Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Odkrywanie tajemnic rzymskiego hełmu „Bling” znalezionego na polu

Odkrywanie tajemnic rzymskiego hełmu „Bling” znalezionego na polu

  • Autorstwa Grega Watsona
  • BBC News, East Midlands

Skomentuj zdjęcie,

Zachowany hełm z rekonstrukcją powstał na podstawie skanów komputerowych i druku 3D

Zdaniem ekspertów rzymski hełm znaleziony na polu w Leicestershire oferuje kuszący wgląd w zmieniający się świat.

Artefakt ten, bogato zdobiony srebrem i złotem, odkryto w 2000 roku wraz z 5000 monetami w pobliżu wioski Halatun.

Został wystawiony w Market Harborough wraz z artefaktami, których nigdy wcześniej nie wystawiano, po tym, jak dalsze badania ujawniły nowe spojrzenie na jego dekorację, konstrukcję i okres historyczny, w którym został wykonany.

Hełm pochodzi z połowy I wieku naszej ery, kluczowego okresu dla Wielkiej Brytanii, ponieważ była ona świadkiem masowego podboju wyspy przez cztery rzymskie legiony w roku 43 naszej ery.

Źródło obrazu, Gronostaj, strażnik uliczny

Skomentuj zdjęcie,

Kawaleria rzymska, rekrutowana zwykle z rdzennych plemion, często była wyposażona w drogi, ozdobny sprzęt

Helen Sharp, kustosz archeologii w Muzeach Rady Hrabstwa Leicestershire, powiedziała: „W Leicestershire mamy ogromną liczbę osad z epoki żelaza, małe wioski wiejskie w całym hrabstwie oraz większą osadę w Leicester, zbudowaną przez Rzymian”.

„Prawdopodobnie istniał opór, ale nie wszystkie plemiona były antyrzymskie.

„Prawdopodobnie dołączą do nas nowi ludzie, którzy przywieźli im te wszystkie wspaniałe rzeczy z kontynentu.

„Tak naprawdę nie wiemy, ale z pewnością w tamtym okresie było wielu ludzi, którzy byli głęboko dotknięci przybyciem rzymskich żołnierzy”.

Wykonany z metali szlachetnych i wykwintnego kunsztu, hełm daje nowe wizje ery szybkich zmian.

Źródło obrazu, Historyczna Anglia

Skomentuj zdjęcie,

Odkrycie ogromnej mozaiki i willi w Rutland w 2020 roku pokazało, że obszar ten był zamożną częścią Cesarstwa Rzymskiego

Pani Sharp powiedziała: „Kask Halaton jest niezwykle ważny, ponieważ jest to jeden z niewielu posrebrzanych hełmów, jakie kiedykolwiek znaleziono w Europie.

„To bardzo prestiżowy strój. Nosiłby go bardzo wysokiej rangi oficer i pokazuje, jak skomunikowany był wówczas obszar Leicester”.

„Ci ludzie przyjechali z tymi niesamowitymi dziełami sztuki na głowach i wylądowali w Leicestershire”.

Fakt, że Rzymianie używali w swoich armiach mniej więcej równej liczby żołnierzy nierzymskich – zwanych oddziałami pomocniczymi – co Rzymian, oznaczał, że hełm mógł mieć kilka pięter za sobą.

Źródło obrazu, F Rada Hrabstwa Galluccio/Leicestershire

Skomentuj zdjęcie,

Szczegółowe badania hełmu pozwoliły na dokładne odtworzenie dekoracji

Tim Savage z Market Harborough Museum powiedział: „Ten hełm kryje wiele tajemnic.

„Główną tajemnicą jest to, dlaczego została pochowana w pobliżu wioski Halatun.

„Czy został skradziony Rzymianom? Czy był to prezent od Rzymian? A może był to ktoś z lokalnych plemion, który awansował w armii rzymskiej i dobrze sobie radził, i kazał zrobić ten błyszczący hełm, żeby się nimi popisywać ich umiejętności? Sprawa?

Źródło obrazu, Rada Hrabstwa Leicestershire

Skomentuj zdjęcie,

Kask przeszedł lata intensywnych badań

W Halaton wyprodukowano ponad 5000 monet, srebra bulionowego i dużych ilości kości zwierzęcych – głównie świń, ale w tym psów – które rzekomo składano w ramach ofiar rytualnych.

Hełm odkryto w setkach skorodowanych fragmentów wraz z siedmioma fragmentami policzków, a hełm został zrekonstruowany w British Museum.

Podstawowy hełm żelazny pokryty był pozłacanym srebrem. Srebro zdobione jest wzorami starannie wbitymi w metal.

Te elementy przedstawiają silną kobiecą postać, rycerza, płaczącą kobietę i dwa nowo odkryte gryfy, które prawdopodobnie symbolizują ochronę noszącego.

Rekonstrukcja przeszłości

Źródło obrazu, F. Galluccio – Rada Hrabstwa Leicestershire

Skomentuj zdjęcie,

Jedna z rekonstrukcji została wykonana ręcznie przez archeologa i producenta replik Francesco Galluccio

Hełm dwukrotnie zlecano do przebudowy.

Pierwsza, autorstwa Rajesha Gogny, złotnika z Leicestershire, wykorzystała skanowanie komputerowe do stworzenia wydruku 3D w żywicy, która następnie została poddana procesowi elektroformowania, posrebrzania i złocenia.

Drugi, autorstwa włoskiego archeologa i wytwórcy replik Francesco Galluccio, został zbudowany ręcznie.

Powiedział: „Nie stosowałem tradycyjnych technik, ale próbowałem zrozumieć i zrekonstruować techniki z czasów rzymskich, porównując kilka hełmów i weryfikując eksperymentalnie.

Dodał: „Prace rekonstrukcyjne były także momentem studyjnym, który pozwolił nam skupić się na pewnych wciąż niejasnych aspektach, przy pełnej współpracy z dyrekcją muzeum oraz przy wymianie wzajemnych doświadczeń i wiedzy”.

Główna „miska” hełmu została wykuta z pojedynczej blachy żelaza, a na jej szczycie zamontowano drugi srebrny hełm, który z kolei został podkreślony płatkami złota.

Pan Galluccio powiedział: „Prace rozpoczęły się ponad rok temu i były prowadzone w intensywnej i ciągłej współpracy z kierownictwem muzeum, i zakończyły się niesamowitym rezultatem.

„Rekonstrukcja nie składa się z wyimaginowanych części, lecz opiera się wyłącznie na tych, które już istnieją.

„Myślę, że decyzja o przebudowie na wzór oryginału była trafna i dalekowzroczna, a efekt był piękny i bardzo pouczający”.

„Możemy uzyskać wiele informacji z historii, z książek napisanych przez ludzi w tamtych czasach” – powiedział Savage.

„Ale w przypadku hełmu musieliśmy polegać na tym, co mogła nam powiedzieć archeologia i nauka.

„Tak więc przez lata badając hełmy i policzki, zastosowano szereg technik, aby odkryć, z jakiego materiału i w jaki sposób są wykonane.

„Prześwietlenia rentgenowskie pokazały nam, jakie zdobienia znajdowały się na policzkach.

„Jeden z fragmentów był dość skorodowany, więc trudno było go zobaczyć, ale prześwietlenie pokazało brodatą twarz, która naszym zdaniem jest Dacianem pochodzącym ze współczesnej Rumunii.

„Mamy więc w Halatun naprawdę interesującą kolekcję obiektów, prawdopodobnie z całej Europy, o której nie możemy przeczytać, ale ostrożnie wydobywając je z ziemi i analizując, możemy wiele odkryć”.

Źródło obrazu, Gronostaj, strażnik uliczny

Skomentuj zdjęcie,

Kawaleria rzymska została zaprojektowana tak, aby wywołać „szok i strach” u swoich przeciwników

Główny korpus kasku wyposażony jest w przegubowe części policzkowe. Jeden z nich prawdopodobnie pochodził z hełmu, jednak związek pomiędzy pozostałą szóstką jest niejasny.

Dwie części policzkowe zostały zwrócone do hełmu, a pozostałe pięć części policzkowych umieszczono pod spodem.

Savage powiedział: „Sposób, w jaki jest on przedstawiony, oznacza, że ​​mówisz sobie: «Oto hełm, który mogę nosić; „To coś, co mógłbym założyć podczas bitwy na koniu”.

„A rekonstrukcje pokazują, jak było jasne, jak błyszczące i jak przerażające było dla lokalnych plemion 2000 lat temu spotkanie kogoś ubranego w ten sposób, pędzącego w ich stronę z wyciągniętym mieczem”.

Źródło obrazu, Muzeum Harborough

Skomentuj zdjęcie,

Po pracach konserwatorskich hełm wrócił do Harborough Museum

„Jedną z najciekawszych rzeczy w tej sprawie jest to, że jest bardzo wcześnie w tym okresie, aby w Leicestershire chować coś tej jakości” – stwierdziła Sharp.

„Zanim odnaleziono skarb Hallatona, uważano, że Leicestershire jest dość odizolowanym obszarem; nie miało takich powiązań z Europą kontynentalną.

„Ale pokazuje, że byli ze sobą powiązani i że byli w samym centrum wydarzeń”.

Prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne zostały sfinansowane przez Towarzystwo Archeologiczne i Historyczne Leicestershire przy wsparciu Towarzystwa Historycznego Market Harborough, Leicestershire Fieldworkers, Friends of the Leicester and Leicestershire Museums, Market Harborough and Bowdens Charitable Trust oraz National Lottery Heritage Fundusz.

READ  Obawy związane z turystyką zanikają, gdy europejskie fale upałów powodują topnienie lodowców, co jest rekordowe