanie ucznia –

„Zapewnimy, że sprowadzimy do kraju wykwalifikowanych pracowników, których nasza gospodarka tak pilnie potrzebuje od lat” – powiedziała minister spraw wewnętrznych Nancy Visser, przedstawiając projekt ustawy.

Powiedziała, że ​​nowy system „usuwa przeszkody biurokratyczne” i „umożliwi wykwalifikowanym pracownikom szybki przyjazd do Niemiec i rozpoczęcie pracy”.

Typowe miasto Eisenhoettenstadt, zbudowane w czasach socjalizmu w celu obsługi hut stali, jest dalekie od Reunion.

READ  Brytyjska piekarnia nakazała zaprzestać używania nielegalnych amerykańskich posypek zawierających E127

„Aby rozwijać swoją karierę, muszę tu zostać” – powiedział Maillot AFP w fabryce, przyznając, że tęskni za swoim domem.

Każdego roku około 50 nowych praktykantów dołącza do programu ArcelorMittal w Eisenhötenstadt, gdzie grupa stalowa zatrudnia 2700 osób.

Blaschick powiedział, że większość z nich już mieszka lokalnie, ale są „niektórzy, którzy podróżują z dalszych miejsc”.

Znalezienie nowych pracowników jest szczególnie trudne we wschodnich Niemczech ze względu na niższe dochody niż na zachodzie i reputację kraju mniej przyjaznego dla obcokrajowców.

Jednak według ekonomicznego think tanku Ifo, wyzwanie polegające na znalezieniu wykwalifikowanych pracowników – lub chętnych praktykantów – jest wyzwaniem dla firm w całym kraju i we wszystkich sektorach gospodarki.

Ponad milion osób przybyło do Niemiec podczas napływu uchodźców w latach 2015-2016, a kolejny milion przybył z Ukrainy w ciągu ostatniego roku. Ale to nie wydawało się zbytnio wypełniać lukę.

Według najnowszych danych za styczeń około 44 procent firm ankietowanych przez think tank stwierdziło, że zostało dotkniętych niedoborem siły roboczej.

Ostra sytuacja sprawiła, że ​​Schultz zachęcał pracowników, aby nie przechodzili na wcześniejszą emeryturę, a firmy eksperymentują z robotami w nowych obszarach, takich jak opieka nad osobami starszymi.

– Zielone wyzwanie –

Odpowiednie szkolenie było ważne, aby „młodzi ludzie nie prześlizgnęli się nam przez palce”, jak zauważył minister zatrudnienia Hubertus Hill podczas wizyty w ArcelorMittal, gdzie spotkał się ze stażystami.

Oprócz stawienia czoła problemowi niedoboru pracowników, w branży tak zanieczyszczającej jak stal wyzwaniem w następnej dekadzie będzie przejście na bardziej ekologiczne technologie.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników może „utrudnić ważne zadania transformacyjne, takie jak mobilność elektryczna lub energia odnawialna”, ostrzegł na początku tego roku wiceprezes Niemieckich Izb Handlowych (DIHK) Achim Dirks.

READ  Biuro Informacji i Propagandy: niemilitarne skrzydło miejscowej armii RP

ArcelorMittal planuje do końca 2026 roku wymienić wielki piec opalany paliwami kopalnymi we wschodnich Niemczech na nową jednostkę zasilaną wodorem.

Przejście na bardziej ekologiczne procesy produkcyjne spowoduje zniknięcie niektórych miejsc pracy i utworzenie nowych, które trzeba będzie obsadzić.

„Przed nami ogromna zmiana technologiczna” – powiedział Blaschick podczas zwiedzania centrum szkoleniowego grupy.

„Jeśli chcemy przekształcić nasze obiekty w ciągu najbliższych czterech lat, musimy zacząć zmieniać nasze szkolenie już teraz”.

kał morski / sr / lth