Nowe standardy JUDO firmy GOYGOL

Autor: Azerbejdżańska Federacja Judo

Puchar Europy Kadetów w Goygol zgromadził drużyny z osiemnastu krajów. Pierwszy dzień zawodów dostarczył wielu emocji i ciekawych walk, a gospodarzami tatami byli soliści.

Na starcie mistrzostw reprezentacja Azerbejdżanu zdobyła 16 trofeów (6-5-5), co świadczy o ich wysokim stanie zdrowia.

Puchar Europy w jednym z najpiękniejszych regionów Azerbejdżanu przyciągnął uwagę kibiców sportowych. Wspaniały kompleks olimpijski, wspaniała atmosfera na trybunach, wielu kibiców – to główne elementy składowe zawodów. Oczywiście główna uwaga skierowana jest na młodych azerbejdżańskich judoków, którzy od razu postawili wysoko poprzeczkę.

W kilku finałach gospodarze walczyli ze sobą od razu, aw kategorii do 55 kg zajęli całe podium. Mistrzem został Mirkhalj Iskandarov, srebro zdobył Fred Graev, o brąz walczyli Aikhan Mirzazada i Murat Fetlayev.

W kategorii do 50 kg Nihat Mameshov był silniejszy od Mehmeta Mameshova, aw finałowej kategorii do 66 kg Jasur Abdalli pokonał Mehdiego Jafrova.

W kategorii wagowej -60 kg zwycięstwo świętował także azerbejdżański zawodnik: Mohammed Musayev zdołał zdobyć złoto w konfrontacji z Hilmim Musikiem (Tour).

W rywalizacji dziewcząt rywalizacja była bardziej wyrównana. Sportowcy z Azerbejdżanu i Turcji spotkali się jednocześnie w dwóch finałach. W kategorii do 44 kg Begumnaz DOGRUYOL pokonał Aytaja YOLCHUZADA, natomiast w kategorii poniżej 40 kg właściciel maty Nigar MAMISHOVA pokonał Rahime ERCIN.

Kolejną mistrzynią, która zachwyciła miejscową publiczność była Vusala HAJIYEVA (-48 kg), która zdenerwowała Lepiego Beckera (İSR) i zdobyła złoty medal w kategorii do 52 kg polskiej żonglerki Marii Jessonek. Udało jej się wygrać mecz finałowy z Khadiją Gadachovą (AZE).

Pierwszego dnia Pucharu Europy drużyny z ośmiu krajów poradziły sobie doskonale. Azerbejdżan prowadzi (6-5-5), Turcja jest druga (1-2-2), a Polska zamyka pierwszą trójkę (1-0-0).

Autor: Thea Quinn