Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Oświadczenie o stanie wyjątkowym w zakresie dostaw paliw

Przerażeni kierowcy ustawiają się w długich kolejkach na stacjach benzynowych w rejonie Charlotte, pędząc, by zatankować swoje samochody po zamknięciu kolonialnego rurociągu.

Rurociąg dostarcza do wschodniego wybrzeża Ameryki około 45 procent paliwa, ale obecnie jest nieczynny przez cztery dni po cyberataku.

Oprogramowanie ransomware, które według prezydenta Joe Bidena pochodzi z Rosji, zmusiło firmę do zamknięcia systemu kontroli rurociągów ze względów bezpieczeństwa.

Ogłoszenie stanu wyjątkowego w obliczu braku paliwa

W związku z rosnącymi niedoborami paliwa, gubernator Karoliny Północnej Roy Cooper ogłosił stan wyjątkowy, aby zapewnić dostawy odpowiednich zapasów.

„Dzisiejsza deklaracja awaryjna pomoże Karolinie Północnej przygotować się na wszelkie potencjalne przerwy w dostawach paliwa samochodowego w całym stanie i zapewni kierowcom dostęp do paliwa” – powiedział Cooper w oświadczeniu.

Zamknięcie wpływa również na loty z Charlotte. American Airlines potwierdziły, że loty długodystansowe do Honolulu i Londynu będą miały teraz dodatkowe międzylądowanie.

Cztery dni po tym, jak został zmuszony do wstrzymania działalności, Colonial poinformował, że zmierza w kierunku częściowego ponownego otwarcia rurociągu o długości 8850 km – największej sieci paliwowej między Teksasem a Nowym Jorkiem.

Firma poinformowała Fox Business, że mniejsza linia w sieci transportująca paliwo z Północnej Karoliny do Maryland jest obsługiwana ręcznie, ponieważ ma na celu przywrócenie usługi do końca tygodnia.

DarkSide: Kim oni są?

FBI zidentyfikowało grupę stojącą za włamaniem do rurociągu kolonii jako DarkSide, tajemniczy proces, który pojawił się w zeszłym roku, podczas którego próbuje zamknąć korporacyjne systemy komputerowe i zmusić firmy do zapłacenia za ich odmrożenie.

Associated Press doniosła w niedzielę, powołując się na źródła znane z federalnego śledztwa, że ​​Darkside był znany z wyłudzania pieniędzy od firm i dokonywania potrąceń na cele charytatywne.

DarkSide zaczął atakować głównie średnie i duże firmy w Europie Zachodniej, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku i mówi się, że zamawia od kilkuset tysięcy do kilku milionów dolarów do wypłaty w bitcoinach.

READ  Spirala inflacyjna: Ceny żywności mogą wzrosnąć, być może nigdy nie spadną | Gospodarka australijska

W zamian DarkSide dostarcza firmie oprogramowanie, które odblokuje jej systemy komputerowe.

Pobierają i przechowują również duże ilości danych z firmy i grożą ich publicznym udostępnieniem, jeśli firma nie zapłaci.

W oświadczeniu na swojej ciemnej stronie internetowej odrzucili twierdzenia, że ​​mają jakiekolwiek oficjalne wsparcie.

„Nie jesteśmy polityczni, nie bierzemy udziału w geopolityce, nie musimy łączyć nas z konkretnym rządem i szukać innych motywów” – czytamy w oświadczeniu.

„Naszym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie stwarzanie problemów społeczeństwu”.

Biden twierdzi, że winna jest Rosja

Prezydent Joe Biden powiedział we wtorek, że za cyberatakiem, który wymusił zamknięcie największego rurociągu naftowego we wschodnich Stanach Zjednoczonych, stoi rosyjska grupa.

„Jak dotąd nie ma dowodów … z naszego wywiadu, że Rosja jest zaangażowana, chociaż istnieją dowody na to, że w Rosji są aktorzy” – powiedział dziennikarzom Biden.

Powiedział: „Mają pewną odpowiedzialność, aby sobie z tym poradzić”.

Rosja szybko odrzuciła oskarżenie. Ambasada Rosji w Stanach Zjednoczonych oświadczyła w oświadczeniu: „Kategorycznie odrzucamy nieuzasadnione fałszerstwa dziennikarzy i powtarzamy, że Rosja nie angażuje się w„ złośliwą ”działalność w przestrzeni wirtualnej.

W Białym Domu, zastępca doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego, Elizabeth Sherwood Randall, powiedziała, że ​​Biden zawsze był świadomy incydentu, który groził przerwaniem dostaw benzyny, oleju napędowego i paliwa lotniczego w większości wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Co mówią eksperci

Dmitry Albirovich, jeden z czołowych ekspertów ds. Cyberbezpieczeństwa, który jest współzałożycielem CrowdStrike, powiedział, że jego grupa uważa, że ​​DarkSide ma oficjalną ochronę w Rosji.

„Pakiet oprogramowania ransomware, który naszym zdaniem działa (i może być schronieniem) przez Rosję, zamknął firmę, która transportuje 45 procent ropy dostarczanej na Wschodnie Wybrzeże. Czy to przestępstwo? Jasne” – napisał na Twitterze.

Powiedział, że ma to także „niewątpliwie” „ogromne” reperkusje dla bezpieczeństwa narodowego, zwłaszcza w stosunkach amerykańsko-rosyjskich.

READ  Elering podpisuje umowę dotyczącą LNG z fińskim partnerem | Gospodarka

Inny ekspert ds. Cyberbezpieczeństwa, Brett Callow z Emsisoft, powiedział NBC News, że jednym z atutów grupy jest to, że jej oprogramowanie nie jest przeznaczone do uruchamiania na komputerach, których domyślnymi językami są rosyjski lub kilka innych języków wschodnioeuropejskich.

„Darkside nie je w Rosji” – powiedział Kalou w rozmowie z NBC.

Większość oprogramowania ransomware pochodzi od międzynarodowych grup przestępczych – powiedziała Anne Neuberger, zastępca doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego ds. Internetu.

Zapytana, czy Colonial Pipeline lub inne firmy powinny zapłacić okup, odpowiedziała, że ​​administracja Bidena nie udzieliła porady w tej sprawie.

„Muszą rozważyć koszty i korzyści, kiedy nie mają wyboru, jeśli chodzi o zapłacenie okupu” – powiedziała. „Zazwyczaj jest to decyzja sektora prywatnego”.

– W New York Post, Agence France-Presse