Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ożywienie na rynku węgla osiąga nowy szczyt, gdy gospodarki chińskie i indyjskie nabierają rozpędu

Rosnący popyt na energię elektryczną w Chinach i Indiach wystrzelił rakietę pod rynek węgla, ponieważ ceny paliw kopalnych rosną do rekordowo wysokiego poziomu pomimo wysiłków na rzecz dekarbonizacji światowej gospodarki.

Australijscy górnicy osiągali w tym tygodniu do 180 dolarów za tonę za rekordowe dostawy węgla energetycznego w tym tygodniu, ustanawiając nowy rekord w wysokości ponad 240 dolarów za tonę w dolarach australijskich.

Rekordowa liczba to zaledwie sześć miesięcy, odkąd ceny spadły do ​​zaledwie 50 USD za tonę, ponieważ górnicy zadali podwójne ciosy spowolnienia gospodarczego spowodowanego koronawirusem i nieoficjalną decyzją Chin o zakazie importu z Australii.

Nastąpił wzrost zużycia energii – który jest ściśle powiązany ze zużyciem węgla – wraz z ponownym otwarciem głównych azjatyckich gospodarek, powiedział Victor Tanevsky, główny analityk ds. badań nad węglem w firmie konsultingowej Wood Mackenzie.

Azja rozpala ceny „fajerwerków”

Tanevsky powiedział, że rynek jest dodatkowo napędzany przez problemy między głównymi producentami węgla, takimi jak Indonezja, niedobory dostaw i wzrost cen.

„W rezultacie mamy fajerwerki we wskaźnikach cen węgla energetycznego” – powiedział Tanevsky.

Wieże chłodnicze emitują kominy parowe i przepływowe w parku przemysłowym w Wu'an w prowincji Hebei w Chinach
Pomimo zakazu importu z Australii, chińskie zapotrzebowanie na węgiel nie zmniejszyło się.(

Reuters

)

Prężny rynek węgla stoi w jaskrawym kontraście z sytuacją z zeszłego roku, kiedy Pekin dodał węgiel do listy australijskich produktów dotkniętych strajkami handlowymi.

Chociaż decyzja ta była początkowo ciosem dla producentów, Tanevsky powiedział, że od tego czasu są w stanie znaleźć inne rynki z „zrównoważeniem” światowego handlu.

Najważniejszym z nich były Indie, które, jak powiedział Tanvisky, są na dobrej drodze do pozyskania do 20 mln ton australijskiego węgla w 2021 roku.

Znane rynki, takie jak Japonia, Korea Południowa i Tajwan, również kupowały duże ilości węgla z Australii.

Odnosząc się do tamtych czasów, Tanevsky powiedział, że było kilka dostaw australijskiego węgla do Indonezji, mimo że jest to jeden z największych dostawców na świecie.

Czarna lista Chin ma odwrotny skutek

Węgiel - Wykres cen
Ceny węgla gwałtownie wzrosły w 2021 r.(

W zestawie: Argus Media

)

Powiedział, że wszystkie drogi w końcu prowadzą do Chin, co, jak spodziewał się Wood Mackenzie, pomoże utrzymać wyższe ceny przez resztę roku.

„Ten rynek [China] do zera.”

„Byli coraz bardziej zmuszeni kupować węgiel z Indonezji i Rosji, a to otworzyło możliwości dla węgla australijskiego do penetracji rosnącego udziału w rynku na innych rynkach, zwłaszcza w Azji Północnej”.

Pomimo podwyżek cen, Tanevsky zauważył, że wolumen handlu węglem energetycznym drogą morską nie powrócił do najwyższych poziomów w 2019 roku.

Instytut Ekonomiki Energii i Analiz Finansowych (IEEEFA), lobby przeciwko paliwom kopalnym, powiedział, że mniejszy wolumen handlu jest ważniejszy niż ceny rynkowe.

Simon Nicholas z IEEFA powiedział, że długoterminowe perspektywy dla węgla energetycznego są słabe, niezależnie od tego, czy ceny wzrosną w krótkim lub średnim okresie.

Perspektywy dla węgla „pozostają słabe”

Statek w porcie Newcastle odbiera ładunek węgla z doliny Hunter Valley
Po trudnym 2020 roku producenci węgla w Australii mocno odreagowali.(

ABC Newcastle: Anthony Scully

)

Nicholas powiedział, że rynek węgla jest z natury „niestabilny” i tak pozostanie nawet w przypadku spadku popytu, ponieważ podaż może spadać w szybszym tempie.

„Jeśli już, to jest to złe dla długoterminowych perspektyw dla węgla energetycznego, ponieważ wyższe ceny powodują, że węgiel jest droższy w porównaniu z tanią energią odnawialną” – powiedział Nicholas.

Ponieważ Chiny i Indie w ciągu ostatnich 20 lat dodały do ​​swoich sieci ogromne ilości energii z węgla, Nicholas przyznał, że to, co wydarzyło się w Azji, będzie miało duży wpływ na globalne wysiłki na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto w nadchodzących dziesięcioleciach.

Argumentował jednak, że autorytarny rząd Chin oznacza, że ​​będzie działać „szybko”, gdy zdecyduje się odejść od paliw kopalnych, podczas gdy Indie szybko zbliżają się do „węgla szczytowego”.

Australijski węgiel „najlepszy na świecie”

Wysoka cena odzwierciedla popularność australijskiego węgla na rynkach międzynarodowych, powiedział Ian MacFarlane, dyrektor naczelny Queensland Resources Council.

MacFarlane powiedział, że australijski węgiel jest zazwyczaj mniej zanieczyszczający niż węgiel z innych krajów, co oznacza, że ​​będzie nadal znajdować nabywców, nawet gdy popyt w końcu spadnie.

W rezultacie były minister Koalicji Federalnej powiedział, że górnicy będą nadal inwestować w nowe i rozbudowywane kopalnie węgla.

„Kiedy spojrzysz na rynek węgla w Azji, który ma połowę światowej populacji… nadal budują elektrownie węglowe” – powiedział MacFarlane.

Daje to inwestorom pewność siebie.

Po raporcie Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) w tym roku, który wezwał do zakończenia nowych projektów paliw kopalnych, MacFarlane powiedział, że nieuchronnie nastąpi „zachód słońca” dla przemysłu węgla energetycznego.

Ian MacFarlane siedzący przy biurku w swoim biurze w Brisbane.
Prezes Rady Zasobów Queensland, Ian MacFarlane.(

ABC News: Gordon Fouad

)

Powiedział jednak, że Australia nie powinna rezygnować z zagranicznego rynku węgla tak długo, jak istnieje popyt, argumentując, że doprowadzi to do gorszych wyników.

„Jeśli świat zdecyduje się zamknąć węgiel, to oczywiście nie będziemy go wydobywać” – powiedział.

„Jeśli więc zdecydują się zbilansować swoje portfele energii elektrycznej węglem, a także gazem i odnawialnymi źródłami energii, Australia powinna skorzystać z okazji, aby zaopatrzyć te rynki w najlepszy węgiel na świecie”.

READ  Rządząca w Polsce prawicowa koalicja traci większość parlamentarną