Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Osobisty kalkulator inflacji: kluczowa liczba, której potrzebujesz dla swojego budżetu

Stagnacja płac i ciągłe skutki wojny na Ukrainie zwiększą koszty życia Australijczyków, ale prawdopodobnie najbardziej ucierpią nowi właściciele domów i samochodów.

Andrei Vasnev, ekspert ds. analityki biznesowej na Uniwersytecie w Sydney, powiedział news.com.au, że inflacja wymyka się spod kontroli.

„Nie ma co do tego pytań” – powiedział profesor Wasniew.

„Bank Rezerw Australii radzi sobie z tym bardzo agresywnie, ale czas pokaże, czy zachowuje się wystarczająco agresywnie”.

Według australijskiego indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI), który mierzy oficjalne zmiany w wydatkach gospodarstw domowych, inflacja wzrosła o 1,8 proc. w czerwcu 2022 r. do 6,1 proc. Przyniosło to również wzrost rok do roku o 6,1 proc.

Największy wzrost kosztów dotyczy nowych mieszkań kupowanych przez właścicieli i lokatorów (5,6 proc.), paliw silnikowych (4,2 proc.) i mebli (7 proc.).

Ale twoja osobista sytuacja określa, jak bardzo jesteś podatny na inflację.

Z pomocą ekspertów, takich jak profesor Vasnev, News Corp uruchomił osobisty kalkulator inflacji, który określa ilościowo, jak bardzo jesteś podatny na rosnące koszty życia w stresie.

Kalkulator opiera się na danych o wydatkach gospodarstw domowych z ABS, z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności.

Na przykład osoby, które niedawno kupiły dom, posiadały samochód i prowadziły samochód, są bardziej narażone na inflację w porównaniu z najemcami, którzy nie posiadają samochodu.

Profesor Vasnev powiedział, że spostrzeżenia z laboratorium oczekiwań na University of Sydney Business School ujawniły, że chociaż wpływ Covid na inflację zmniejszył się, wojna na Ukrainie prawdopodobnie będzie „sprawą długoterminową”.

„Z Ukrainy przypływają statki ze zbożem, ale jakoś nie można tego porównać do stanu sprzed kryzysu” – powiedział.

Ale sankcje wobec Rosji potrwają długo. To będzie nadal rosło cen paliw i energii”.

Decyzja UE o ograniczeniu importu gazu z Rosji, która normalnie zaopatruje Europę w 40 proc. swojego zapotrzebowania na gaz, zmusiła kraje do ograniczenia jego zużycia o 15 proc. w ciągu następnych siedmiu miesięcy.

READ  Linde podpisuje umowę na wodór z HUI | Aktualności

Niezdolność Ukrainy, czwartego co do wielkości eksportera zboża na świecie, do wysyłania jakichkolwiek ilości zbliżonych do normalnych, spowodowała wzrost światowych cen pszenicy z 7,70 USD (10,97 USD) za buszel do 13 USD (18,51 USD).

W przypadku australijskich gospodarstw domowych nie dziwi fakt, że wzrosła również liczba przeciętnych supermarketów.

Według danych ABS koszt żywności i napojów bezalkoholowych wzrósł o 5,9 procent między czerwcem 2021 a 2022 rokiem.

Podczas gdy wszystkie kategorie wzrosły, największe skoki dotyczyły nietrwałych artykułów gospodarstwa domowego (10,7 proc.), napojów bezalkoholowych (7,9 proc.), owoców i warzyw (7,3 proc.), mięsa i owoców morza (6,3 proc.) oraz pieczywa i produktów zbożowych ( 6,3 proc.).

Czynnikiem jest również stagnacja płac.

„Płace w Australii przez pewien czas były w stagnacji i nadrabianie tego zajmuje trochę czasu” – powiedział profesor Vasnev.

„Nie ma wątpliwości, że konsumenci już odczuwają szczyptę i że ucierpią pierwsi”.

Prof. Wasniew powiedział, że koszty utrzymania wciąż rosną, co oznacza również, że podejmowanie decyzji o tym, co rodziny uważa za „niezbędne”, jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Powiedział, że jego rodzina wdrożyła środki, takie jak ograniczenie spożycia mięsa i ograniczenie korzystania z suszarki do ubrań.

„Myślę, że ludzie muszą przemyśleć swój styl życia i skupić się na tym, co jest konieczne, a co nie” – powiedział.

„Covid był świetnym nauczycielem i pokazał nam, że rzeczy, które uważaliśmy za niezbędne, niekoniecznie są konieczne, rzeczy, które uważaliśmy za oczywiste, są w rzeczywistości bardzo ważne w naszym życiu”.