Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Od więzienia do osuwiska: poznaj pierwszego przywódcę stolicy wybranego z więzienia

Kilka mil od lśniących piaskowcowych korytarzy i kolumn Białego Domu, najprawdopodobniej wybrany urzędnik Waszyngtonu ma swoje własne biuro wykonawcze – celę w więzieniu Columbia District.

Joel Caston – skazany za morderstwo jako nastolatek ćwierć wieku temu – znajduje odkupienie przez politykę po tym, jak został pierwszym więźniem w stolicy USA, który został wybrany na urząd publiczny.

Jako członek Komitetu Doradczego Lokalnego Sąsiedztwa (ANC), 45-latek znajduje się na parterze bizantyjskiego panteonu politycznego stolicy Stanów Zjednoczonych, ale ma realny wpływ na kształtowanie polityki publicznej w celu poprawy życia ludzi.

„Jeśli mamy taką możliwość, możemy uczestniczyć w procesie politycznym. Możemy być atutem, a nie obowiązkiem wobec naszej społeczności”.

Mówi, że od tego czasu ciężko pracował, aby zmienić bieg swojego życia, wypracowując ścisłą rutynę studiów biblijnych, ekonomii, jogi i mentoringu.

Latem, kiedy Waszyngton niedawno rozszerzył prawa głosu dla uwięzionych przestępców, Caston dodał kolejną passę do swojego przedziału, pokonując czterech swoich kolegów jedną trzecią głosów, aby zostać komisarzem ANC w Oddziale 7 Waszyngtonu.

“Zadzwoniłem do mojej królowej. Powiedziała: “Kochanie, wygrałeś!” powiedział Caston. ”, przypominając, że strażnicy obudzili ich o piątej rano pewnego czerwcowego dnia, aby poinformować go o jego zwycięstwie w wyborach.

Komisarze w ANC, lokalnie wybieranej radzie zarządzającej, która powstała w latach 70., działają jako mediatorzy dla mieszkańców, władz lokalnych i agencji federalnych.

„Zacząłem modelować zachowanie Mandeli. Nigdy nie poddał się swojemu środowisku” – powiedział Caston, który był za kratkami przez ten sam okres i spędził czas w 16 różnych placówkach, zanim wrócił do Waszyngtonu w 2016 roku.

W 2018 roku założył Young Men Emerging Program, inicjatywę mentorską, która łączy nowo osadzoną młodzież ze starszymi więźniami w celu zapewnienia poradnictwa i wzmocnienia społeczności.

„Spędziłem go, aby przygotować się na to, że już nigdy nie wróci do więzienia”.

READ  Nowa Zelandia wstrzymuje eksport zwierząt morskich | Nowa Zelandia

Kandydaci Castona na urząd obieralny rozpoczęli się w lipcu zeszłego roku, gdy lokalni ustawodawcy głosowali za przyznaniem przestępcom prawa głosu z więzienia.

To zwróciło jego uwagę na ANC i nadchodzące wybory.

Caston prowadził kampanię za pośrednictwem YouTube i promował oświadczenie online skierowane do wyborców spoza więzienia, w tym mieszkańców schroniska dla bezdomnych i budynku mieszkalnego.

Ale wykorzystywał grupy poparcia i zwolenników na ziemi, aby być jego oczami, uszami i ustnikami.

I chociaż mówią, że czas jest jedynym luksusem podczas odbywania kary, Caston często stwierdza, że ​​w ciągu dnia nie ma wystarczająco dużo godzin.

Dwuletnia misja Castona mogła zakończyć się wcześniej, ponieważ starał się o wcześniejsze zwolnienie na mocy prawa, które pozwala więźniom skazanym jako nastolatkowie składać petycje o zmniejszenie kary po 15 latach.

„Jeśli moje miejsce… służy tylko do inspirowania innych do zaangażowania się w sprawy obywatelskiego zaangażowania, to służyło mojemu celowi” – ​​mówi.