Ostateczna pozycja startowa australijskiego wyścigu F1 w 2024 r

Ferrari miało najlepszą jak dotąd szansę na pozbawienie Red Bulla pole position w mistrzostwach Formuły 1 2024 w kwalifikacjach do Grand Prix Australii, ale Max Verstappen ostatecznie zwyciężył w serii rzutów karnych w trzeciej rundzie, zapewniając sobie trzecie z rzędu pole position na początku sezonu.

Jednak to, co zapowiadało się na bardzo dobry dzień dla Red Bulla, zostało nieco przyćmione, gdy kwalifikator z trzeciego miejsca Sergio Perez na starcie spadł o trzy miejsca z powodu przeszkody kierowcy Haasa Nico Hulkenberga.

19 Zhou Guanyu (Sauber)

Kara Pereza przesunęła Lando Norrisa na trzecie miejsce na starcie, a do McLarena w drugim rzędzie dołączy Ferrari Charlesa Leclerca, który prowadził drugą i trzecią sesję treningową w Melbourne.

Jest to drugi SF-24 w klasyfikacji, a Carlos Sainz – po powrocie po wycięciu wyrostka robaczkowego podczas weekendu Grand Prix Arabii Saudyjskiej dwa tygodnie temu – będzie najbliżej Verstappena w drugiej części kwalifikacji i wystartuje jako drugi.

Oscar Piastri również awansował na piątą pozycję kosztem Pereza. Byłem zaskoczony jego wynikiem, ale był znacznie lepszy od innego mistrza Daniela Ricciardo, któremu usunięto ostatnie okrążenie w Q1 za przekroczenie limitów toru i w rezultacie został wyeliminowany.

READ  Vincent Roth 1936-2022 | Wiadomości, sport, praca

Ale były lepsze wieści po drugiej stronie garażu. Wysiłki Yukiego Tsunody, aby wciągnąć zespół RB do Q3 w drugim z rzędu wyścigu weekendu, zostały nagrodzone ósmym miejscem na starcie, pokonując Aston Martins Lance'a Strolla i Fernando Alonso.

Okrążenie Tsunody w Q3 przyczyniło się do utraty punktu przez Lewisa Hamiltona. Siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 zajmie 11. miejsce, cztery miejsca za swoim kolegą z zespołu, Georgem Russellem, który pokonał Hamiltona i zajął ostatnie miejsce w Q3.

Esteban Ocon po raz pierwszy w tym sezonie poprowadził obleganą drużynę alpejską do drugiej ligi, ale osiągnięciem było 15. miejsce. Będzie dzielić ósmy rząd z Hulkenbergiem, który był zdenerwowany wślizgiem Pereza na niego, ale nie uważał, że był to jedyny powód jego wyjścia z Q1, tak jak miało to miejsce w jego pierwszej rundzie.

Zhu Guanyu, któremu złamało się przednie skrzydło podczas okrążenia w Q1, wystartuje dla Saubera z 19. pozycji i będzie ostatni na starcie przed Grand Prix Australii. Stało się tak, ponieważ Williams zdecydował się zaparkować Logana Sargenta i przekazać swój samochód Alexowi Albonowi, którego wypadek podczas piątkowych pierwszych treningów wykluczył z rywalizacji jedyne inne podwozie zespołu.

Albon zakwalifikował się na dwunastym miejscu.