Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwsze lądowanie japońskiej sondy księżycowej w ramach globalnego wyścigu księżycowego

Pierwsze lądowanie japońskiej sondy księżycowej w ramach globalnego wyścigu księżycowego

Japonia ma nadzieję, że już w sobotę 20 stycznia 2024 r. stanie się piątym krajem, który tego dokona Lądowanie sondy na Księżycu. Dotychczas kraj wschodnioazjatycki wyprzedziły Stany Zjednoczone, Związek Radziecki, Chiny i Indie.

Został wystrzelony we wrześniu 2023 roku przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych (Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXAJapoński inteligentny lądownik do eksploracji Księżyca (SLIM) ma wylądować około godziny 02:20 czasu wschodniego. Wypróbowując nową technikę lądowania z niezwykłą precyzją, łazik przygotowuje się do osadzenia na krawędzi delikatnie nachylonego krateru – po raz pierwszy w historii eksploracji Księżyca.

Japońska Agencja Badań Kosmicznych świętuje misję jako demonstrację technologii. Głównym celem agencji jest ćwiczenie precyzyjnych lądowań wizualnych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Nowo opracowana technologia lądowania umożliwiłaby im lądowanie w dowolnym miejscu, a nie tylko tam, gdzie nadaje się do tego teren.

Plany kolejnej misji – Orbitera Polar Moon Exploration Orbiter (Lubex), dobrze rozwinięty. Ta misja Będzie on rozwijany wspólnie We współpracy z Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych (ISRO).

Księżyc jest zatłoczonym celem

W ostatnich latach Księżyc stał się głównym celem misji eksploracyjnych. Na przykład zaledwie w zeszłym roku widzieliśmy, co wydarzyło się w Rosji Próba lądowania Za sondę Łuna 25 i pierwszy udany strzał ISRO na Księżyc Chandrayaan-3.

Tymczasem Stany Zjednoczone zamierzają wysłać ludzi na Księżyc poprzez… Artemida Program jest również obsługiwany Spółki handlowe W dążeniu do przywrócenia tam istotnej obecności.

NASA i jej międzynarodowi partnerzy zamierzają umieścić załogową stację kosmiczną na orbicie Księżyca Portal księżycowej stacji kosmicznej.

Tymczasem Chiny kontynuują swój udany i starannie zaplanowany program Projekt Changa. Mocarstwo azjatyckie tworzy swój własny byt Międzynarodowa Stacja Badawcza Księżyca. To projekt chińsko-rosyjski awans Jako „otwarty na wszystkie zainteresowane kraje i partnerów międzynarodowych”.

READ  Innowacje w sektorze badawczym nie słabną

„Pokojowe intencje”

Jak dotąd wiodące państwa zajmujące się przestrzenią kosmiczną dołożyły wszelkich starań, aby publicznie zapewnić nas, że ich zamiary w przestrzeni kosmicznej są pokojowe. Jednak w zeszłym roku był to Jurij Borysow z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos Stwierdził szczerze:

Nie chodzi tylko o pozycję kraju i osiągnięcie jakichś celów geopolitycznych. Chodzi o zapewnienie zdolności obronnych i osiągnięcie suwerenności technologicznej.

Nie należy jednak czytać komentarzy Borisowa w oderwaniu od rzeczywistości. Urzędnicy amerykańscy przedstawili podobne twierdzenia. W lipcu ubiegłego roku odpowiadał za to zastępca sekretarza obrony USA ds. polityki kosmicznej John F. Plumb Wyraźne oba:

Przestrzeń jest w naszym DNA dla wojska. Jest to absolutnie niezbędne dla naszego sposobu prowadzenia wojny.

Taki oficjalny komentarz jest wyraźnie przekleństwem wobec rzekomo pokojowych intencji wyrażanych przez urzędników z innych stanowisk w odpowiednich hierarchiach krajowych. Podobnie, aby chronić swoje interesy narodowe i zachęcałem Według samego prezydenta Xi Jinpinga Chiny były strojenie Własna wojskowa strategia kosmiczna.

Księżyc jest dużym celem i jak dotąd tylko niewielka liczba aktorów może do niego dotrzeć. Jednak od tego czasu Znaleziono ślady wody W pobliżu południowego bieguna Księżyca wiele wysiłków skupiono na znalezieniu sposobu na bezpieczne wylądowanie na południowej półkuli Księżyca.

Biorąc pod uwagę podmioty komercyjne i interesy narodowe, musimy wziąć pod uwagę geopolityczne konsekwencje tego nowego wyścigu kosmicznego.

Kto utrzymuje spokój w kosmosie?

1967 Traktat o przestrzeni kosmicznej Pozostaje konkretnym dokumentem prawnym regulującym strategiczne zachowanie w przestrzeni kosmicznej. Do chwili obecnej została ratyfikowana przez 114 krajów i 22 innych sygnatariuszy, w tym wszystkie główne kraje zajmujące się podróżami kosmicznymi.

Jednak nowy rozwój technologiczny i rosnąca obecność prywatnych firm kosmicznych skłoniły niektórych do takiej sugestii Traktat stał się nieaktualny.

W związku z tym Stany Zjednoczone niezależnie opracowały nowe porozumienie międzynarodowe, które według nich skupia się na wspólnych zasadach, wytycznych i najlepszych praktykach mających zastosowanie do bezpiecznej eksploracji Księżyca i poza nim: Porozumienia Artemidy.

READ  NASA zamyka na rok 4 ochotników w odizolowanym marsjańskim habitacie

Do tej pory porozumienie podpisały 33 kraje, ale ani Rosja, ani Chiny nie przystąpiły do ​​niego. Biorąc pod uwagę dominujące różnice polityczne, obecnie nie ma jasnego sposobu, aby doprowadzić wszystkie strony do jednego stołu.

Chociaż Księżyc jest nadal niezatłoczony, dalsze badania, okupacja i eksploatacja komercyjna przez człowieka zwiększą prawdopodobieństwo konfrontacji na powierzchni Księżyca (lub na orbicie) pomiędzy rywalizującymi stronami, a nawet między narodami zaangażowanymi w poważny konflikt na Ziemi.

Chociaż Traktat o przestrzeni kosmicznej przewiduje pokojowe wykorzystanie środowiska kosmicznego, rozmieszczenie sprzętu wojskowego na niskiej orbicie okołoziemskiej oznacza, że ​​każde takie niekorzystne spotkanie może prowadzić do katastrofy. Poważne konsekwencje.

Obecnie istnieje niewiele zabezpieczeń zapobiegających eskalacji konfliktu na pełną skalę poza naszą rodzimą planetę. Wysiłki miały głównie charakter dyplomatyczny Wyblakły.

pomimo Pilne zalecenia Od wszystkich stron spektrum politycznego po zachowanie ostrożności i unikanie eskalacji, świat podąża ścieżką ku coraz bardziej niestabilnemu środowisku kosmicznemu.

Na szczęście w tym niezwykle złożonym środowisku jak dotąd zwyciężyły chłodne głowy w rozwiązywaniu potencjalnych konfliktów w kosmosie. Na przykład być może powinna nas zachęcać dalsza wielostronna współpraca w tej kwestii Międzynarodowa Stacja KosmicznaPomimo radykalnie sprzecznych stanowisk obu stron w terenie.

Autor jest wdzięczny za konstruktywną krytykę, jaką otrzymał pod adresem wcześniejszej wersji tego artykułu autorstwa dr Fabio Favata.

Richard de Grijs nie pracuje, nie konsultuje się, nie posiada udziałów ani nie otrzymuje funduszy od żadnej firmy lub organizacji, która mogłaby skorzystać z tego artykułu, i nie ujawnił żadnych istotnych powiązań poza swoim stanowiskiem akademickim.

/Dzięki uprzejmości Rozmowy. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowiska ani stron korporacyjnych, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów.

READ  Naukowcy mogli rozwiązać zagadkę słynnych pierścieni Saturna